Przejdź do treści

Syrop prawoślazowy – naturalny sposób na kaszel i infekcje gardła

Syrop prawoślazowy — dowiedz się o nim wszystkiego!
Syrop prawoślazowy — dowiedz się o nim wszystkiego!
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kaszel i problemy z gardłem to zdecydowanie najczęstsze objawy jesiennej aury. Jednym z często używanych specyfików na jesienne dolegliwości jest syrop prawoślazowy. Ma on wiele zalet i jest często polecany przez lekarzy oraz farmaceutów. Czym zatem jest i jak działa syrop prawoślazowy? Kiedy warto go stosować i kto powinien z niego korzystać? Wszystkie najważniejsze informacje o syropie prezentujemy poniżej.

Syrop prawoślazowy – czym tak właściwie jest?

Syrop prawoślazowy wytwarzany jest z korzenia prawoślazu lekarskiego. Korzeń tej rośliny wydziela śluz, który cechuje się pozytywnym działaniem medycznym. Syrop ten jest syropem ziołowym, o delikatnym działaniu, dostępny we wszystkich aptekach. Aby go kupić, nie potrzebujemy recepty. Cena syropu prawoślazowego to przeważnie kilka złotych i jest to duży plus tego medykamentu. Syrop prawoślazowy może być stosowany zarówno w leczeniu, jak i łagodzeniu objawów nieżytu górnych dróg oddechowych. Posiada on działanie ochronne, gdyż powleka oraz zmiękcza obrzmiałe części jamy ustnej, gardła i błony śluzowej. Ważnym elementem działania syropu z prawoślazu jest działanie przeciwzapalne i nawilżające.

Sam syrop bazuje na naturalnych składnikach. Posiada on (poza maceratu z korzenia prawoślazu) kwas benzoesowy oraz wodę i etanol. Syrop przyjmuje się doustnie, a kupiony w aptece posiada ulotkę z dawkowaniem, które jest podzielone na kategorie wiekowe. Obecnie nie istnieją badania, które potwierdzają skutki uboczne przy spożywaniu syropu. Należy jednak zaprzestać kuracji, jeśli wystąpią niepokojące nas objawy.

Syrop należy przechowywać w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu — buteleczce, aby izolować preparat od światła. Należy robić to w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Powinniśmy przechowywać go również w miejscach niedostępnych dla dzieci.

Syrop prawoślazowy – kiedy i w jakich przypadkach go stosować?

Syrop prawoślazowy stosować możemy w kilku sytuacjach – z pewnością będzie pomocny przy bólu gardła i krtani, nieżycie górnych dróg oddechowych oraz chrypce. Jest także polecany podczas kaszlu suchego i mokrego, gdyż posiada właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na katar, przeziębienie oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Syrop często jest przepisywany przez lekarza jako wspomaganie leczenia niegroźnych infekcji dróg oddechowych. Prawoślaz poleca się również w sytuacjach, które nie są związane z sezonowymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Jest on wskazany osobom mającym problemy z refluksem, jelitami czy przewlekłym nieżytem gardła. Prawoślaz pozytywnie wpływa również na układ pokarmowy.

Syrop prawoślazowy – przeciwwskazania

Syrop z prawoślazu nie należy stosować w przypadku występowania nadwrażliwości na jakikolwiek ze składników syropu (najczęściej jest to kwas benzoesowy). Syrop prawoślazowy zawiera również małe ilości etanolu w związku z czym nie może być podawany dzieciom do 3 roku życia. Syropu tego nie powinny przyjmować osoby, które są uczulone na prawoślaz oraz cukrzycy, gdyż zawiera on sacharozę. Oprócz tych przeciwwskazań istnieje grupa osób, które powinny skonsultować się z lekarzem przed zażyciem preparatu. Są to kobiety w ciąży i kobiety karmiące.

Moc prawoślazu

Prawoślaz to roślina rosnąca niezwykle rzadko dziko. Często jednak uprawia się ją w celach medycznych – właśnie do wyrobu syropu. Korzeń tej rośliny zawiera najwięcej substancji odżywczych (zaliczają się do nich substancje ślazowe, asparagina, betanina, skrobię i pektyny – mają one działanie łagodzące oraz bakteriobójcze). W korzeniu znajdują się również kumaryny o działaniu rozkurczowym i przeciwobrzękowym, sole mineralne i kwasy fenolowe.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.