Przejdź do treści

Rozluźnij się. Uspokajające ćwiczenie rozluźniające

Kobieta siedzi na łóżku i medytuje
Trening relaksacyjny pozwala pozbyć się napięć w poszczególnych grupach mięśniowych, a także poprawia nastrój/ fot. Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszechobecny stres, ciągły pośpiech, siedzący tryb życia i brak ruchu są przyczyną wielu dolegliwości bólowych, takich jak bóle szyi czy ból odcinka lędźwiowego. Aby się ich pozbyć, należy stosować odpowiednią profilaktykę, a przede wszystkim wprowadzić ćwiczenie relaksacyjne. Taki trening pozwala pozbyć się napięć w poszczególnych grupach mięśniowych, a także poprawia nastrój. Sprawdź, jak rozluźnić mięśnie w domu i bez pomocy specjalisty. 

Stres a bóle mięśni

Nie tylko przetrenowanie, niewłaściwa technika ćwiczeń, nadwaga czy siedzący tryb życia mogą przyczyniać się do wystąpienia bólu mięśni. Coraz częściej lekarze mówią o tym, że połączenie ciała z „głową” ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia fizycznego. Napięcie mięśni, którego efektem jest ból, może być wywołany przez chroniczny stres. Strefa psychiczna i zadbanie o nią są równie ważne jak zdrowe odżywianie czy regularne badania.  

Stres powoduje wytworzenie w organizmie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Do tego dochodzi jeszcze działanie adrenaliny, która przygotowuje organizm do walki. I chociaż nie żyjemy w czasach, w których na co dzień musimy stawiać czoła drapieżnikom, to jednak hormon ten nadal działa w naszym organizmie. Tym razem „zagrożeniami”, którym musisz stawić czoła, są praca, obowiązki domowe i trudne projekty. 

Oba te hormony sprawiają, że wszystkie mięśnie w ciele napinają się do ucieczki. I nawet jeśli przed niczym nie uciekasz, to i tak mięsień pozostaje spięty – nawet jak już uporasz się z problemem. Powodem tego jest brak rozluźnienia i ciągłe wpadanie z jednej codziennej „walki” w drugą. Nieustannie napięty mięsień przykurcza się, czego efektem jest odczuwany ból i często też ograniczenie ruchu. 

W wyniku stresu najczęściej może pojawić się ból karku (wynikający też z niewłaściwej pozycji ciała), krzyża, całego kręgosłupa, a także ból szczęki. Na każdą z tych partii mięśniowych istnieją proste ćwiczenia, które możesz wykonywać każdego dnia – wiele z nich nawet podczas pracy. 

Ćwiczenia oddechowe – sposób na skołatane nerwy

Gdy się denerwujesz, serce bije szybciej, oddech się spłyca, a mięśnie napinają. Do ciała dostaje się mniej tlenu, co jest niekorzystne dla samopoczucia. W chwili stresu – i poza nimi – wprowadź do codziennej rutyny proste ćwiczenia oddechowe. Mięśnie zostaną dotlenione, dzięki czemu będą w stanie łatwiej się rozluźnić. Poniższe ćwiczenia możesz wykonywać w dowolnym momencie, nawet jadąc samochodem czy autobusem. Również wykonywanie ich w pracy pozwoli ci na kontrolowanie nerwów i lepsze radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. 

Ćwiczenie 1: wdech – wydech 

Jeśli masz możliwość, usiądź wygodnie, wyprostuj plecy i zamknij oczy. Weź głęboki wdech nosem, a następnie wykonaj długi, powolny wydech ustami. Powtórz 3 razy.  

Ćwiczenie 2: „4-4-8” 

Ćwiczenie podobne do poprzedniego, ale tym razem musisz kontrolować czas. Weź wdech nosem i wciągaj powietrze przez 4 sekundy (licz w myślach). Na kolejne 4 sekundy zatrzymaj oddech, a potem powoli wypuszczaj powietrze ustami, licząc do 8. Powtórz 3 razy. Uwaga: jeśli jesteś w ciąży, nie wykonuj tego ćwiczenia. 

