Przejdź do treści

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Kobieta w ciąży
Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Zofia Zborowska-Wrona
Zofia Zborowska-Wrona: Nikomu nie życzę takiego doświadczenia, jakim jest poronienie
Wypalona namiętność. 8 sposobów, by wskrzesić ogień w sypialni / fot. GettyImages
Wypalona namiętność. 8 sposobów, by wskrzesić ogień w sypialni
Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”
Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska
„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska
Jeśli na zewnątrz wieje wiatr, lepiej mieć na sobie maseczkę ochronną – alarmują naukowcy

Szczepienia na COVID-19 wzbudzają wiele kontrowersji i jeszcze więcej pytań. W szczególności panuje duża niepewność odnośnie szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2 wśród kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz tych, które planują powiększenie rodziny. Czy takie kobiety mogą się szczepić? Wszelkie niejasności wyjaśnił lekarz Bartosz Fiałek. 

 Ciąża i karmienie piersią nie są przeciwwskazaniem do szczepienia

Ciąża oraz karmienie piersią nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia szczepionką mRNA przeciw COVID-19. Ciąża i karmienie piersią to stany, kiedy musimy ocenić ryzyko, czyli zbilansować z jednej strony korzyści płynące ze szczepienia, a z drugiej strony straty wynikające z tego szczepienia i dopiero podjąć decyzję – wyjaśnił w opublikowanym wideo na swoim profilu na Facebooku lekarz Bartosz Fiałek.

Ekspert zaznaczył, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą zostać zaszczepione szczepionką mRNA przeciw COVID-19 pod pewnymi warunkami.

Każda decyzja o szczepieniu mRNA przeciw COVID-19 u kobiety ciężarnej powinna zostać podjęta indywidualnie, czyli przede wszystkim przez kobietę, która tę szczepionkę będzie otrzymywać po przeprowadzeniu rozmowy z lekarzem prowadzącym ginekologiem albo kwalifikującym do szczepienia. I na podstawie oceny bilansu zysków i strat wynikających ze szczepienia ta decyzja powinna zostać przez daną kobietę podjęta – tłumaczył.

To bardzo ważne, ponieważ obecnie nie są dostępne obszerne badania nad bezpieczeństwem szczepień mRNA w ciąży.

Dysponujemy bardzo małą, skrajnie małą liczbą dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u kobiet ciężarnych – wyjaśnił.

Boisz się powikłań po COVID-19? Rząd ma na to odpowiedź. Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepień

Ciąża a przebieg COVID-19

Ekspert dodał także, że – choć badania nie były prowadzone w kontekście kobiet ciężarnych – w ich trakcie 23 badane ochotniczki zaszły w ciążę. Dziewięć z nich zrezygnowało z dalszych badań po pierwszej dawce szczepienia, jednak pozostałe kontynuowały badanie. Wszystkie kobiety są monitorowanie. U żadnej z 23 badanych, ich płodów oraz u ich dzieci nie doszło do żadnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Fiałek zaznaczył jednak, że jest to wciąż zbyt mała liczba badanych, by stwierdzić, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 jest w 100 proc. bezpieczna dla ciężarnych i płodów. Ważne jednak, by zastanowić się, dlaczego warto w ciąży zaszczepić się na koronawirusa SARS-CoV-2.

COVID-19, który występuje w ciąży, charakteryzuje się cięższym przebiegiem, aniżeli przebieg populacyjny, czyli wśród osób nieciężarnych. Kobiety w ciąży z COVID-19 częściej trafiały na oddziały intensywnej terapii. Częściej wymagały wentylacji mechanicznej, respiratoroterapii i niestety częściej u kobiet w ciąży, u których doszło do zakażenia nowym koronawirusem, i które chorowały na COVID-19, doszło do zgonu.

Fiałek dodał także, że COVID-19 ma również negatywny wpływ na sam przebieg ciąży, prowadząc do przedwczesnego porodu.

Wpływ szczepionki mRNA na ciążę i karmienie piersią

Ekspert zaznaczył również, że szczepienie mRNA wiąże się z bardzo niskim ryzykiem dla kobiety ciężarnej oraz karmiącej piersią. Wymienił trzy argumenty na poparcie swojej tezy.

