Przejdź do treści

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Kobieta w ciąży
Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych

Szczepienia na COVID-19 wzbudzają wiele kontrowersji i jeszcze więcej pytań. W szczególności panuje duża niepewność odnośnie szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2 wśród kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz tych, które planują powiększenie rodziny. Czy takie kobiety mogą się szczepić? Wszelkie niejasności wyjaśnił lekarz Bartosz Fiałek. 

 Ciąża i karmienie piersią nie są przeciwwskazaniem do szczepienia

Ciąża oraz karmienie piersią nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia szczepionką mRNA przeciw COVID-19. Ciąża i karmienie piersią to stany, kiedy musimy ocenić ryzyko, czyli zbilansować z jednej strony korzyści płynące ze szczepienia, a z drugiej strony straty wynikające z tego szczepienia i dopiero podjąć decyzję – wyjaśnił w opublikowanym wideo na swoim profilu na Facebooku lekarz Bartosz Fiałek.

Ekspert zaznaczył, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą zostać zaszczepione szczepionką mRNA przeciw COVID-19 pod pewnymi warunkami.

Każda decyzja o szczepieniu mRNA przeciw COVID-19 u kobiety ciężarnej powinna zostać podjęta indywidualnie, czyli przede wszystkim przez kobietę, która tę szczepionkę będzie otrzymywać po przeprowadzeniu rozmowy z lekarzem prowadzącym ginekologiem albo kwalifikującym do szczepienia. I na podstawie oceny bilansu zysków i strat wynikających ze szczepienia ta decyzja powinna zostać przez daną kobietę podjęta – tłumaczył.

To bardzo ważne, ponieważ obecnie nie są dostępne obszerne badania nad bezpieczeństwem szczepień mRNA w ciąży.

Dysponujemy bardzo małą, skrajnie małą liczbą dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u kobiet ciężarnych – wyjaśnił.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Boisz się powikłań po COVID-19? Rząd ma na to odpowiedź. Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepień

Ciąża a przebieg COVID-19

Ekspert dodał także, że – choć badania nie były prowadzone w kontekście kobiet ciężarnych – w ich trakcie 23 badane ochotniczki zaszły w ciążę. Dziewięć z nich zrezygnowało z dalszych badań po pierwszej dawce szczepienia, jednak pozostałe kontynuowały badanie. Wszystkie kobiety są monitorowanie. U żadnej z 23 badanych, ich płodów oraz u ich dzieci nie doszło do żadnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Fiałek zaznaczył jednak, że jest to wciąż zbyt mała liczba badanych, by stwierdzić, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 jest w 100 proc. bezpieczna dla ciężarnych i płodów. Ważne jednak, by zastanowić się, dlaczego warto w ciąży zaszczepić się na koronawirusa SARS-CoV-2.

COVID-19, który występuje w ciąży, charakteryzuje się cięższym przebiegiem, aniżeli przebieg populacyjny, czyli wśród osób nieciężarnych. Kobiety w ciąży z COVID-19 częściej trafiały na oddziały intensywnej terapii. Częściej wymagały wentylacji mechanicznej, respiratoroterapii i niestety częściej u kobiet w ciąży, u których doszło do zakażenia nowym koronawirusem, i które chorowały na COVID-19, doszło do zgonu.

Fiałek dodał także, że COVID-19 ma również negatywny wpływ na sam przebieg ciąży, prowadząc do przedwczesnego porodu.

Wpływ szczepionki mRNA na ciążę i karmienie piersią

Ekspert zaznaczył również, że szczepienie mRNA wiąże się z bardzo niskim ryzykiem dla kobiety ciężarnej oraz karmiącej piersią. Wymienił trzy argumenty na poparcie swojej tezy.

  1. Nie zawiera żywych wirusów.
  2. Nie wnika do jądra komórkowego.
  3. Jest bardzo szybko degradowana, usuwana z organizmu.
Janina Bąk o szczepieniach na koronawirusa: najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać

Szczepić się w ciąży czy nie szczepić?

W jaki sposób więc zbilansować ocenę zysków i strat? Fiałek przedstawił 6 punktów, które rozważają kwestię tego, czy szczepić daną ciężarną.

  1. Ryzyko transmisji COVID-19, czyli sytuacja epidemiologiczna panująca na danym terenie. Po pierwsze, powinniśmy myśleć o tym, jak duże istnieje ryzyko transmisji COVID-19 na danym obszarze, na którym żyjemy. Inaczej oceniać będziemy ciężarną kobietę, która żyje na obszarze, gdzie zakażeń jest mało, gdzie COVID-19 nie rozprzestrzenia się dynamicznie, a inaczej będziemy ważyć korzyści i ryzyko u kobiety, która żyje w tzw. czerwonej strefie.
  2. Indywidualne ryzyko danej pacjentki zarażenia się SARS-CoV-2. Inne ryzyko będzie miała pacjentka ciężarna, która pracuje w domu, a inne nauczycielka po powrocie do szkoły.
  3. Musimy ocenić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i związane z nim ciężkie powikłania u płodu (cukrzyca typu II, otyłość).
  4. Skuteczność szczepionki u danej chorej.
  5. Informacja dla kobiety o ewentualnych skutkach ubocznych lokalnych i miejscowych, które mogą wystąpić po zaszczepieniu.
  6. Bardzo mała liczba danych i dowodów naukowych związanych ze szczepieniem mRNA u kobiet w ciąży – wymienił.

