Przejdź do treści

Kiedy tarczycę trzeba usunąć? Wyjaśnia endokrynolog

Kiedy tarczycę trzeba usunąć?
Kiedy tarczycę trzeba usunąć? Esther Driehaus/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta stoi przy dwukolorowej ścianie
Ile razy należy myć włosy? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie
Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie
Dobry seks – różnica wieku czyni cuda
Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń
Nieprzyjemny zapach z pochwy – jak się go pozbyć?
Kobieta w jeansach z kwiatami
Jak mobilizować bliznę po nacięciu krocza? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Tarczyca to gruczoł odpowiadający za szereg życiowych funkcji w naszym organizmie, są jednak sytuacje, kiedy lekarz może zdecydować o jej usunięciu. O jakich sytuacjach mowa i jak wygląda postępowanie po resekcji gruczołu?

Tarczyca – kiedy trzeba usunąć?

Najczęstszymi wskazaniami do operacyjnego usunięcia tarczycy są:

  • Duże wole guzowate, które daje objawy uciskowe.
  • Guzek będący zmianą nowotworową.
  • Guzek, łagodny w biopsji, ale gwałtownie się powiększający.

Samo wole nie wiąże się jeszcze z koniecznością usunięcia tarczycy. – Jednak jeśli tarczyca powiększa się, daje objawy uciskowe np.: w postaci zaburzeń połykania, oddychania, powoduje chrapanie czy zaburzenia snu, to trzeba rozważyć jej operacyjne usunięcie, ponieważ takie postępowanie będzie najskuteczniejszą terapią – tłumaczy lek. med. Katarzyna Widuch-Jędrzejczak, endokrynolog grupy Lux-Med.

Tarczyca nie musi być powiększona, ale mogą znajdować się w niej guzki, które budzą niepokój onkologiczny i pojawiają się wskazania ultrasonograficzne do wykonania biopsji. – Wtedy, jeśli taka zmiana okaże się nowotworowa, to rutynowym postępowaniem jest całkowite usunięcie tarczycy – dodaje lek. med. Katarzyna Widuch-Jędrzejczak.

8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka

W sytuacji, gdy w tarczycy występują guzki, tarczyca nie jest powiększona, ale są wskazania ultrasonograficzne do wykonania biopsji, której wynik wykazuje, że są to zmiany łagodne – wtedy kontrolujemy tarczycę poprzez badania obrazowe, czyli badanie USG. – Jeżeli w tych kontrolnych badaniach – po 3 miesiącach, po pół roku czy nawet po roku – okaże się, że guzek znacznie się powiększa (jest dwa albo trzy razy większy), wtedy powinniśmy powtórzyć biopsję, ale nawet gdy wynik pokaże, że jest to zmiana łagodna, nie uspokaja to nas. Jeśli guzek zdecydowanie się powiększył, to również jest to wskazanie do operacji, a przynajmniej do operacyjnego usunięcia guzka i weryfikacji w badaniu histopatologicznym, czy na pewno to była łagodna zmiana – wyjaśnia endokrynolog grupy Lux-Med.

Co w sytuacji, gdy pacjent nie wyraża zgody na usunięcie tarczycy?

– Kiedy wole jest duże i jest wskazaniem do operacji, której pacjent odmawia, to możemy rozważyć leczenie jodem promieniotwórczym, jednak pod warunkiem, że biopsja wykazała zmiany łagodne. Jeżeli guzek bądź guzki są podejrzane albo ewidentnie są to guzki nowotworowe, to nie wolno stosować jodu promieniotwórczego – mówi lek. med. Katarzyna Widuch-Jędrzejczak. – Jeśli chcemy zakwalifikować pacjenta do leczenia radiojodem – dodaje lek. med. Widuch-Jędrzejczak – wtedy najpierw wykonuje się scyntygrafię – obrazową metodę diagnostyczną z dziedziny medycyny nuklearnej, dzięki której można ocenić zdolność tarczycy do wychwytywania jodu.

Jeśli scyntygrafia wykaże, że całkowita jodochwytność tarczycy jest bardzo niska, to wtedy leczenie promieniotwórczym jodem będzie nieskuteczne. Bardzo ważna jest zdolność wychwytywania jodu przez same guzki. – Jeżeli będą to tzw. guzki zimne, czyli takie, które nie chłoną jodu, wtedy nawet jeśli ogólna zdolność wychwytywania jodu będzie dobra, to podaniem radiojodu zniszczymy zdrową tkankę tarczycy, a guzki i tak pozostaną i nie osiągniemy skutecznego oraz oczekiwanego leczenia, czyli zmniejszenia wymiarów guzków i tarczycy – zauważa lek med. Widuch-Jędrzejczak.

lekarka Małgorzata Ponikowska

Należy też dodać, że operacja tarczycy daje natychmiastowy efekt i, co więcej, usunięte tkanki są poddawane badaniu histopatologicznemu – co jednoznacznie pokaże, czy wszystkie zmiany były łagodne. Po leczeniu radiojodem na efekty trzeba poczekać. Wielkość ogólna  tarczycy i guzków może zmniejszyć się od kilku do nawet do 50 proc., jednak nie wiadomo, czy i kiedy to nastąpi.

– Można jeszcze wspomnieć o nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa. Gruczoł tarczowy nie musi być powiększony, ale pacjent ma uczulenie, nietolerancję czy działania niepożądane leków przeciwtarczycowych bądź uczulenie na jod, nawrotową nadczynność tarczycy, również już po leczeniu radiojodem – wtedy też są wskazania do operacji tarczycy – wyjaśnia lek. med. Katarzyna Widuch-Jędrzejczak.

Co należy zrobić po usunięciu tarczycy?

