Przejdź do treści

Czy przed okresem można…? – odpowiada lekarz Łukasz Stelmaszczyk

Czy przed okresem można…? - odpowiada lekarz Łukasz Stelmaszczyk Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiele pytań zadawanych przez kobiety w gabinecie ginekologicznym dotyczy miesiączki. Mimo szerokiego dostępu do informacji nadal nie brakuje mitów. Oto najczęstsze pytania kobiet dotyczące stanu tuż przed miesiączką wraz z odpowiedziami eksperta.

Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na zachodzące w nim zmiany. Są kobiety, których zegar biologiczny jest bardzo precyzyjnie wyregulowany – miesiączkę da się przewidzieć co do dnia, a czasem nawet co do godziny. Są też kobiety, których układ hormonalny jest bardzo wrażliwy na wszystkie zmiany zachodzące w ich otoczeniu, np. na stres czy zmęczenie, a miesiączka występuje nieregularnie. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie przed okresem mogą występować przeróżne objawy. Część z nich jest zupełnie prawidłowa, niektórym natomiast powinien się dokładniej przyjrzeć lekarz ginekolog.

Czy przed miesiączką boli brzuch?

Ból żołądka czy ogólnie brzucha przed okresem to z dużym prawdopodobieństwem jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli ból ma średnie nasilenie i przechodzi po ogólnodostępnych lekach przeciwbólowych, takich jak paracetamol czy ibuprofen, nie należy się nim martwić. Jeśli natomiast ból ma bardzo duże nasilenie i nie przechodzi po lekach przeciwbólowych, należy się udać na wizytę do ginekologa – jeśli wyniki badania ginekologicznego i badania USG będą prawidłowe, lekarz powinien dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe oraz ich optymalne dawkowanie.

Czy przed okresem się tyje?

Przed okresem działają w organizmie kobiety hormony, które po pierwsze, powodują zwiększenie apetytu, po drugie, powodują zwiększone zatrzymanie wody w organizmie. Niektóre kobiety, aby zredukować napięcie przedmiesiączkowe, nie żałują sobie jedzenia, inne trzymają się w tym czasie ścisłej diety, a nawet intensywnie trenują. Przyrost masy ciała tuż przed okresem wynikający ze zwiększonej kumulacji wody w organizmie może dochodzić do 2-4 kg – po miesiączce stopniowo waga spada, aby przed kolejnym okresem znów wzrosnąć.

Czy przed miesiączką zmienia się konsystencja śluzu w pochwie?

Śluz w pochwie i macicy wydzielany jest cały przez cały czas trwania cyklu menstruacyjnego – zmienia się natomiast jego ilość i konsystencja w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu jest kobieta. Najmniej śluzu wydziela się tuż po miesiączce, może występować wtedy uczucie opisywane jako suchość pochwy. W fazie okołoowulacyjnej śluzu jest najwięcej, przypomina on białko jajka kurzego. Po owulacji ilość śluzu się zmniejsza, robi się on gęstszy i mniej przejrzysty.

Czy przed okresem temperatura ciała jest niższa?

Na temperaturę ciała kobiety wpływa faza cyklu, w której się ona znajduje. Od pierwszego dnia miesiączki temperatura ciała rośnie, aż do owulacji, kiedy to osiąga najwyższą wartość. Po owulacji temperatura spada, aż do następnego krwawienia. Zmiany temperatury zależą od stężeń odpowiednich hormonów w różnych fazach cyklu. Niestety, temperatura ciała nie może służyć do monitorowania dni płodnych, owulacji itp., ponieważ na jej wartość łatwo mogą wpłynąć inne czynniki, zupełnie niezwiązane z fazą cyklu menstruacyjnego.

Czy przed miesiączką częściej oddaje się mocz?

Nie ma medycznego wytłumaczenia częstszego oddawania moczu przed miesiączką. Wystąpienie takiego zjawiska, pieczenia bądź bólu podczas tak zwanej mikcji, uczucia pełnego pęcherza tuż po oddaniu moczu może być skutkiem zapalenia dróg moczowych niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. W takim przypadku należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien zalecić badanie ogólne moczu oraz odpowiednie leczenie.

Czy przed miesiączką można zajść w ciążę?

W cyklu menstruacyjnym trwającym 28 dni około 14. dnia dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka Graffa. Komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez 12-48 godzin. Plemniki żyją i są zdolne zapłodnić komórkę jajową około trzech dni (choć zdarzają się przypadki, że w drogach rodnych kobiety plemniki żyją nawet pięć dni). Gdy wszystko przebiega regularnie, do zapłodnienia może dojść, gdy stosunek odbył się od pięciu dni przed owulacją do jednego–dwóch dni po owulacji. Niestety, zegar biologiczny kobiety, który wpływa na długość cyklu menstruacyjnego, nie zawsze działa regularnie, dlatego nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy wystąpi owulacja. Nie zawsze owulacja powoduje widoczne dla kobiety objawy, przez co może zostać przeoczona. Z tego powodu zajście w ciążę tuż przed miesiączką jest mało prawdopodobne, ale możliwe.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

dr Łukasz Stelmaszczyk

lekarz rezydent – położnictwo i ginekologia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.