2 min.
Interwencja kryzysowa, czyli pogotowie psychologiczne

Interwencja kryzysowa. Ilustracja: Magdalena Pankiewicz | www.magdalenapankiewicz.com
Amerykański psychiatra Gerald Caplan to jeden z twórców interwencji kryzysowej. Według Caplana o kryzysie psychicznym mówimy wtedy, gdy w danej sytuacji zawodzą zwykłe sposoby radzenia sobie z trudnościami, nasze wysiłki w walce z przeciwnościami są bezskuteczne, a życie ulega dezorganizacji.
Interwencja kryzysowa – główne założenia
Interwencja kryzysowa to pomoc psychologiczna, której celem jest przywrócenie równowagi psychicznej i niedopuszczenie do pogłębienia problemów psychicznych i życiowych.
Interwencja kryzysowa – dla kogo?
Dla tych, którzy są w szoku po np. wypadku samochodowym, napaści, śmierci bliskiej osoby, przemocy w rodzinie, złej diagnozie medycznej, nagłym zwolnieniu z pracy czy odejściu partnera. W sytuacji, kiedy nie wiemy, co zrobić, wszystko wymyka nam się z rąk i czujemy, że za chwilę załamiemy się psychicznie, warto sięgnąć po pomoc specjalisty z telefonu zaufania, ośrodka interwencji kryzysowej lub ośrodka psychoterapii. Przecież gdy złamiemy rękę, nie czekamy, aż sama się zrośnie, tylko wzywamy pogotowie.
Interwencja kryzysowa – cele i efekty
Złagodzenie cierpienia i zmniejszenie poczucia bezradności. Powrót do równowagi psychicznej i zebranie sił, które pomogą nam stanąć na własnych nogach i stawić czoło sytuacji.
Interwencja kryzysowa – ograniczenia
Interwencja kryzysowa działa jak pogotowie psychiczne – pomaga w nagłej sytuacji, działa objawowo, ale nie leczy przyczyn. W przypadku osób silnych psychicznie wystarczy jednorazowe wsparcie kryzysowe. Zwykle jednak lepiej kontynuować pracę z psychoterapeutą, żeby wzmocnić się psychicznie na dłużej.
Interwencja kryzysowa – metoda
Interwencją kryzysową zwykle zajmuje się psycholog wyspecjalizowany w udzielaniu szybkiej pomocy psychologicznej. Można go porównać do przewodnika, który dobrze zna drogę nad przepaścią. Przeprowadzi nas przez dramatyczną sytuację, pomoże ją zrozumieć i podjąć najlepsze w danym momencie decyzje. Psycholog w interwencji kryzysowej nie ogranicza się do wsparcia psychologicznego. W razie konieczności skontaktuje z prawnikiem, lekarzem, psychiatrą. Pomoże znaleźć ludzi w bliskim otoczeniu, na wsparcie których możemy liczyć. Interwencja to czasami jedno, czasami kilka spotkań. Kończy się, gdy wiemy, co mamy robić, by poprawić swoje samopoczucie i położenie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023