Przejdź do treści

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Kobieta w ciąży
Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Mądra feministka wie, że seks nie uprzedmiatawia”. Maja Staśko wspólnie z psychiatrką komentują wywiad Dody o seksworkingu
marihuana a schizofrenia
Palenie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii? Czterokrotny wzrost zachorowań w Danii
Koronawirus powoduje spadek poziomu inteligencji? Nowe badanie w „The Lancet”
Wariant Delta / Heather Morse
„Wariant Delta nie tylko jest bardziej zakaźny, ale namnaża się ponad 1000 razy szybciej”. Nowe badania w „Nature”
Kobieta i mężczyzna całują się
Seks tantryczny – co to jest? Tantra, czyli inny wymiar miłości

Szczepienia na COVID-19 wzbudzają wiele kontrowersji i jeszcze więcej pytań. W szczególności panuje duża niepewność odnośnie szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2 wśród kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz tych, które planują powiększenie rodziny. Czy takie kobiety mogą się szczepić? Wszelkie niejasności wyjaśnił lekarz Bartosz Fiałek. 

 Ciąża i karmienie piersią nie są przeciwwskazaniem do szczepienia

Ciąża oraz karmienie piersią nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia szczepionką mRNA przeciw COVID-19. Ciąża i karmienie piersią to stany, kiedy musimy ocenić ryzyko, czyli zbilansować z jednej strony korzyści płynące ze szczepienia, a z drugiej strony straty wynikające z tego szczepienia i dopiero podjąć decyzję – wyjaśnił w opublikowanym wideo na swoim profilu na Facebooku lekarz Bartosz Fiałek.

Ekspert zaznaczył, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą zostać zaszczepione szczepionką mRNA przeciw COVID-19 pod pewnymi warunkami.

Każda decyzja o szczepieniu mRNA przeciw COVID-19 u kobiety ciężarnej powinna zostać podjęta indywidualnie, czyli przede wszystkim przez kobietę, która tę szczepionkę będzie otrzymywać po przeprowadzeniu rozmowy z lekarzem prowadzącym ginekologiem albo kwalifikującym do szczepienia. I na podstawie oceny bilansu zysków i strat wynikających ze szczepienia ta decyzja powinna zostać przez daną kobietę podjęta – tłumaczył.

To bardzo ważne, ponieważ obecnie nie są dostępne obszerne badania nad bezpieczeństwem szczepień mRNA w ciąży.

Dysponujemy bardzo małą, skrajnie małą liczbą dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u kobiet ciężarnych – wyjaśnił.

Boisz się powikłań po COVID-19? Rząd ma na to odpowiedź. Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepień

Ciąża a przebieg COVID-19

Ekspert dodał także, że – choć badania nie były prowadzone w kontekście kobiet ciężarnych – w ich trakcie 23 badane ochotniczki zaszły w ciążę. Dziewięć z nich zrezygnowało z dalszych badań po pierwszej dawce szczepienia, jednak pozostałe kontynuowały badanie. Wszystkie kobiety są monitorowanie. U żadnej z 23 badanych, ich płodów oraz u ich dzieci nie doszło do żadnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Fiałek zaznaczył jednak, że jest to wciąż zbyt mała liczba badanych, by stwierdzić, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 jest w 100 proc. bezpieczna dla ciężarnych i płodów. Ważne jednak, by zastanowić się, dlaczego warto w ciąży zaszczepić się na koronawirusa SARS-CoV-2.

COVID-19, który występuje w ciąży, charakteryzuje się cięższym przebiegiem, aniżeli przebieg populacyjny, czyli wśród osób nieciężarnych. Kobiety w ciąży z COVID-19 częściej trafiały na oddziały intensywnej terapii. Częściej wymagały wentylacji mechanicznej, respiratoroterapii i niestety częściej u kobiet w ciąży, u których doszło do zakażenia nowym koronawirusem, i które chorowały na COVID-19, doszło do zgonu.

Fiałek dodał także, że COVID-19 ma również negatywny wpływ na sam przebieg ciąży, prowadząc do przedwczesnego porodu.

