Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek ma podobne przyczyny u dzieci, jak i u niemowląt, czy osób dorosłych. Można stosować krople bez recepty, jednak warto mimo wszystko skonsultować się z lekarzem. Najczęstsze przyczyny to bakteryjne, jak i alergiczne zapalenie spojówek.

Spojówka to cienka błona, która stanowi zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej, jak również pokrywa powiekę od strony wewnętrznej (od strony gałki ocznej). Ze względu na bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, jest to struktura, która może ulec zapaleniu. Zapalenie spojówki może pojawić się już u najmłodszych dzieci, bowiem niejednokrotnie mają z nim do czynienia pediatrzy u noworodków i niemowląt.

Zapalenie spojówek – przyczyny

Zapalenie spojówek u dzieci, jak i u dorosłych ma podobne przyczyny. Jedyną grupą odmienną co do etiologii zakażeń są noworodki, u których najczęściej zapalenie spojówek jest wynikiem zakażenia okołoporodowego czy reakcją alergiczną na azotan srebra, stosowany celem profilaktyki zakażeń oka. W tej grupie wiekowej zakażenia na podłożu infekcji często doprowadzają do trwałych uszkodzeń narządu wzroku.

U starszych dzieci i dorosłych, zapalenie spojówek ma raczej łagodniejszy przebieg. Może wynikać ze zmian alergicznych, zakażeń bakteryjnych, jak również zespołu suchego oka. Rzadko dochodzi do zapalenia spojówek na podłożu wirusowym czy chlamydiowym.

Objawy zapalenia spojówek

Zwykle pierwszym objawem zapalenia spojówek jest stwierdzenie świądu okolic oczu (głównie wynika z alergii), pieczenia (zespół suchego oka), wydzieliny ropnej (zapalenie spojówek na tle bakteryjnym). W zależności od typu (przyczyny zapalenia spojówek), objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Alergiczne zapalenie spojówek wywołane jest przez różne czynniki alergizujące. Najczęściej tego typu zapalenie ma charakter sezonowy.

Objawy zapalenia spojówek to świąd okolicy oczu, surowicza wydzielina z oczu, przekrwienie. Czasami pojawiają się alergiczne zmiany skórne. Poza alergicznym zapaleniem spojówek często pojawia się również bakteryjne zapalenie spojówek, wywołane przez paciorkowce czy gronkowce. Objawem jest wtedy obfita, ropna wydzielina, a zapaleniu towarzyszy przekrwienie. Rzadziej niż bakteryjne zapalenie, może rozwinąć się wirusowe zapalenie spojówek, które charakteryzuje się surowiczą, obfitą wydzieliną z oka. W przypadku zakażenia opryszczkowego mogą pojawić się charakterystyczne zmiany skórne czy na spojówce oka.

U kobiet cierpiących z powodu chorób autoimmunologicznych może pojawić się zespół suchego oka. Wynika z zaburzeń filmu łzowego. Zdarza się, że jest następstwem laserowej korekcji wad wzroku. Suchości oczu towarzyszy suchość w jamie ustnej. Bardzo rzadko rozwija się chlamydiowe zapalenie spojówek, które trwa zazwyczaj dłużej niż 3 tygodnie. Pojawia się śluzowo-ropna wydzielina, umiarkowane przekrwienie, a także objawy ze strony układu moczowo-płciowego.

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci ma podobne przyczyny i objawy jak u osób dorosłych, choć im młodsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo powikłań tego zapalenia. Największe ryzyko trwałego upośledzenia wzroku występuje u noworodków. Im starsze dziecko, tym to ryzyko jest mniejsze. U dzieci jednak zawsze warto skonsultować się z okulistą, a nie stosować wyłącznie domowe metody. U dzieci bardzo często dochodzi także do nadkażenia alergicznego zapalenia spojówek, kiedy to świąd towarzyszący alergii sprzyja tarciu oczu brudnymi rękami.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek leczy się zależnie od przyczyny. Jeśli podejrzewa się zapalenie bakteryjne, konieczne jest podanie antybiotyku miejscowo w formie kropli na zapalenie spojówek do oczu, a niejednokrotnie ogólnoustrojowo. Alergiczne zapalenie spojówek może również wymagać podawania odpowiednich kropli miejscowo na bazie glikokortykosteroidów. Konieczne jest wykluczenie przez okulistę powikłań zapalenia spojówek. W łagodnych zapaleniach spojówek można wykorzystać domowe sposoby. Swego czasu stosowano napar z rumianku do miejscowego stosowania, jednak ze względu na swoje potencjalnie alergizujące właściwości.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek redukujące obrzęk, zaczerwienienie, to przede wszystkim zimny okład. Do okładów zmniejszających stan zapalnych używa się herbaty, nalewki z nagietka lub surowego ziemniaka.

U chorych z tendencją do pojawiania się zapalenia spojówek konieczna jest profilaktyka, czyli unikanie czynników mogących przyczynić się do pojawiania się nawrotów. Takie czynniki jak makijaż, soczewki kontaktowe, drażniące kosmetyki do kąpieli, pocieranie oczu brudnymi rękami, czy nadwyrężanie wzroku.

Najnowsze