Po usunięciu tarczycy pojawia się konieczność stałego przyjmowania hormonów tarczycy do końca życia i regularnego kontrolowanie poziomu TSH. U pacjentów leczonych jodem promieniotwórczym postępowanie zwykle jest takie samo (ponieważ też pojawia się niedoczynność tarczycy). – Czasami, gdy zabieg operacyjny nie jest rozległy np.: gdy usuniemy guzek czy niecałkowicie jeden płat tarczycy, to wtedy pozostała część tarczycy przejmie jej funkcje i nie pojawi się niedoczynność tarczycy. Najczęściej jednak mamy do czynienia z całkowitym usunięciem tarczycy albo usuwane jest 3/4 gruczołu. Wtedy nie możemy oczekiwać, że ten niewielki kikut czy część płata przejmą funkcję gruczołu, a co za tym idzie, musimy się liczyć z dożywotnim przyjmowaniem hormonów tarczycy i kontrolą TSH. Zazwyczaj po pół roku, czasem po roku udaje się ustalić stałą dawkę leków i przy dobrym samopoczuciu pacjenta kontrole nie są już częste – mówi lek. med. Widuch-Jędrzejczak.

Endokrynolog dodaje, że totalne (całkowite) oraz subtotalne (niecałkowite) operacje tarczycy mogą nieść za sobą niedoczynność przytarczyc, które wydzielają parathormon regulujący gospodarkę wapniowo-fosforanowo-magnezową. – Istnieją nowoczesne metody monitorowania i ochrony przytarczyc w trakcie zabiegu usunięcia tarczycy, ale trzeba liczyć się z tym, że po resekcji może pojawić się przejściowa (a niestety czasami trwała) pooperacyjna niedoczynność przytarczyc. W takiej sytuacji dochodzi do zaburzeń w metabolizmie wapnia, fosforu oraz magnezu i do objawów tężyczki. Należy więc po operacji monitorować poziom wapnia i przynajmniej w pierwszym okresie pooperacyjnym zalecić podawanie preparatów wapnia i magnezu oraz witaminy D3 sumuje lekarka.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”: nie daj się zbywać, jeśli nadal źle się czujesz, to znaczy, że jest dużo do zrobienia

produkty spożywcze

Jod i jego rola. Skutki niedoboru i przedawkowania, naturalne źródła jodu

Hormonami tarczycy nie da się wyleczyć otyłości

„Brzuch tarczycowy? Nie ma takiego objawu. Mylimy pojęcia” – mówi endokrynolog Maciej Jędrzejowski

Nie tylko Hashimoto

„Choroba Hashimoto jest często wymówką dla paru dodatkowych kilogramów czy niechęci do aktywności fizycznej”- mówi dr Jarosław Szymczuk, chirurg i endokrynolog

Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób.

Hashimoto – jakie są jej objawy i przyczyny, jak wygląda leczenie?

Kobieta siedzy na krześle, jednocześńie leżąc na stole. Obok niej stoi wazon kwiatów

Podejrzewasz, że masz chorą tarczycę? Zobacz, jakie hormony powinnaś zbadać

lekarka Małgorzata Ponikowska

Selen a tarczyca. Jak działa na Hashimoto i inne choroby?

Selen a choroba Hashimoto. Dlaczego warto suplementować ten pierwiastek? Tłumaczy farmaceutka

Kobieta trzyma się na szyję, bo ma niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – jakie są objawy, jak wygląda diagnoza i leczenie

Julia Wieniawa / Instagram

Julia Wieniawa spotkała się ze swoją dietetyczką kliniczną. Ekspertka zdradziła, z jaką chorobą żyje celebrytka

Kobieta ćwiczy z ciężarkami

Aktywność fizyczna a chora tarczyca – na co zwrócić uwagę, by trening przyniósł efekty?

dziewczyna w cielistym topie

Obawiasz się wpływu pożarów w Czarnobylu na zdrowie? PAA przestrzega: nie przyjmujmy jodu

Ile trwa okres i czemu czas trwania różni się?

dr Magda

Hashimoto a ciąża – jakie TSH, aby zajść w ciążę?. Rozmowa z endokrynolożką.

Czy dietą można wyleczyć chorobę Hashimoto?

Czy dietą można wyleczyć chorobę Hashimoto?

apteka

Euthyrox – w aptekach w całej Polsce brakuje tego leku. Wiemy, kiedy Euthyrox znów się pojawi

„Z wiekiem pokochałam siebie i zaczęłam rozumieć, że nikt nie jest idealny”. Dominika Pliszka o słuchaniu swojego ciała

Małgorzata Kożuchowska / Instagram.com

Małgorzata Kożuchowska od lat poważnie choruje. „Byłam wyczerpana, napuchnięta, czułam, że we wszystkim wyglądam słabo” – mówi aktorka

Życie po wycięciu tarczycy. Co się zmienia, o czym pamiętać, czy można zajść w ciążę?

Anty TG — przekonaj się, czym jest ten parametr i w jakim celu wykonuje się badanie określające jego poziom

Anty TG – czym jest ten parametr i w jakim celu wykonuje się badanie określające jego poziom

istockphoto.com

Najpopularniejszy lek na tarczycę z nowym składem. Farmaceutka Anna Wyrwas mówi, co się zmieniło

Niedoczynność tarczycy - dieta. Zdjęcie: Unsplash

Niedoczynność tarczycy – dieta. Dietetyczka wyjaśnia, co powinno znaleźć się na twoim talerzu

Zapalenie tarczycy

Zapalenie tarczycy – kto może na nie chorować, jak wyglądają objawy i jakie są sposoby leczenia?

gettyimages

Denise Richards ma problemy z tarczycą. To fani zauważyli specyficzny objaw choroby

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?