Przejdź do treści

Domowe sposoby na ból głowy – czy są skuteczne? Kiedy warto sięgnąć po leki?

kobieta, którą boli głowa
Fot. puhhha / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból głowy jest bardzo dokuczliwą dolegliwością, która pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Pogarsza samopoczucie i utrudnia skoncentrowanie się na pracy i obowiązkach. Najlepiej jest go zwalczyć zaraz po pojawieniu się. W tym celu oprócz środków farmakologicznych pomocne okazują się domowe sposoby na ból głowy.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

W większości przypadków ból głowy nie jest objawem zwiastującym groźną chorobę, a jedynie sygnałem od organizmu, że jest on zmęczony, odwodniony, zestresowany lub zbliża się infekcja. Wyróżnia się kilka jego rodzajów: napięciowy, pulsujący, migrenowy, zatokowy. Czasami towarzyszą mu wymioty, nudności, zaburzenia widzenia i szum w uszach. W takich przypadkach należy udać się do lekarza w celu wykonania badań diagnostycznych. Jeżeli ból głowy jest umiarkowany, warto najpierw wypróbować domowe sposoby na ból głowy.

Domowe sposoby na ból głowy od zatok

Chorobie zatok zawsze towarzyszy pulsujący ból głowy na czole, który znacząco nasila się podczas pochylania. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ciepłe okłady i zadbanie o komfort cieplny poprzez noszenie czapki. Dolegliwości zmniejszy regularne pozbywanie się wydzieliny z nosa. Domowe sposoby na ból głowy od zatok są jedynie wsparciem koniecznego leczenia farmakologicznego. W tym wypadku konieczna jednak będzie wizyta u lekarza.

Ból napięciowy głowy – domowe sposoby

Napięciowy ból głowy jest najczęstszym rodzajem tego typu dolegliwości. Do jego powstania przyczynia się stres, zdenerwowanie, problemy ze snem. Jest także skutkiem długotrwałego napięcia mięśni szyi, karku i głowy. Może być sygnałem przemęczenia, zbliżającego się przeziębienia lub niedostatecznego nawodnienia organizmu. Umiejscowiony jest najczęściej na skroniach, na środku lub z tyłu głowy. Powoduje uczucie ściskania o umiarkowanym nasileniu. Ma różny czas trwania, potrafi dokuczać nawet przez cały dzień. Kiedy się pojawi, zaleca się odczekanie z sięgnięciem po tabletki przeciwbólowe i skorzystanie z domowych sposobów na napięciowy ból głowy.

W pierwszej kolejności należy przerwać na chwilę wykonywane obowiązki. Najlepiej położyć się na 15 – 20 minut w cichym pomieszczeniu z przygaszonym światłem i zredukować napięcie mięśni głowy za pomocą masażu. W tym celu należy trzema palcami obu dłoni – wskazującym, środkowym i serdecznym – wykonywać okrężne ruchy od środka czoła do skroni, a później tylko na samych skroniach. Tę metodę można stosować także w pozycji siedzącej i dołączyć do niej proste ćwiczenie rozluźniające mięśnie karku. Polegają one na pochylaniu głowy w prawo i w lewo, tak, jakby chciało się dotknąć uchem ramienia. Wystarczy powtórzyć je po 5 razy na każdą stronę. Należy się przy tym odprężyć i rozluźnić. Po masażu można przyłożyć na czoło i skronie chłodny okład.

Do skutecznych domowych sposobów na napięciowy ból głowy należy również wypicie szklanki wody z cytryną i odrobiną soli lub ziołowego naparu w postaci herbaty. Najsmaczniejsze i najskuteczniejsze są: mięta, rumianek, lipa i imbir. Niektórym osobom ulgę przynosi wypicie filiżanki kawy. Warto pomyśleć, kiedy spożywało się ostatni posiłek, ponieważ ból głowy może pojawić się z głodu.

Migrenowy ból głowy – domowe sposoby

Ból głowy spowodowany migreną jest jednym z najbardziej dokuczliwych. Jest to odczuwanie pulsowania z jednej strony, któremu towarzyszy światłowstręt, nudności, wymioty, a nawet zaburzenia widzenia. W większości przypadków nie obejdzie się bez zastosowania leków przeciwbólowych, jednak domowe sposoby na migrenowy ból głowy mogą przyspieszyć ich działanie.

Kiedy nastąpi atak migreny, należy położyć się w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu z zimnym okładem na skroni po stronie, po której występuje ból. Ulgę przynosi także gorąca kąpiel, delikatny masaż mięśni głowy i aromaterapia z olejku lawendowego.

Zobacz także

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży

Przyczyną bólu głowy w ciąży są natężone zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. Czasami powodem jest także niedostateczna ilość snu, przemęczenie lub spadek stężenia glukozy we krwi z powodu głodu, a także nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi dlatego warto je zmierzyć. Nie wszystkie leki przeciwbólowe są dopuszczone do stosowania u ciężarnej. Dlatego lepszym rozwiązaniem są domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Najlepiej sprawdza się półgodzinny odpoczynek w pozycji leżącej lub krótka drzemka. Stopy można ułożyć nieco wyżej od reszty ciała, a na głowę położyć zimny okład.

Ból głowy u dziecka – domowe sposoby

Dziecko odczuwa ból głowy najczęściej podczas gorączki, przeziębienia, grypy lub innej infekcji górnych dróg oddechowych, lub ucha. Przede wszystkim należy wyciszyć dziecko, zapewnić mu odpoczynek lub krótką drzemkę i ograniczyć bodźce zewnętrzne: światło, dźwięki, ostre zapachy. Na czoło można przyłożyć zimny okład. Warto jednak udać się na wizytę do lekarza pediatry.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.