Borelioza

Borelioza zwana chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Największy wzrost zachorowań zauważa się latem i wczesną jesienią, a liczba chorych stale rośnie. Leczenie boreliozy wymaga długotrwałej antybiotykoterapii.

Nieleczona borelioza może doprowadzić do poważnych zaburzeń neurologicznych, zmian skórnych i stanów zapalnych stawów. Pierwsze objawy boreliozy są widoczne po 1-3 tygodni od zakażenia. Powinien być to sygnał do odwiedzenia lekarza.

Zobacz także: Leczenie boreliozy

Co to jest borelioza?

Borelioza jest chorobą spowodowaną przez zakażenie pałeczką krętka (łac. Borrelia burgdorferi) – groźną bakterią obecną w ślinie i wymiocinach kleszcza. Bakterie te mogą mieć postać ruchomą i nieruchomą – odporną na antybiotykoterapię. Przenikają do tkanek ludzkich i tam żyją. Powoduje to szereg dolegliwości m.in.: skórnych, neurologicznych i stawowych.

Nie tylko od dorosłej postaci kleszcza można nabyć boreliozę. Równie niebezpieczne są młodociane osobniki, które nazywa się nimfami. Ciężko je zauważyć, bo są wielkości ziarenka maku. Bywają groźniejsze niż dorosłe osobniki.

Inną postacią tej choroby jest neuroborelioza. Miana tego używa się, gdy krętek zaatakuje układ nerwowy. Rozprzestrzeniający się proces zapalny wywołuje objawy podobne do depresji. Atak może nastąpić nawet kilka miesięcy po ugryzieniu kleszcza.

Czy borelioza jest zaraźliwa?

Borelioza jest chorobą zakaźną. Zarazić się można jedynie poprzez ugryzienie kleszcza. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka, o ile kobieta nie jest w ciąży. Jeśli będzie zarażona, dziecko także zachoruje. Na tę chorobę nie istnieje szczepionka. Borelioza jest leczona tylko antybiotykoterapią.

Borelioza – badania diagnostyczne

Chorobę diagnozuje się poprzez dwuetapowe badanie. Borelioza może się ujawnić nawet po kilku tygodniach od zakażenia, dlatego analizę powtarza się, aby uzyskać wiarygodny wynik.

Przy takich chorobach jak borelioza, diagnostyka obejmuje:

 • Test ELISA z oznaczeniem przeciwciał skierowanych przeciwko krętkom – w dwóch klasach (borelioza Igg, borelioza Igm). Przy boreliozie wyniki pozytywne w którejkolwiek z klas świadczą o zakażeniu. Test ma około 40% skuteczności i może dać wynik fałszywie dodatni, dlatego trzeba poszerzyć diagnostykę. Wykonuje się go po 4 tygodniach od momentu zakażenia. Jego koszt to wydatek rzędu 50 zł.
 • Test WESTERN BLOT – wykonuje się go w momencie, gdy w teście ELISA pokazała się borelioza. Badanie z krwi potwierdzające zakażenie kosztuje około 150 zł w jednej klasie (prywatnie). Osoby zakażone mogą go wykonać bezpłatnie.

Jeśli chodzi o choroby odkleszczowe tj. borelioza – ICD 10 (kod chorobowy) to A 69.2.

Zobacz także: Badanie na boreliozę

Borelioza – objawy

Choroby odkleszczowe są trudne do rozpoznania. Objawy im towarzyszące można przypisać do innych schorzeń – niekoniecznie do boreliozy. Charakterystyczną cechą dla choroby jest sama obecność kleszcza i tworzący się wokół ukąszenia rumień. Borelioza jest wtedy w fazie rozwoju i konieczne jest podanie antybiotyku. W innym wypadku choroba wejdzie w fazę rozsianą, a na symptomy przyjdzie nam poczekać bardzo długo. Ujawniające się, przy chorobach odkleszczowych tj. borelioza, objawy po latach są skutkiem braku leczenia i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Klasyczne przy boreliozie objawy neurologiczne tj. zapalenie nerwów, drżenie mięśni, czy zaburzenia równowagi będą wymagały długotrwałej terapii.

Inne objawy towarzyszące boreliozie:

 • przemęczenie
 • upośledzenie wzroku i słuchu
 • zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią
 • zapalenie stawów
 • drętwienia kończyn
 • przeczulica ciała (nadwrażliwość na dotyk)

Borelioza u dzieci objawia się podobnie. U pociech objawem budzącym podejrzenia może być drażliwość i całkowity spadek aktywności.

W przypadku chorób tj. neuroborelioza objawy mogą się ujawnić w mimice twarzy. Charakterystyczną cechą jest opuszczony kącik ust.

Borelioza – leczenie

Nie ma innej metody leczenia niż długotrwale stosowany w boreliozie antybiotyk. Lek przyjmuje się około 6 miesięcy. Popularne jest również stosowanie surowców roślinnych. Przy takich chorobach jak borelioza leczenie ziołami jest oparte na protokole Buhnera.

Główne zioła w protokole Buhnera:

 • rdest japoński
 • koci pazur
 • żeń-szeń syberyjski
 • kolcorośl
 • traganek błoniasty

Zioła przebadano pod względem klinicznym. Ich mechanizm działania polega na usunięciu toksyn z organizmu. Ma to pomóc w walce z zakażeniem.

Bolerioza u zwierząt

Bolerioza u psa jest spotykana najczęściej. Choroba jest bardzo niebezpieczna i nieleczona może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Obecność kleszcza u pupila powinna nas skłonić do pilnej wizyty u weterynarza. W sklepach zoologicznych można kupić obroże antykleszczowe dla psów i kotów. Warto to zrobić, zwłaszcza w okresie letnim.

Jak się uchronić przed boreliozą ?

Kleszcze atakują ludzi i zwierzęta w okresie letnim i wczesno jesiennym, a ich największa ilość występuje w lasach i w parkach. Odbywane w tym czasie spacery powinny być poprzedzone działaniami prewencyjnymi. Należy zadbać o właściwe ubranie, obuwie i środki ochronne przeciw kleszczom.

Najnowsze