  1. Nie zawiera żywych wirusów.
  2. Nie wnika do jądra komórkowego.
  3. Jest bardzo szybko degradowana, usuwana z organizmu.
Janina Bąk o szczepieniach na koronawirusa: najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać

Szczepić się w ciąży czy nie szczepić?

W jaki sposób więc zbilansować ocenę zysków i strat? Fiałek przedstawił 6 punktów, które rozważają kwestię tego, czy szczepić daną ciężarną.

  1. Ryzyko transmisji COVID-19, czyli sytuacja epidemiologiczna panująca na danym terenie. Po pierwsze, powinniśmy myśleć o tym, jak duże istnieje ryzyko transmisji COVID-19 na danym obszarze, na którym żyjemy. Inaczej oceniać będziemy ciężarną kobietę, która żyje na obszarze, gdzie zakażeń jest mało, gdzie COVID-19 nie rozprzestrzenia się dynamicznie, a inaczej będziemy ważyć korzyści i ryzyko u kobiety, która żyje w tzw. czerwonej strefie.
  2. Indywidualne ryzyko danej pacjentki zarażenia się SARS-CoV-2. Inne ryzyko będzie miała pacjentka ciężarna, która pracuje w domu, a inne nauczycielka po powrocie do szkoły.
  3. Musimy ocenić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i związane z nim ciężkie powikłania u płodu (cukrzyca typu II, otyłość).
  4. Skuteczność szczepionki u danej chorej.
  5. Informacja dla kobiety o ewentualnych skutkach ubocznych lokalnych i miejscowych, które mogą wystąpić po zaszczepieniu.
  6. Bardzo mała liczba danych i dowodów naukowych związanych ze szczepieniem mRNA u kobiet w ciąży – wymienił.

Fiałek zaznaczył także, że nie ma obecnie badań klinicznych odnośnie wpływu szczepienia przeciw COVID-19 na kobietę karmiącą, na karmione dziecko oraz na wydzielanie pokarmu.

Teoria dostępna, którą znamy, ponieważ szczepionki mRNA były już badane od lat 90. poprzedniego wieku, pozwala zauważyć, że ryzyko zaszczepienia kobiety karmiącej dla niej samej oraz dla karmionego dziecka jest niezmiernie niskie. Tutaj też musimy bilansować zyski i straty, indywidualnie oceniać ryzyko – wyjaśnił.

Objawy uboczne u ciężarnych

Objawy uboczne u kobiet ciężarnych zaszczepionych szczepionką mRNA przeciw COVID-19, są to objawy, które występują również w populacji osób nieciężarnych: objawy miejscowe związane z ukłuciem, ból, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu ukłucia, czy powiększenie lokalnych po stronie ukłutego ramienia węzłów chłonnych. Może również dojść do wystąpienia objawów ogólnych związanych ze szczepieniem, tj. zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśni, gorączka czy dreszcze – wyjaśnił Fiałek.

Specjalista zaznaczył także, że kobietom, u których wystąpiła gorączka przy innych szczepieniach, można pół godziny wcześniej profilaktycznie podać paracetamol.

Planowanie ciąży a szczepienie na COVID-19

Czy kobieta planująca ciążę powinna poczekać dłuższy czas po szczepieniu? Jak wskazuje Fiałek, nie ma takiej potrzeby.

Nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19. Wynika to przede wszystkim z faktu, że szczepionka nie wnika do jądra komórkowego oraz jest szybko usuwana z organizmu – tłumaczył, dodając, że warto wstrzymać się z planowaniem ciąży na czas szczepienia dwoma dawkami, który obecnie wynosi ok. 21 dni.

Kiedy przeprowadzimy ten cykl szczepień, już następnego dnia – a nawet tego samego – po drugim szczepieniu, można starać się zajść w ciążę. Nie ma potrzeby odraczania planowania ciąży po cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19 – podsumował.

Lek. Bartosz Fiałek – kim jest?

