Przejdź do treści

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Kobieta w ciąży
Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepionki AstraZeneca/ Getty
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”
Kubek termiczny
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
Covaxin
Pierwsza indyjska szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna w 81 proc.
Dolly Parton
Dolly Parton śpiewająco szczepi się na COVID-19. „Błagam cię, nie wahaj się”
O złych przeżyciach najlepiej zapomnieć. Podpowiadamy, jak przestać rozpamiętywać

Szczepienia na COVID-19 wzbudzają wiele kontrowersji i jeszcze więcej pytań. W szczególności panuje duża niepewność odnośnie szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2 wśród kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz tych, które planują powiększenie rodziny. Czy takie kobiety mogą się szczepić? Wszelkie niejasności wyjaśnił lekarz Bartosz Fiałek. 

 Ciąża i karmienie piersią nie są przeciwwskazaniem do szczepienia

Ciąża oraz karmienie piersią nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia szczepionką mRNA przeciw COVID-19. Ciąża i karmienie piersią to stany, kiedy musimy ocenić ryzyko, czyli zbilansować z jednej strony korzyści płynące ze szczepienia, a z drugiej strony straty wynikające z tego szczepienia i dopiero podjąć decyzję – wyjaśnił w opublikowanym wideo na swoim profilu na Facebooku lekarz Bartosz Fiałek.

Ekspert zaznaczył, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą zostać zaszczepione szczepionką mRNA przeciw COVID-19 pod pewnymi warunkami.

Każda decyzja o szczepieniu mRNA przeciw COVID-19 u kobiety ciężarnej powinna zostać podjęta indywidualnie, czyli przede wszystkim przez kobietę, która tę szczepionkę będzie otrzymywać po przeprowadzeniu rozmowy z lekarzem prowadzącym ginekologiem albo kwalifikującym do szczepienia. I na podstawie oceny bilansu zysków i strat wynikających ze szczepienia ta decyzja powinna zostać przez daną kobietę podjęta – tłumaczył.

To bardzo ważne, ponieważ obecnie nie są dostępne obszerne badania nad bezpieczeństwem szczepień mRNA w ciąży.

Dysponujemy bardzo małą, skrajnie małą liczbą dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u kobiet ciężarnych – wyjaśnił.

Boisz się powikłań po COVID-19? Rząd ma na to odpowiedź. Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepień

Ciąża a przebieg COVID-19

Ekspert dodał także, że – choć badania nie były prowadzone w kontekście kobiet ciężarnych – w ich trakcie 23 badane ochotniczki zaszły w ciążę. Dziewięć z nich zrezygnowało z dalszych badań po pierwszej dawce szczepienia, jednak pozostałe kontynuowały badanie. Wszystkie kobiety są monitorowanie. U żadnej z 23 badanych, ich płodów oraz u ich dzieci nie doszło do żadnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Fiałek zaznaczył jednak, że jest to wciąż zbyt mała liczba badanych, by stwierdzić, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 jest w 100 proc. bezpieczna dla ciężarnych i płodów. Ważne jednak, by zastanowić się, dlaczego warto w ciąży zaszczepić się na koronawirusa SARS-CoV-2.

COVID-19, który występuje w ciąży, charakteryzuje się cięższym przebiegiem, aniżeli przebieg populacyjny, czyli wśród osób nieciężarnych. Kobiety w ciąży z COVID-19 częściej trafiały na oddziały intensywnej terapii. Częściej wymagały wentylacji mechanicznej, respiratoroterapii i niestety częściej u kobiet w ciąży, u których doszło do zakażenia nowym koronawirusem, i które chorowały na COVID-19, doszło do zgonu.

Fiałek dodał także, że COVID-19 ma również negatywny wpływ na sam przebieg ciąży, prowadząc do przedwczesnego porodu.

Wpływ szczepionki mRNA na ciążę i karmienie piersią

Ekspert zaznaczył również, że szczepienie mRNA wiąże się z bardzo niskim ryzykiem dla kobiety ciężarnej oraz karmiącej piersią. Wymienił trzy argumenty na poparcie swojej tezy.

  1. Nie zawiera żywych wirusów.
  2. Nie wnika do jądra komórkowego.
  3. Jest bardzo szybko degradowana, usuwana z organizmu.
Janina Bąk o szczepieniach na koronawirusa: najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać

Szczepić się w ciąży czy nie szczepić?

W jaki sposób więc zbilansować ocenę zysków i strat? Fiałek przedstawił 6 punktów, które rozważają kwestię tego, czy szczepić daną ciężarną.

  1. Ryzyko transmisji COVID-19, czyli sytuacja epidemiologiczna panująca na danym terenie. Po pierwsze, powinniśmy myśleć o tym, jak duże istnieje ryzyko transmisji COVID-19 na danym obszarze, na którym żyjemy. Inaczej oceniać będziemy ciężarną kobietę, która żyje na obszarze, gdzie zakażeń jest mało, gdzie COVID-19 nie rozprzestrzenia się dynamicznie, a inaczej będziemy ważyć korzyści i ryzyko u kobiety, która żyje w tzw. czerwonej strefie.
  2. Indywidualne ryzyko danej pacjentki zarażenia się SARS-CoV-2. Inne ryzyko będzie miała pacjentka ciężarna, która pracuje w domu, a inne nauczycielka po powrocie do szkoły.
  3. Musimy ocenić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i związane z nim ciężkie powikłania u płodu (cukrzyca typu II, otyłość).
  4. Skuteczność szczepionki u danej chorej.
  5. Informacja dla kobiety o ewentualnych skutkach ubocznych lokalnych i miejscowych, które mogą wystąpić po zaszczepieniu.
  6. Bardzo mała liczba danych i dowodów naukowych związanych ze szczepieniem mRNA u kobiet w ciąży – wymienił.