Po wykonaniu tych ćwiczeń poczujesz, jak rozluźniają się mięśnie grzbietu, szyi, a nawet nóg i rąk. 

Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Z powodu siedzącego trybu życia prawdopodobnie najczęściej występującym u ciebie bólem jest ból kręgosłupa lędźwiowego. Objawy pojawiają się najczęściej w pozycji stojącej, a ustępują podczas leżenia. Dzieje się tak, ponieważ pracując, nie dajesz tej części pleców odpowiedniego wsparcia. 

Oto 2 proste ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego do wykonania w domu. 

Ćwiczenie 1: przyciąganie nóg do brzucha

Połóż się na macie na plecach. Odcinek lędźwiowy powinien dotykać podłogi (wygnij kręgosłup tak, jakbyś chciała wcisnąć pępek w podłogę). Kolana ugięte, stopy lekko uniesione. Ręce trzymają kolana. Ze wdechem przyciągnij kolana za pomocą rąk jak najbliżej brzucha i zatrzymaj ruch. Powinnaś poczuć rozciąganie w odcinku lędźwiowym. Utrzymaj pozycję przez 10 sekund i z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. 

Ćwiczenie 2: skłony tułowia w siadzie

Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami. Dłonie połóż na kolanach. Stopy oparte na podłodze. Z wdechem zacznij pochylać tułów tak, aby rękami dotknąć kostek. Biodra powinny być odchylone do tyłu. Zatrzymaj się na 20 sekund i z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz jeszcze 2 razy. 

Bolą cię lędźwie? Te ćwiczenia przyniosą ci ulgę! Pokazuje Pani Fizjotrener

Jak rozluźnić mięśnie karku?

Kolejnym obszarem, w którym gromadzi się stres i szybko pojawia się ból, jest kark. Ćwiczenia na kręgosłup szyjny są bardzo istotne w profilaktyce bólu głowy. Bo ta często boli właśnie ze względu na zbyt napięte mięśnie szyi i grzbietu.  

Ćwiczenie rozciągające szyje 1: skłony boczne 

Usiądź prosto na krześle lub w siadzie skrzyżnym. Lewą rękę połóż luźno na kolanie, opuść lewy bark. Prawą dłonią chwyć głowę z lewej strony. Z wdechem wykonaj skłon szyją w bok w prawą stronę (prawe ucho do prawego barku). Nie unoś prawego barku. Z pomocą prawej dłoni dociskaj głowę do boku do uczucia napięcia w szyi po lewej stronie. Utrzymaj napięcie 20 sekund, rozluźnij głowę i wykonaj na drugą stronę. 

Ćwiczenie rozciągające szyje 2: przyciąganie brody do klatki 

Pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu – siad prosty. Spleć obie dłonie za głową i postaraj się trzymać łokcie po bokach na wysokości uszu. Ze wdechem opuść brodę do klatki. Następnie zacznij  przybliżać do siebie łokcie przed głową – tak jakbyś chciała je połączyć ze sobą. Zostań w tej pozycji 20 sekund. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kolejne 2 razy. To ćwiczenie rozciągające mięśnie szyi i mięśnie grzbietu.  

Jeśli odczuwasz chroniczny ból, którego nie możesz się pozbyć mimo wykonywania ćwiczeń rozluźniających, powinnaś skonsultować się ze specjalistą. Ignorowanie bólu i zagłuszanie go środkami przeciwbólowymi może tylko pogłębić problem, np. zwyrodnienie kręgosłupa. Ortopeda zleci badania, które pozwolą znaleźć przyczynę dolegliwości, natomiast fizjoterapeuta dobierze zabiegi lub ćwiczenia, które wspomogą leczenie. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.