Lekarze z Gdańska przeprowadzili jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów usunięcia endometriozy. Wykorzystali innowacyjną metodę
W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku z powodzeniem odbyła się bardzo trudna, jedna z najbardziej zaawansowanych endoskopowo, operacja usunięcia endometriozy. Do zabiegu lekarze operujący pacjentkę wykorzystali swoje doświadczenie zdobyte w klinice leczenia endometriozy dr Pere N. Barri-Soldevila w Barcelonie. Użyli innowacyjnej, bardzo skutecznej techniki, która do tej pory była używana m.in. w operacjach wymagających wizualizacji węzłów chłonnych.
Osiągnięcie gdańskich lekarzy
Przypadek pacjentki, która trafiła na Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, był wyjątkowo skomplikowany. Endometrioza głęboko naciekała przegrodę odbytniczo-pochwową oraz dystalny fragment jelita grubego. Lekarze, którzy ją operowali, stanęli więc przed wyjątkowym wyzwaniem.
„Do zabiegu wykorzystano doświadczenie zespołu zdobyte w klinice leczenia endometriozy dr Pere N. Barri-Soldevila w Barcelonie. Zabieg trwał ponad 5 h. Wymagał endoskopowej resekcji fragmentu zajętego jelita grubego z jednoczasowym odtworzeniem jego ciągłości jednostopniową techniką staplera okrężnego oraz wykorzystaniem technik preparatyki tkanek oszczędzającej unerwienie wegetatywne 'nerve-sparing surgery'” – pisze szpital w komunikacie prasowym.
O sukcesie gdańskich specjalistów zadecydowało m.in. obrazowanie moczowodów techniką ICG. Polega ona na wykorzystaniu zieleni indocyjaninowej (ICG) do dostrzeżenia tego, co jest niewidoczne gołym okiem. Jest to marker fluorescencyjny umożliwiający chirurgowi wizualizację perfuzji tkanek, dzięki czemu znacznie zwiększają się szanse na powodzenie operacji. Zieleń indocyjanowa jest łatwa w aplikacji, a jej użycie nie wiąże się z ryzykiem powikłań.
„Oddział wykorzystuje już rutynowo obrazowanie z użyciem ICG w bliskiej podczerwieni w operacjach wymagających wizualizacji węzłów chłonnych, kluczowych dla oceny stopnia zaawansowania nowotworu. Od niedawna zespół ginekologów Oddziału Położniczo-Ginekologicznego rozpoczął stosowanie ICG także do identyfikacji topograficznej moczowodów np. podczas operacji robotowych systemem DaVinci wykonywanych w raku szyjki macicy, co imponująco zwiększa bezpieczeństwo tych zabiegów” – informuje Szpital św. Wojciecha w Gdańsku.
Operację przeprowadził zespół lekarzy pod przewodnictwem dr n.med. Macieja W. Sochy. W jego skład weszli: operator dr Bartłomiej Wolski oraz jego asystenci – dr Michał Bartos, dr Igor Chyży oraz konsultanta chirurgii dr Jacek Krajewski. Zoperowana pacjentka opuściła szpital już tydzień po operacji, aby wykonać kontrolne badanie rektoskopowe, czyli endoskopowe badanie odbytu i odbytnicy. Życzymy jej dużo zdrowia, a gdańskim lekarzom kolejnych sukcesów!
Co to jest endometrioza?
Endometrioza to choroba dotycząca nieprawidłowości w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy. Endometrium wyściela jamę macicy i podlega charakterystycznym zmianom podczas cyklu miesięcznego. Pod wpływem hormonów zaobserwować można następujące zmiany:
- w fazie lutealnej (od owulacji do menstruacji) endometrium podlega stopniowemu złuszczeniu,
- w fazie folikularnej endometrium podlega odbudowie i pogrubieniu.
Takie cykliczne zmiany mają na celu przygotowanie endometrium macicy do zagnieżdżenia się zarodka. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, błona śluzowa macicy złuszcza się. Jeśli natomiast powstanie zarodek, wówczas endometrium odżywia zarodek.
Jeśli komórki endometrium przemieszczą się poza jamę macicy, wówczas rozwija się endometrioza. Wbrew obawom niektórych kobiet, endometrioza nie jest rakiem, ponieważ wykazuje inną budowę nabłonkową. Cechuje się obecnością ognisk endometrium w takich nietypowych lokalizacjach jak jajniki, jajowody, jelito grube, pęcherz moczowy czy otrzewna. Co miesiąc tkanka zachowuje się jak ta w macicy i reaguje na zmiany hormonalne w organizmie – gromadzi się i złuszcza, powodując krwawienie. To może prowadzić do stanów zapalnych i obrzęków, powstawania blizn, zrostów i torbieli, a także skrzepów – w wyniku braku możliwości usunięcia krwi.
Ból nie do zniesienia
Ból powodowany przez endometriozę to często najcięższy do zniesienia objaw tej choroby. Bywa tak silny, że nie pozwala wstać z łóżka. Dezorganizuje życie, utrudnia relacje, odbiera energię. To właśnie ból, główny symptom endometriozy, zwykle skłania kobietę do szukania pomocy.
Bolesne zrosty sklejające tkanki w obrębie miednicy zwiększają ryzyko niepłodności. W endometriozie w zatoce Douglasa (zachyłku odbytniczo-macicznym) pojawia się płyn produkowany przez otrzewną zmienioną w procesie zapalnym. Inne charakterystyczne dla endometriozy niepokojące objawy to:
- obfite i nieregularne miesiączki,
- skrzepy krwi podczas okresu,
- dyskomfort i ból podczas stosunku lub po nim,
- uczucie rozbicia i osłabienia,
- uczucie parcia na mocz,
- konieczność częstego korzystania z toalety,
- nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego: bóle głowy, rozdrażnienie, bolesność piersi, zmęczenie;
- dolegliwości bólowe zlokalizowane w miednicy mniejszej,
- krwiomocz,
- objawy psychiczne endometriozy: depresja, stany lękowe związane z obawą przed niemożnością zajścia w ciążę.
Zobacz także
Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie”
„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt
Powstał pierwszy na świecie bezinwazyjny test dla kobiet chorych na endometriozę! Stworzyli go Polacy
Polecamy
Florence Pugh o zamrożeniu jajeczek: „Dowiedziałam się w wieku 27 lat, że muszę zrobić to szybko”
Operować endometriozę, czy nie operować? O dylematach w leczeniu tej trudnej choroby rozmawiamy z dr. Tomaszem Songinem
Podstępna, okrutna, wciąż bagatelizowana choroba. Czas ujarzmić endometriozę!
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
się ten artykuł?