2 min.
Kolorowa „mapa Alzheimera” pokazuje jak choroba niszczy mózg

źródło: USC Mark and Mary Stevens Neuroimaging and Informatics Institute
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles stworzyli nowy „atlas” mózgu upośledzonego przez chorobę Alzheimera. Ma on ułatwić lekarzom dostosowywanie leków do odpowiednich neuronów, aby spowolnić skutki związanej z wiekiem choroby.
Choroba Alzheimera to schorzenie, które powoduje zwyrodnienie układu nerwowego, co prowadzi do ogólnego otępienia. Przyczyny jej powstawania nie są do końca znane. Choroba dotyka głównie osoby starsze, po 65. roku życia. Skutkami postępującej choroby Alzheimera są problemy z pamięcią, mową oraz myśleniem.
Kolorowa „mapa Alzheimera” szczegółowo ilustruje struktury mózgu, połączenia nerwowe i hipokampu (banku pamięci mózgu). To właśnie himpokamp jest w pierwszej kolejności uszkadzany przez Alzheimera.
„Stworzyliśmy najbardziej szczegółowy diagram hipokampa” – powiedział główny autor dr Michael Bienkowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Południowej Kalifornii. „Dzięki lepszej mapie możemy zobaczyć każdy region i jego działanie. Nowa, lepsza mapa to materiał, dzięki któremu naukowcy mogą lepiej zrozumieć hipokamp i przekonać się, jak jego degeneracja prowadzi do chorób”.
Według prognoz w 2050 roku z chorobą Alzheimera będzie się zmagać ponad milion Polaków. Potrzebujemy innowacyjnych i nowoczesnych metod na leczenie tego zwyrodnienia, a projekt kalifornijskich naukowców daje nadzieję na usprawnienie leczenia tej choroby.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Czy ktoś w twojej rodzinie zmaga się z Alzheimerem?
Tak
Nie
Zobacz wyniki ankiety
Zobacz także
Udostępnij dziadkom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023