Wpływ szczepionki mRNA na ciążę i karmienie piersią

Ekspert zaznaczył również, że szczepienie mRNA wiąże się z bardzo niskim ryzykiem dla kobiety ciężarnej oraz karmiącej piersią. Wymienił trzy argumenty na poparcie swojej tezy.

  1. Nie zawiera żywych wirusów.
  2. Nie wnika do jądra komórkowego.
  3. Jest bardzo szybko degradowana, usuwana z organizmu.
Janina Bąk o szczepieniach na koronawirusa: najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać

Szczepić się w ciąży czy nie szczepić?

W jaki sposób więc zbilansować ocenę zysków i strat? Fiałek przedstawił 6 punktów, które rozważają kwestię tego, czy szczepić daną ciężarną.

  1. Ryzyko transmisji COVID-19, czyli sytuacja epidemiologiczna panująca na danym terenie. Po pierwsze, powinniśmy myśleć o tym, jak duże istnieje ryzyko transmisji COVID-19 na danym obszarze, na którym żyjemy. Inaczej oceniać będziemy ciężarną kobietę, która żyje na obszarze, gdzie zakażeń jest mało, gdzie COVID-19 nie rozprzestrzenia się dynamicznie, a inaczej będziemy ważyć korzyści i ryzyko u kobiety, która żyje w tzw. czerwonej strefie.
  2. Indywidualne ryzyko danej pacjentki zarażenia się SARS-CoV-2. Inne ryzyko będzie miała pacjentka ciężarna, która pracuje w domu, a inne nauczycielka po powrocie do szkoły.
  3. Musimy ocenić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i związane z nim ciężkie powikłania u płodu (cukrzyca typu II, otyłość).
  4. Skuteczność szczepionki u danej chorej.
  5. Informacja dla kobiety o ewentualnych skutkach ubocznych lokalnych i miejscowych, które mogą wystąpić po zaszczepieniu.
  6. Bardzo mała liczba danych i dowodów naukowych związanych ze szczepieniem mRNA u kobiet w ciąży – wymienił.

Fiałek zaznaczył także, że nie ma obecnie badań klinicznych odnośnie wpływu szczepienia przeciw COVID-19 na kobietę karmiącą, na karmione dziecko oraz na wydzielanie pokarmu.

Teoria dostępna, którą znamy, ponieważ szczepionki mRNA były już badane od lat 90. poprzedniego wieku, pozwala zauważyć, że ryzyko zaszczepienia kobiety karmiącej dla niej samej oraz dla karmionego dziecka jest niezmiernie niskie. Tutaj też musimy bilansować zyski i straty, indywidualnie oceniać ryzyko – wyjaśnił.

Objawy uboczne u ciężarnych

Objawy uboczne u kobiet ciężarnych zaszczepionych szczepionką mRNA przeciw COVID-19, są to objawy, które występują również w populacji osób nieciężarnych: objawy miejscowe związane z ukłuciem, ból, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu ukłucia, czy powiększenie lokalnych po stronie ukłutego ramienia węzłów chłonnych. Może również dojść do wystąpienia objawów ogólnych związanych ze szczepieniem, tj. zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśni, gorączka czy dreszcze – wyjaśnił Fiałek.

Specjalista zaznaczył także, że kobietom, u których wystąpiła gorączka przy innych szczepieniach, można pół godziny wcześniej profilaktycznie podać paracetamol.

Planowanie ciąży a szczepienie na COVID-19

Czy kobieta planująca ciążę powinna poczekać dłuższy czas po szczepieniu? Jak wskazuje Fiałek, nie ma takiej potrzeby.

Nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19. Wynika to przede wszystkim z faktu, że szczepionka nie wnika do jądra komórkowego oraz jest szybko usuwana z organizmu – tłumaczył, dodając, że warto wstrzymać się z planowaniem ciąży na czas szczepienia dwoma dawkami, który obecnie wynosi ok. 21 dni.

Kiedy przeprowadzimy ten cykl szczepień, już następnego dnia – a nawet tego samego – po drugim szczepieniu, można starać się zajść w ciążę. Nie ma potrzeby odraczania planowania ciąży po cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19 – podsumował.

Lek. Bartosz Fiałek – kim jest?

