2 min.
Immunoterapia w leczeniu nowotworów. „To innowacyjna, nieinwazyjna i nietoksyczna metoda”

źródło: iStock
Najnowsze
20.01.2021
Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
20.01.2021
Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?
20.01.2021
Śledziona – położenie, budowa, funkcje i choroby śledziony
20.01.2021
KE apeluje o zwiększenie liczby testów na obecność nowych wariantów koronawirusa. W Polsce… nie robimy ich w ogóle
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego razem z ekspertami z Łotwy, Ukrainy i Szwecji pracują nad zastosowaniem immunoterapii w leczeniu nowotworów. Obecnie przeprowadzają testy na myszach, efekty są zadowalające.
Immunoterapia nowotworów jest to sposób leczenia oparty na aktywacji układu immunologicznego. Plusem tej metody jest mała inwazyjność i niska szkodliwość dla pacjenta. Zastosowanie nanocząstek jako nośników DNA umożliwia precyzyjne skierowanie czynnika terapeutycznego na miejsce zmiany nowotworowej, dzięki czemu zdrowe komórki i tkanki nie zostają naruszone.
Naukowcy z Uniwerystetu Łódzkiego obecnie przeprowadzają testy szczepionek na myszach.
"W badaniach in vivo z udziałem myszy potwierdziliśmy, że wybrane nanocząstki - kompleksując DNA - mogą mieć zastosowanie w immunoterapii, która jest obiecującą, innowacyjną, nieinwazyjną i nietoksyczną metodą walki z nowotworami"
Badania in vivo z udziałem myszy potwierdziły, że zastosowane nanocząstki mogą mieć zastosowanie w immunoterapii. Ta metoda w odróżnieniu od obecnych jest nieinwazyjna i nietoksyczna dla organizmu. Zanim ta metoda zostanie udostępniona dla pacjentów onkologicznych, musi przejść szereg testów i badań klinicznych oraz przedklinicznych, które mogą zająć nawet kilka lat. Ten proces jest niezbędny, ale dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące.
Opracowano na podstawie Nauka w Polsce.
Zobacz także
Udostępnij bliskim
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021
„Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021