3 min.
Powstają nowatorskie plastry na łuszczycę

źródło: iStock
Łuszczyca jest jedną z najcięższych chorób skóry. Objawia się nieestetycznymi plamami przypominającymi łuski i zrogowaciałym naskórkiem. W Polsce z łuszczycą zmaga się blisko 800 tys. osób. Krakowscy naukowcy pracują nad nowatorską metodą, która ma ułatwić życie z tą chorobą.
Naukowcy pracują nad specjalnymi plastrami, które po przyklejeniu do skóry będą wydzielać lek. Głównymi zadaniami tej metody, ma być ochrona skóry osób z łuszczycą przed urazami mechanicznymi oraz wydłużenie działania podawanego miejscowo leku.
„Pracujemy nad bio-hybrydowymi materiałami hydrożelowymi, inkorporowanymi systemem nanonośnik-lek. Prościej mówiąc, oznacza to, że chcemy stworzyć przezroczyste plastry, do których zostanie wprowadzony nanonośnik (rodzaj chemicznej emulsji – PAP) zawierający lek (któryś z już istniejących leków – PAP)” – opowiadała dla PAP kierownik projektu dr. inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.
Obecnie objawy łuszczycy łagodzi się maściami, które zawierają m.in. kortykosteroidy, analogi witaminy D3, dziegieć i retinoidy. Minusem tej metody jest konieczność częstęj aplikacji maści, niska skuteczność, często także krótkotrwały efekt. Alternatywa w postaci przezroczystych plastrów z wprowadzonym do środka lekiem, może być idealnym rozwiązaniem tych problemów.
„Dzięki zastosowaniu takiego połączenia (bio-hybrydowy materiał hydrożelowy, nanonośnik z lekiem) stworzymy nowy rodzaj opatrunku z innowacyjnym systemem aplikacji preparatów leczniczych, wykorzystywanych w terapii łuszczycy” – tłumaczyła Katarzyna Bialik-Wąs.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Plastry będą stopniowo uwalniać lek na zmienioną przez łuszczycę skórę. Ma to wydłużyć jego efekt oraz znacząco obniżyć koszty leczenia dla pacjentów, ponieważ przyklejony plaster może pozostać na skórze nawet siedem dni. Finał prac krakowskich naukowców jest zapowiadany na 2021 rok. Jednak nim innowacyjne plastry trafią na rynek, będą musiały przejść badania in vivio (na żywym organizmie) oraz testy kliniczne.
„Do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego sposobu leczenia choroby, naukowcy i lekarze skupiają się jednak na poszukiwaniu jak najlepszych sposobów łagodzenia jej objawów, by podnieść komfort życia pacjentów. Mamy nadzieję, że nasze prace także się do tego przyczynią” – powiedziała kierownik badań.
Opracowano na podstawie naukawpolsce.pap.pl
Zobacz także
Udostępnij osobom zmagającym się z łuszczycą
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023