Bartosz Fiałek jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie reumatologii. To też działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Jego profil na Facebooku obserwuje prawie 46 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta po szczepieniu

Minister zdrowia: dopuszczamy możliwość mieszania szczepionek na COVID-19

"Bańka izolacji" mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej została przerwana - podkreśla ekspert ds. ochrony zdrowia

„Bańka izolacji” mająca zapobiegać zakażeniom koronawirusem w wiosce olimpijskiej została przerwana – podkreśla ekspert ds. ochrony zdrowia

AKCJA SUPLEMENTACJA: Planowanie ciąży

Polacy nie chcą się szczepić przeciw COVID-19. Rząd sprzeda 4 mln szczepionek innym krajom

Polacy nie chcą się szczepić przeciw COVID-19. Rząd sprzeda 4 mln szczepionek innym krajom

Ile osób zaszczepionych zmarło w Polsce na COVID-19?

Ile osób zaszczepionych zmarło w Polsce na COVID-19? Najnowsze dane MZ potwierdzają skuteczność szczepień

Ola Żebrowska w koszulce poplamionej od laktacji

Aleksandra Żebrowska pokazała plamy od laktacji. „Spacer był za długi, niewiasto”

wakacje w pandemii

Rośnie liczba zakażeń wariantem Delta. W kolejnych krajach wracają obostrzenia, MSZ odradza podróże

WHO apeluje do Chin w sprawie wyjaśnienia genezy pandemii koronawirusa

WHO apeluje do Chin w sprawie wyjaśnienia genezy koronawirusa. „Jesteśmy to winni czterem milionom osób, które zmarły”

szczepienie przeciw covid

Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po przyjęciu szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny. EMA widzi związek

Gdzie w Polsce nie chcą się szczepić? „Wyraźnie rzuca się w oczy kontrast”

Lambda w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza pierwsze przypadki

Lambda – nowa, groźniejsza mutacja koronawirusa dotarła już do Polski. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwsze przypadki

Przypadki zachorowań na rzadką chorobę autoimmunologiczną po szczepionce Johnson & Johnson

Zaostrzenie restrykcji we Francji. „Zarezerwowanych zostało prawie milion wizyt na szczepienia”

Bezpłatna szczepionka przeciw HPV dla 12-latek

Bezpłatna szczepionka przeciw HPV dla 12-latek. „Byłaby finansowana, ale nieobowiązkowa”

Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19

Leki na nadciśnienie zmniejszają śmiertelność na COVID-19. Nowe ustalenia hiszpańskich naukowców

Delta atakuje ozdrowieńców. „Poważnie zagraża Europie” – ostrzegają naukowcy

pandemia koronawirusa, kobieta w masce

Grzesiowski o czwartej fali pandemii: w gminach, w których ludzie się nie szczepią, będzie rzeź

Malta a niezaszczepieni

Niezaszczepionych nie wpuszczą. Pierwszy kraj w UE wprowadza tak surowe zasady

Laboratorium

Pozbędziemy się COVID-19 dzięki syntetycznemu koronawirusowi SARS-CoV-2? Naukowcy są dobrej myśli

Ludzie kierują się do wyjścia w metrze

Wcześniej do zakażenia konieczny był kontakt z chorym. Delta działa inaczej – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski

Wariant Lambda szybko się rozprzestrzenia. Obecny jest już w 30 krajach, także w Polsce

Wariant Lambda „eksplodował”. Może być obecny już w około 30 krajach

Służby sanitarne Lombardii zapukają do drzwi niezaszczepionych osób. "Chcemy wyjaśnić znaczenie szczepień"

Służby sanitarne Lombardii zapukają do drzwi niezaszczepionych osób. „Chcemy wyjaśnić znaczenie szczepień”

Lekarze rodzinni dostaną premie za wysoki wskaźnik wyszczepienia swoich pacjentów? To nowy pomysł rządu

Lekarze rodzinni dostaną premie za wysoki wskaźnik wyszczepienia swoich pacjentów? To nowy pomysł rządu

W Australii pojawił się nowy wariant koronawirusa - Lambda. Jest odporny na działanie szczepionek?

W Australii pojawił się nowy wariant koronawirusa – Lambda. Jest odporny na działanie szczepionek?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?