Bartosz Fiałek jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie reumatologii. To też działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Jego profil na Facebooku obserwuje prawie 46 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Szczepienie

Szczepionka na COVID-19 chroni przed innymi rodzajami koronawirusa? Najnowsze badania rozwiewają wątpliwości

Jest decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki

Co z trzecią dawką szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia? Rada Medyczna wydała rekomendacje

W aptekach pojawiła się szczepionka przeciw grypie w formie aerozolu. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć

W aptekach pojawiła się szczepionka przeciw grypie w formie aerozolu. Sprawdź, co powinnaś o niej wiedzieć

Czekają nas zmiany w obostrzeniach. Wchodzą w życie już 19 października

Czekają nas zmiany w obostrzeniach. Wchodzą w życie już 19 października

Niezwykła szopka w Neapolu. Trzej Królowie z paszportem covidowym

Niezwykła szopka w Neapolu. „Trzej Mędrcy przybywają w tym roku z paszportem covidowym”

Kiedy trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych? Wiceminister zdrowia podaje prawdopodobny termin

Kiedy trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich dorosłych? Wiceminister zdrowia podał prawdopodobny termin

Dr Fauci: Szczepionka Johnson & Johnson powinna być dwudawkowa

„Szczepionka Johnson&Johnson powinna być dwudawkowa” – mówi dr Anthony Fauci

Jesteś po szczepionce Johnson&Johnson? Sprawdź, co z dawką przypominającą

Niemal pół tysiąca złotych za przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Tak postanowił parlament w Wilnie

Izrael ogłasza, że pokonał wariant Delta koronawirusa

Izrael ogłasza, że pokonał wariant Delta koronawirusa. „Czwarta fala się skończyła”

„Koszty pandemii są niemierzalne w żadnej walucie i są ogromne. To nie są tylko straty w organizmach pacjentów, ale i w ich umysłach” – mówi prof. Zbigniew Gaciong

Pfizer przeprowadzi „żywy eksperyment”. Całe miasto ma otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19

Pfizer przeprowadzi „żywy eksperyment”. Całe miasto ma otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19

Amerykański gigant farmaceutyczny chce zatwierdzenia jego leku przeciw COVID-19. Wniosek już wpłynął do FDA

Pierwszy lek na COVID-19 w tabletce czeka na zatwierdzenie! Wniosek już wpłynął do FDA

Zbyt wczesne ściąganie maseczki przy jedzeniu zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19 – mówią naukowcy

Padł rekord zachorowań na grypę. "Potwierdzają się prognozy lekarzy o bombie z opóźnionym zapłonem"

Padł rekord zachorowań na grypę! „Potwierdzają się prognozy lekarzy o bombie z opóźnionym zapłonem”

Adam Niedzielski do Episkopatu: zwracam się z apelem o przypomnienie informacji o konieczności zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych

Ekspert ostrzega przed środkami do dezynfekcji

Ekspert ostrzega przed środkami do dezynfekcji. „Ekspozycja na nie dramatycznie uszkodziła naszą odporność”

Minister zdrowia o apogeum czwartej fali

Minister Niedzielski powiedział, kiedy nastąpi apogeum czwartej fali. Podał konkretny termin

Na Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek polio od sześciu lat. Rodzice nie zaszczepili dziecka przeciw chorobie

Na Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek polio od sześciu lat. Rodzice nie zaszczepili dziecka przeciw tej chorobie

Kolejny smutny efekt pandemii: setki tysięcy dzieci zostały osierocone przez COVID-19

Tragiczny efekt pandemii: ponad 120 tys. dzieci osieroconych przez COVID-19 w USA

Pierwsza szczepionka przeciw malarii dla dzieci zatwierdzona przez WHO

Pierwsza szczepionka przeciw malarii dla dzieci zatwierdzona przez WHO. „Przełomowy moment w walce z chorobą”

Niedzielski o tym, w jaki sposób pacjenci obecnie przechodzą COVID-19

Niedzielski o przebiegu COVID-19 w czwartej fali: Szybciej dochodzi do załamania i pogorszenia stanu zdrowia

Jak radzić sobie ze stresem, który wywołuje pandemia? /fot. Pexels

Jak radzić sobie ze stresem, który wywołuje pandemia?

Konieczne będzie opracowanie nowej formuły szczepionki przeciw COVID-19 na 2022 rok – zapowiada prezes BioNTech

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?