Fiałek zaznaczył także, że nie ma obecnie badań klinicznych odnośnie wpływu szczepienia przeciw COVID-19 na kobietę karmiącą, na karmione dziecko oraz na wydzielanie pokarmu.

Teoria dostępna, którą znamy, ponieważ szczepionki mRNA były już badane od lat 90. poprzedniego wieku, pozwala zauważyć, że ryzyko zaszczepienia kobiety karmiącej dla niej samej oraz dla karmionego dziecka jest niezmiernie niskie. Tutaj też musimy bilansować zyski i straty, indywidualnie oceniać ryzyko – wyjaśnił.

Objawy uboczne u ciężarnych

Objawy uboczne u kobiet ciężarnych zaszczepionych szczepionką mRNA przeciw COVID-19, są to objawy, które występują również w populacji osób nieciężarnych: objawy miejscowe związane z ukłuciem, ból, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu ukłucia, czy powiększenie lokalnych po stronie ukłutego ramienia węzłów chłonnych. Może również dojść do wystąpienia objawów ogólnych związanych ze szczepieniem, tj. zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśni, gorączka czy dreszcze – wyjaśnił Fiałek.

Specjalista zaznaczył także, że kobietom, u których wystąpiła gorączka przy innych szczepieniach, można pół godziny wcześniej profilaktycznie podać paracetamol.

Planowanie ciąży a szczepienie na COVID-19

Czy kobieta planująca ciążę powinna poczekać dłuższy czas po szczepieniu? Jak wskazuje Fiałek, nie ma takiej potrzeby.

Nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19. Wynika to przede wszystkim z faktu, że szczepionka nie wnika do jądra komórkowego oraz jest szybko usuwana z organizmu – tłumaczył, dodając, że warto wstrzymać się z planowaniem ciąży na czas szczepienia dwoma dawkami, który obecnie wynosi ok. 21 dni.

Kiedy przeprowadzimy ten cykl szczepień, już następnego dnia – a nawet tego samego – po drugim szczepieniu, można starać się zajść w ciążę. Nie ma potrzeby odraczania planowania ciąży po cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19 – podsumował.

Lek. Bartosz Fiałek – kim jest?

Bartosz Fiałek jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie reumatologii. To też działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Jego profil na Facebooku obserwuje prawie 46 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W minionym roku wykorzystano blisko 33 tys. zarodków. MZ podało dane odnośnie in vitro w Polsce

Polska firma podpisała umowę ws. produkcji szczepionek na COVID-19. "Niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych na rzecz zwalczania pandemii"

Polska firma podpisała umowę ws. produkcji szczepionek przeciw COVID-19

Coraz więcej zatruć iwermektyną. Ludzie zażywają ją w dużych dawkach, by leczyć COVID-19

Niektóre szczepy koronawirusa są bardziej zaraźliwe niż inne. Naukowcy już wiedzą, dlaczego

chińska szczepionka w Polsce?

Polski rząd rozważa zakup chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Nie będzie to jednak proste

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Mężczyzna siedzi przy komputerze z dziećmi

WHO: liczenie na to, że pandemia skończy się w 2021 roku jest nierealistyczne

Benjamin Netanjahu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu w zabawnym spocie walczy z fake newsami na temat szczepionek przeciw COVID-19

Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek

Nowy wirus, bliski krewny SARS-CoV-2, znaleziony w lodówce. Próbka pochodzi sprzed... 10 lat

Nowy wirus, bliski krewny SARS-CoV-2, znaleziony w lodówce. Próbka przeleżała tam…10 lat

600 tysięcy szczepionek dotrze do Polski. To preparaty dwóch koncernów farmaceutycznych

600 tysięcy szczepionek dotrze do Polski. To preparaty dwóch koncernów farmaceutycznych

Która szczepionka chroni w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją? Odpowiada farmaceutka

Która szczepionka chroni w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją? Odpowiada farmaceutka

Prototyp wrocławskiej szczepionki przeciwko COVID-19 jest już gotowy. Teraz pora na testy na zwierzętach

Prototyp wrocławskiej szczepionki przeciwko COVID-19 jest już gotowy. Teraz pora na testy na zwierzętach

Lekarz wyprosił kobietę, bo była w przyłbicy. Stwierdził, że stwarza zagrożenie dla innych pacjentów

Lekarz wyprosił kobietę, ponieważ była w przyłbicy. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta

W Rosji odnotowano pierwsze przypadki nowego wirusa ptasiej grypy u ludzi. "Wszystkie osoby pozostają pod obserwacją"

Odnotowano pierwsze przypadki nowego wirusa ptasiej grypy u ludzi. „Wszystkie osoby pozostają pod obserwacją”

Szczepionka AstraZeneca także dla osób w wieku 65-69 lat. W związku z tym inna grupa będzie musiała zaczekać dłużej na swoją kolej

Adam Niedzielski w maseczce

„Maseczka okazała się wystarczającym zabezpieczeniem!”. Adam Niedzielski komentuje negatywny wynik testu na koronawirusa

Królowa Elżbieta II zachęca do szczepień. „Powinniśmy myśleć raczej o innych ludziach niż o sobie” – uważa

W USA pojawił się nowy wariant koronawirusa. Jedna mutacja szczepu szczególnie niepokoi naukowców

Aranda de Duero

Hiszpańskie miasto obwieszcza, że jest pierwszym, które pokonało pandemię COVID-19

Dzieci malują pisanki

Szczyt zakażeń koronawirusem przewidywany tuż przed Wielkanocą. Kolejne święta w domach?

Budapeszt

Węgry pierwszym krajem UE, który stosuje chińską szczepionkę Sinopharm przeciw COVID-19

Ponad milion Polaków otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19

Ponad milion Polaków otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19

„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?