Przejdź do treści

Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19

Kobieta w ciąży
Lekarz Bartosz Fiałek: nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Szczepienia na COVID-19 wzbudzają wiele kontrowersji i jeszcze więcej pytań. W szczególności panuje duża niepewność odnośnie szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2 wśród kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz tych, które planują powiększenie rodziny. Czy takie kobiety mogą się szczepić? Wszelkie niejasności wyjaśnił lekarz Bartosz Fiałek. 

 Ciąża i karmienie piersią nie są przeciwwskazaniem do szczepienia

Ciąża oraz karmienie piersią nie są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia szczepionką mRNA przeciw COVID-19. Ciąża i karmienie piersią to stany, kiedy musimy ocenić ryzyko, czyli zbilansować z jednej strony korzyści płynące ze szczepienia, a z drugiej strony straty wynikające z tego szczepienia i dopiero podjąć decyzję – wyjaśnił w opublikowanym wideo na swoim profilu na Facebooku lekarz Bartosz Fiałek.

Ekspert zaznaczył, że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią mogą zostać zaszczepione szczepionką mRNA przeciw COVID-19 pod pewnymi warunkami.

Każda decyzja o szczepieniu mRNA przeciw COVID-19 u kobiety ciężarnej powinna zostać podjęta indywidualnie, czyli przede wszystkim przez kobietę, która tę szczepionkę będzie otrzymywać po przeprowadzeniu rozmowy z lekarzem prowadzącym ginekologiem albo kwalifikującym do szczepienia. I na podstawie oceny bilansu zysków i strat wynikających ze szczepienia ta decyzja powinna zostać przez daną kobietę podjęta – tłumaczył.

To bardzo ważne, ponieważ obecnie nie są dostępne obszerne badania nad bezpieczeństwem szczepień mRNA w ciąży.

Dysponujemy bardzo małą, skrajnie małą liczbą dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki mRNA przeciw COVID-19 u kobiet ciężarnych – wyjaśnił.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Mama
WIMIN Myślę o dziecku, 30 kaps.
59,00 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Odporność, Good Aging, Energia, Mama, Beauty
Wimin Zestaw z myślą o dziecku, 30 saszetek
139,00 zł
Boisz się powikłań po COVID-19? Rząd ma na to odpowiedź. Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepień

Ciąża a przebieg COVID-19

Ekspert dodał także, że – choć badania nie były prowadzone w kontekście kobiet ciężarnych – w ich trakcie 23 badane ochotniczki zaszły w ciążę. Dziewięć z nich zrezygnowało z dalszych badań po pierwszej dawce szczepienia, jednak pozostałe kontynuowały badanie. Wszystkie kobiety są monitorowanie. U żadnej z 23 badanych, ich płodów oraz u ich dzieci nie doszło do żadnych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Fiałek zaznaczył jednak, że jest to wciąż zbyt mała liczba badanych, by stwierdzić, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 jest w 100 proc. bezpieczna dla ciężarnych i płodów. Ważne jednak, by zastanowić się, dlaczego warto w ciąży zaszczepić się na koronawirusa SARS-CoV-2.

COVID-19, który występuje w ciąży, charakteryzuje się cięższym przebiegiem, aniżeli przebieg populacyjny, czyli wśród osób nieciężarnych. Kobiety w ciąży z COVID-19 częściej trafiały na oddziały intensywnej terapii. Częściej wymagały wentylacji mechanicznej, respiratoroterapii i niestety częściej u kobiet w ciąży, u których doszło do zakażenia nowym koronawirusem, i które chorowały na COVID-19, doszło do zgonu.

Fiałek dodał także, że COVID-19 ma również negatywny wpływ na sam przebieg ciąży, prowadząc do przedwczesnego porodu.

Wpływ szczepionki mRNA na ciążę i karmienie piersią

Ekspert zaznaczył również, że szczepienie mRNA wiąże się z bardzo niskim ryzykiem dla kobiety ciężarnej oraz karmiącej piersią. Wymienił trzy argumenty na poparcie swojej tezy.

  1. Nie zawiera żywych wirusów.
  2. Nie wnika do jądra komórkowego.
  3. Jest bardzo szybko degradowana, usuwana z organizmu.
Janina Bąk o szczepieniach na koronawirusa: najważniejsze jest, by przekonać jak najwięcej osób, że metodzie naukowej można i należy ufać

Szczepić się w ciąży czy nie szczepić?

W jaki sposób więc zbilansować ocenę zysków i strat? Fiałek przedstawił 6 punktów, które rozważają kwestię tego, czy szczepić daną ciężarną.

