3 min.
Pierwsza szczepionka na RSV zatwierdzona! To przełom po 60 latach badań

Pierwsza szczepionka na RSV zatwierdzona. To przełom po 60 latach badań/ fot. Adobe Stock
W Stanach Zjednoczonych zatwierdzono pierwszą na świecie szczepionkę przeciw wirusowi RSV. Badania nad nią trwały przez dziesięciolecia. Jak poinformowano, preparat w ciągu kilku miesięcy będzie dostępny dla osób powyżej 60. roku życia.
Spis treści
Zatwierdzono pierwszą na świecie szczepionkę na RSV
Pierwsza szczepionka na RSV została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA). Szczepionka wykorzystuje perfuzyjną postać białka F wirusa, dzięki czemu układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała i limfocyty T zapobiegające zakażeniu. Badania nad jednodawkową szczepionką Arexy, stworzoną przez firmę GSK z Wielkiej Brytanii, trwały 60 lat.
Wprowadzenie szczepionki przeciw RSV to historyczny krok, który uratuje zdrowie, a nawet życie wielu osobom. Objawy u dorosłych są najczęściej łagodne i przypominają przeziębienie. Zakażenie RSV jest jednak szczególnie groźne dla wcześniaków, osób starszych oraz z chorobami współistniejącymi. Może prowadzić do infekcji o ciężkim przebiegu, których leczenie musi odbywać się w szpitalu.
„Zatwierdzenie pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi RSV jest ważnym osiągnięciem zdrowia publicznego w zapobieganiu chorobie, która może zagrażać życiu” – skomentował dr Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny Biologicznej i Badań.
Zgodnie z badaniami opublikowanymi w lutym br., szczepionka jest skuteczna w 83 proc. w zapobieganiu chorobom wywołanym przez wirusa RSV. Preparat chroni także w 94 proc. przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Jak poinformowano, najczęstszymi działaniami niepożądanymi po szczepieniu były łagodne lub umiarkowane bóle głowy, stawów, zmęczenie, senność oraz ból w miejscu wstrzyknięcia. Ustępowały one po dwóch dniach od zaszczepienia.
Zanim preparat zostanie wprowadzony do powszechnego użytku, musi uzyskać jeszcze zatwierdzenie przez US Centers for Disease Control and Prevention. W ciągu kilku miesięcy powinien być dostępny dla osób powyżej 60. roku życia.
Wirus RVS: co to jest i jak się objawia?
Wirus RSV (inaczej RS), czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego (z ang. Respiratory Syncytial Virus), to patogen zawierający materiał genetyczny w postaci RNA. Zarażają się nim głównie małe dzieci, ale może też atakować dorosłych. Jest odpowiedzialny za aż 70 proc. infekcji dróg oddechowych u dzieci do 2. roku życia. Replikacja wirusa może nastąpić poprzez drogę kropelkową albo bezpośredni kontakt z chorym. Powikłania u dorosłych obejmują niewydolność oddechową, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, hospitalizację i śmierć. Poza ostrą infekcją, RSV może zaostrzyć podstawowe schorzenia, takie jak astma i POChP, i może prowadzić do ostrego zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i długotrwałego pogorszenia funkcji oddechowych.
W Polsce sezon zwiększonej zachorowalności wywołanej wirusem RSV zwykle trwa od października do kwietnia. W tym roku jednak czas ten znacznie się wydłużył, a wirus jest odpowiedzialny za zjawisko tzw. tridemii, czyli potrójnego uderzenia grypy, COVID-19 oraz wirusa RSV.
W przypadku zakażenia wirusem RSV pojawiają się następujące objawy:
- gorączka,
- kaszel,
- katar,
- nieżyt nosa,
- przyspieszony oddech,
- wzmożony wysiłek oddechowy (wciąganie międzyżebrzy, poruszanie skrzydełkami nosa),
- zaczerwienione gardło,
- świszczący oddech.
Today we approved the first respiratory syncytial virus (RSV) vaccine, approved for use in the U.S., to prevent lower respiratory tract disease caused by RSV in individuals 60 years and older.
Learn more: https://t.co/V6ChIMKcYt pic.twitter.com/DgmkzjIR42
— U.S. FDA (@US_FDA) May 3, 2023
Udostępnij artykuł!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023