Przejdź do treści

Nieoczywiste momenty, w których może nam spaść cukier. Nie chodzi tylko o alkohol

Istockphoto.com
Istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce na cukrzycę choruje 2,5 mln osób. Kolejne 2,5 mln nie wie jeszcze, że ją ma. I chociaż cukrzycy nie widać gołym okiem tak, jak innego rodzaju niepełnosprawności, życie z nią bywa równie trudne. W najmniej oczekiwanym momencie poziom cukru we krwi może gwałtownie spaść. Kiedy? Zapytałam eksperta.

Masz cukrzycę? Na pewno nie raz zmagałaś się z hipoglikemią, czyli stanem niedocukrzenia, tak charakterystycznym dla cukrzycy. Nie masz? Również mogłaś jej doświadczyć. Tzw. hipoglikemia reaktywna dotyka także osoby, które nie są diabetykami.

Objawami niedocukrzenia są: drgawki, mrowienia, drżenie rąk, nadmierna potliwość, zawroty głowy, kołatanie serca, napady głodu, a nawet omdlenia. Stajemy się wtedy bardzo nerwowe.

Kiedy dochodzi do hipoglikemii? Wiadomo – gdy dawno nie jadłyśmy. Okazuje się jednak, że spadek cukru grozi nam także w nieoczywistych momentach.

Na kacu

Na imprezie wypiłaś o jeden drink za dużo, a teraz czujesz się gorzej niż zwykle? Sprawdź poziom cukru. Alkohol osłabia funkcje wątroby, przez co ma ona problem z uwalnianiem glukozy do krwi. To bardzo ważna informacja dla osób stosujących insulinę. W rezultacie wątroba nie jest w stanie rozłożyć optymalnej dawki glikogenu. Efekt? Drgawki z powodu hipoglikemii.

Po wizycie na siłowni

Co robi diabetyczka, gdy glukometr pokazuje zbyt wysoki poziom cukru? Bierze insulinę, łyka tabletkę albo… idzie na szybki spacer. Właśnie dlatego aktywność fizyczna jest tak bardzo wskazana u osób z cukrzycą. Wysiłek stabilizuje poziom cukru, ale tylko wtedy, gdy jest on podwyższony. Jeśli osoba z cukrzycą przed treningiem nic nie jadła, forsowne ćwiczenia mogą jej jedynie zaszkodzić.

– Owszem, cukier spada po wysiłkach fizycznych oraz po nadużyciu alkoholu. U zdrowych osób włączają się wtedy mechanizmy regulujące – adaptacyjne. Powodują one, że glukoza nie spada poniżej bezpiecznych wartości. Do spadku glukozy poniżej zalecanych wartości może dochodzić także u osób z chorą wątrobą lub z zaburzeniami endokrynnymi

– wyjaśnia lek. med. Jacek Walewski z Centrum Medycznego Damiana.

W saunie

Najlepiej odpoczywasz w saunie albo na plaży, gdy temperatura sięga 35 stopni Celsjusza? Uważaj. Upały rozszerzają naczynia krwionośne, co przyspiesza krążenie krwi. Zastrzyk insulinowy zrób na dwie godziny przed wejściem do sauny, jacuzzi czy na słoneczną plażę. Dlaczego? Wchłanialność insuliny wzrasta podczas opalania.

– Zmiany temperatury również mogą pogarszać wyrównanie cukrzycy u chorych. U osób zdrowych jest to bez znaczenia – podobnie z sauną. Chorzy z cukrzycą przed i po korzystaniu z sauny powinni skontrolować cukier na glukometrze

– dodaje diabetolog.

Z cukrzycą nie ma żartów. To przewlekła choroba, która nieodpowiednio leczona może spowodować wiele niepożądanych skutków. Pamiętaj o tym przed suto zakrapianą imprezą, w strefie wellness i podczas treningu na siłowni.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.