Fiałek zaznaczył także, że nie ma obecnie badań klinicznych odnośnie wpływu szczepienia przeciw COVID-19 na kobietę karmiącą, na karmione dziecko oraz na wydzielanie pokarmu.

Teoria dostępna, którą znamy, ponieważ szczepionki mRNA były już badane od lat 90. poprzedniego wieku, pozwala zauważyć, że ryzyko zaszczepienia kobiety karmiącej dla niej samej oraz dla karmionego dziecka jest niezmiernie niskie. Tutaj też musimy bilansować zyski i straty, indywidualnie oceniać ryzyko – wyjaśnił.

Objawy uboczne u ciężarnych

Objawy uboczne u kobiet ciężarnych zaszczepionych szczepionką mRNA przeciw COVID-19, są to objawy, które występują również w populacji osób nieciężarnych: objawy miejscowe związane z ukłuciem, ból, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu ukłucia, czy powiększenie lokalnych po stronie ukłutego ramienia węzłów chłonnych. Może również dojść do wystąpienia objawów ogólnych związanych ze szczepieniem, tj. zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśni, gorączka czy dreszcze – wyjaśnił Fiałek.

Specjalista zaznaczył także, że kobietom, u których wystąpiła gorączka przy innych szczepieniach, można pół godziny wcześniej profilaktycznie podać paracetamol.

Planowanie ciąży a szczepienie na COVID-19

Czy kobieta planująca ciążę powinna poczekać dłuższy czas po szczepieniu? Jak wskazuje Fiałek, nie ma takiej potrzeby.

Nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19. Wynika to przede wszystkim z faktu, że szczepionka nie wnika do jądra komórkowego oraz jest szybko usuwana z organizmu – tłumaczył, dodając, że warto wstrzymać się z planowaniem ciąży na czas szczepienia dwoma dawkami, który obecnie wynosi ok. 21 dni.

Kiedy przeprowadzimy ten cykl szczepień, już następnego dnia – a nawet tego samego – po drugim szczepieniu, można starać się zajść w ciążę. Nie ma potrzeby odraczania planowania ciąży po cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19 – podsumował.

Lek. Bartosz Fiałek – kim jest?

Bartosz Fiałek jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie reumatologii. To też działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Jego profil na Facebooku obserwuje prawie 46 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań / istock

Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań

Udało się rozłączyć bliźnięta syjamskie połączone mózgami. Pomogła wirtualna rzeczywistość

Udało się rozłączyć bliźnięta syjamskie połączone mózgami! Pomogła wirtualna rzeczywistość

Anna Tess Gołebiowska: "Urodziłam dziecko, ponieważ mój mąż jest pro-choice"

Anna Tess Gołębiowska: „Odważyłam się donosić ciążę w Polsce tylko dlatego, że mój mąż jest za prawem do aborcji”

"Nie dotykaj mojego brzucha bez pytania! Nie jest dobrem wspólnym" - pisze Patrycja Pieszczek-Bober

„Nie dotykaj mojego brzucha bez pytania! Nie jest dobrem wspólnym” – pisze prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia

Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Małpia ospa jest już globalnym zagrożeniem / istock

Małpia ospa jest globalnym zagrożeniem. WHO wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Czy w ciąży można przyjmować leki od psychiatry? Wyjaśnia Joanna Adamiak

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Czego nie można jeść w trakcie ciąży? Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć!

Natalia Białobrzeska

Natalia Białobrzeska: „Po porodzie nagle kobieta znika, to dziecko zaczyna być ważne dla otoczenia” [WIDEO]

Szczepienie

W tym kraju ruszyły szczepienia na małpią ospę. Zainteresowani mogą umawiać się na wizytę anonimowo

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Choroba X zbliża się wielkimi krokami. Czeka nas kolejna pandemia?

Choroba zabrała jej cztery narządy / istock

Choroba zabrała jej cztery narządy. „Każdy może złapać meningokoki. Jesteśmy narażeni na nie w każdym wieku”

Aleksandra Domańska / Paweł Wrzecion MWMEDIA WARSZAWA

Aleksandra Domańska szczerze o macierzyństwie. „Gdy urodził się Ariel, nie zalała mnie fala miłości. Nic nie czułam”

Kobieta na lotnisku

Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa

Magdalena Lamparska / Andras Szilagyi MWMEDIA

„Wszystkie miejsca zajęte. Patrzą w telefon, patrzą za okno, patrzą na mnie. Nic”. Ciężarna aktorka Magdalena Lamparska opisała swoją podróż komunikacją miejską

„Miałam wskazania medyczne”. Hanna Lis dwukrotnie mogła poddać się aborcji, dziś upomina się o prawo do decydowania dla innych kobiet

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna

COVID-22 w Hiszpanii / istock

Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

Kobieta w ciąży

Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów. 35-latka spodziewa się dwóch par bliźniąt

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×