3 min.
Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują podwójnego kaca? Tłumaczy farmaceutka Zofia Winczewska

Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują podwójnego kaca?
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
Które leki w połączeniu z alkoholem spowodują silniejszego kaca? Jakich skutków ubocznych możesz się spodziewać? Sprawdź, których leków szczególnie unikać, jeśli zamierzasz pić alkohol. Tłumaczy farmaceutka, Zofia Winczewska.
Kac morderca nie ma serca. I warto o tym pamiętać w najbliższych dniach. Święta, sylwester, zjazdy rodzinne, karnawał – te wszystkie wydarzenia sprzyjają piciu alkoholu. Niestety jest to nie tylko czas spotkań, ale także przeziębień oraz problemów żołądkowych. Oczywiście, lepiej żeby leków z alkoholem nie łączyć nigdy, ponieważ może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Istnieją jednak leki, które w połączeniu z procentami spowodują na drugi dzień podwójnie silnego kaca. Jakie to są leki? Wymienia je na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Zofia Winczewska.
Jak powszechnie wiadomo żadnych leków alkoholem popijać się nie powinno. Są jednak takie substancje, które z alkoholem wybitnie się nie lubią!
Dlatego przy tych konkretnych lekach nawet symboliczna ilość alkoholu może dawać objawy GIGAKACA – ostrzega farmaceutka.
Które leki w połączeniu z alkoholem podwoją kaca?
Ekspertka w swoim poście na Instagramie wyjaśniła, których leków szczególnie nie należy łączyć z wysokoprocentowymi trunkami.
?Furazydyna (Furagina)- stosowana w zakażeniach dróg moczowych;
? Nifuroksazyd- stosowany przy biegunkach o podłożu bakteryjnym;
? Metronidazol- stosowany w zakażeniach bakteryjnych (np. przeciwko Helicobacter pylori).
Skutki uboczne łączenia leków z alkoholem
Winczewska wyjaśnia także, dlaczego branie powyższych leków w połączeniu z alkoholem jest szczególnie niebezpieczne.
Leki te w połączeniu z alkoholem powodują zahamowanie rozkładu alkoholu w organizmie i kumulację toksycznego aldehydu octowego, który to powoduje:
? nudności, wymioty
? zaczerwienienie twarzy
? przyspieszone bicie serca i spadek ciśnienia
? nadmierna potliwość
Pamiętaj, że jeśli bierzesz leki, nawet kieliszek wina może ci zaszkodzić. Jak apeluje farmaceutka, biorąc wymienione wcześniej leki, najlepiej unikać alkoholu jak ognia. Nawet jeśli jest to tylko symboliczny kieliszek.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022