Przejdź do treści

W ciągu ostatnich 5 lat liczba niezaszczepionych dzieci zwiększyła się trzykrotnie. PZH opublikował najnowsze dane

Szczepienia obowiązkowe / rawpixel
Szczepienia obowiązkowe / rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosła liczba uchylających się od szczepień – informuje Państwowy Zakład Higieny. I dodaje, że w czasie ostatnich 5 lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się trzykrotnie, od 16,6 tys. uchyleń w 2015 roku do 48,6 tys. uchyleń w 2019 roku.

Niezaszczepione dzieci w Polsce

Państwowy Zakład Higieny informuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat drastycznie wzrosła liczba rodziców, którzy nie zgadzają się na szczepienie swoich dzieci. Ta sytuacja z roku na rok staje się bardziej dramatyczna. W 2010 roku odnotowano 3437 uchylających się, podczas gdy w 2019 roku takich osób było już 48 609.

Rosnąca liczba rodziców uchylających się od szczepień obowiązkowych to zwiększona liczba zachorowań na choroby zakaźne i ciężkie powikłania. Właśnie dlatego PZH apeluje, by podejmując decyzje o szczepieniach, rozmawiać z lekarzami i pielęgniarkami oraz szukać faktów (a nie opinii!) na temat szczepień.

Odmowy szczepień – w jakim województwie pojawia się ich najwięcej?

PZH opublikowało także mapę odmów szczepień obowiązkowych w 2019 roku z podziałem na województwa. Widać na niej wyraźnie, że najwięcej rodziców niezgadzających się na szczepienia swoich dzieci mieszka w województwach śląskim (8147 odmów) oraz mazowieckim (7273 odmów). 

W przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej osób, które odmówiły szczepienia dzieci jest w województwach: śląskim, wielkopolskim oraz pomorskim. Wskaźnik wykazuje od 9 do 12 osób na 1000 mieszkańców. 

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienia obowiązkowe dotyczą dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Wykonywane są w 1., 2., 6., 10., 14. i 19. r. ż. Szczepienia obowiązkowe stosuje się przeciwko gruźlicypneumokokomkrztuścowibłonicyodrześwinceróżyczcepoliotężcowiWZW typu B oraz zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib).

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia: „jeśli nie zaszczepisz zdrowego dziecka, dopuszczasz się zaniedbania i narażasz je na zachorowanie oraz ewentualne powikłania choroby zakaźnej„.

Warto o tym pamiętać!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.