  1. Ryzyko transmisji COVID-19, czyli sytuacja epidemiologiczna panująca na danym terenie. Po pierwsze, powinniśmy myśleć o tym, jak duże istnieje ryzyko transmisji COVID-19 na danym obszarze, na którym żyjemy. Inaczej oceniać będziemy ciężarną kobietę, która żyje na obszarze, gdzie zakażeń jest mało, gdzie COVID-19 nie rozprzestrzenia się dynamicznie, a inaczej będziemy ważyć korzyści i ryzyko u kobiety, która żyje w tzw. czerwonej strefie.
  2. Indywidualne ryzyko danej pacjentki zarażenia się SARS-CoV-2. Inne ryzyko będzie miała pacjentka ciężarna, która pracuje w domu, a inne nauczycielka po powrocie do szkoły.
  3. Musimy ocenić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i związane z nim ciężkie powikłania u płodu (cukrzyca typu II, otyłość).
  4. Skuteczność szczepionki u danej chorej.
  5. Informacja dla kobiety o ewentualnych skutkach ubocznych lokalnych i miejscowych, które mogą wystąpić po zaszczepieniu.
  6. Bardzo mała liczba danych i dowodów naukowych związanych ze szczepieniem mRNA u kobiet w ciąży – wymienił.

Fiałek zaznaczył także, że nie ma obecnie badań klinicznych odnośnie wpływu szczepienia przeciw COVID-19 na kobietę karmiącą, na karmione dziecko oraz na wydzielanie pokarmu.

Teoria dostępna, którą znamy, ponieważ szczepionki mRNA były już badane od lat 90. poprzedniego wieku, pozwala zauważyć, że ryzyko zaszczepienia kobiety karmiącej dla niej samej oraz dla karmionego dziecka jest niezmiernie niskie. Tutaj też musimy bilansować zyski i straty, indywidualnie oceniać ryzyko – wyjaśnił.

Objawy uboczne u ciężarnych

Objawy uboczne u kobiet ciężarnych zaszczepionych szczepionką mRNA przeciw COVID-19, są to objawy, które występują również w populacji osób nieciężarnych: objawy miejscowe związane z ukłuciem, ból, obrzęk, zaczerwienienie w miejscu ukłucia, czy powiększenie lokalnych po stronie ukłutego ramienia węzłów chłonnych. Może również dojść do wystąpienia objawów ogólnych związanych ze szczepieniem, tj. zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, bóle mięśni, gorączka czy dreszcze – wyjaśnił Fiałek.

Specjalista zaznaczył także, że kobietom, u których wystąpiła gorączka przy innych szczepieniach, można pół godziny wcześniej profilaktycznie podać paracetamol.

Planowanie ciąży a szczepienie na COVID-19

Czy kobieta planująca ciążę powinna poczekać dłuższy czas po szczepieniu? Jak wskazuje Fiałek, nie ma takiej potrzeby.

Nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19. Wynika to przede wszystkim z faktu, że szczepionka nie wnika do jądra komórkowego oraz jest szybko usuwana z organizmu – tłumaczył, dodając, że warto wstrzymać się z planowaniem ciąży na czas szczepienia dwoma dawkami, który obecnie wynosi ok. 21 dni.

Kiedy przeprowadzimy ten cykl szczepień, już następnego dnia – a nawet tego samego – po drugim szczepieniu, można starać się zajść w ciążę. Nie ma potrzeby odraczania planowania ciąży po cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19 – podsumował.

Lek. Bartosz Fiałek – kim jest?

Bartosz Fiałek jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie reumatologii. To też działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Jego profil na Facebooku obserwuje prawie 46 tys. osób.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czworaczki

W opolskim szpitalu urodziły się czworaczki. „Długo staraliśmy się o dziecko” – przyznała mama… czterech chłopców

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniania

Prof. Marzena Dębska otrzymała prestiżową nagrodę w Niemczech. Po jej odejściu z WUM ciężko nie zadać pytania, czy w Polsce jest równie doceniana

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Noworodek z Gorzowa Wielkopolskiego po urodzeniu ważył tylko 560 gramów. „Mały wielki cud”

Ashley Graham pokazała, jak wygląda jej brzuch po bliźniaczej ciąży. "Witaj, nowy brzuszku"

Ashley Graham pokazała, jak wygląda po bliźniaczej ciąży. „Witaj, nowy brzuszku”

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. "Mogło to się różnie zakończyć, mogło dojść do krwotoku" / NDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA

Monika Mrozowska przeszła cztery cesarskie cięcia. „Musiałam podpisać specjalne papiery”

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

Nowe badanie pokazuje, że stosunek do aborcji znacznie się różni w zależności od płci. „Te wyniki szokują” – podkreśla Pani od Feminatywów

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi / gettyimages

Najnowsze odkrycie pozwoli zdiagnozować depresję poporodową, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży? Wystarczy do tego badanie krwi

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Kariotyp – co to jest, jak i kiedy należy zbadać nasz zestaw chromosomów? 

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży

Kobieta w ciąży siedzi na parapecie

Rejestr ciąż wchodzi w życie. Nowe prawo będzie obowiązywać od 1 października

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Uśmiech po marchewce, grymas po jarmużu. Brytyjscy naukowcy sprawdzili preferencje żywieniowe nienarodzonych dzieci

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Jak oddychać podczas porodu w pierwszej i drugiej fazie?

Kobieta w laboratorium

Metoda tworzenia zarodków z „trzech genetycznych rodziców”. Naukowcy sprawdzili, czy jest bezpieczna

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence wyznała, że dwukrotnie poroniła i chciała dokonać aborcji. „Boję się mówić o macierzyństwie, bo każda z kobiet zupełnie inaczej je przeżywa”

×