Przejdź do treści

Zadbaj o siebie, nawet jeśli pracujesz z domu

Kobieta pije kawę przed monitorem
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W trakcie pandemii COVID-19, ludzie stali się bardziej świadomi znaczenia mycia rąk, dezynfekcji, jak również dbania o układ odpornościowy. Praca w trypie home office, z jednaj strony ma zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem, jednak z drugiej, może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Jest sposób, aby temu zaradzić!

Home office a zdrowie psychiczne

Z obawy o bezpieczeństwo i unikniecie zarażenia COVID-19, większość firm i instytucji zleciła swoim pracownikom pracę w trybie home office, czyli pracę z domu. Niestety, zakłócenie codziennej rutyny i fizyczne oddzielenie od społeczeństwa, może odbić się na naszym zdrowiu psychicznym. Dlatego w tym szczególnie trudnym okresie, dbanie o zdrowie fizyczne, jest tak samo istotne jak zatroszczenie się o swoją psychikę.

National Alliance on Mental Illness (NAMI), duża organizacja zajmująca się zdrowiem psychicznym zaleca, by nie zmieniać dotychczasowych nawyków i rutynowych czynności, aby nie narazić się na dodatkowy stres.

Psycholog De’Von Patterson, z Baptist Behavioural Health, powiedział, że ludzie lubią wiedzieć, co będzie dalej, a niepewność może prowadzić do niepokoju. „To, czego ludzie obecnie doświadczają, zakłóca rutynę.”

Praca zdalna / unsplash

Praca z domu sprawia, że czujemy się przygnębieni – co może być spowodowane izolacją społeczną, brakiem produktywności, czy też spadkiem aktywności fizycznej.

Czy jest jakiś sposób, aby poprawić kondycję psychiczną?

Jak najbardziej! Obudźmy się o tej samej porze co zwykle, piżamę zamienimy na ubranie podobne do tego, w którym chodziliśmy do pracy, umalujemy się i uczeszemy. Dzięki tym prostym czynnościom, już od samego rana, przygotujemy swój mózg na lepszy dzień. Jeśli zadbamy o swój wygląd zewnętrzny, będziemy bardziej kreatywni i produktywni, wejdziemy w tryb zadaniowy, a tym samym lepiej wczujemy się w swoje zawodowe obowiązki.

– Jeszcze przed pandemią, wielu z nas po przyjściu do domu, przebierało się z tzw. stroju wyjściowego w strój domowy – najczęściej dres. Prawdopodobnie ty również przechodziłeś z jednej roli w drugą. Odkąd pracujemy zdalnie, role te, wyznaczane choćby przez ubranie, mogły zostać zatarte.

Dla produktywności i jakości pracy, a w rezultacie dla komfortu psychicznego, warto abyś zwrócił uwagę na to, co masz na sobie, i jak się w tym czujesz. Kiedy spędzasz dzień w rozciągniętych, starych dresach, niewystarczająco dbając o higienę, możesz czuć się zmęczony, zniechęcony i niezmotywowany.

Jeśli jednak idąc tropem super bohaterów – zadbasz o wizerunek, ułożysz włosy, założysz koszulę, spodnie czy sukienkę, poczujesz motywację i siłę do pracy. A tym samym ponownie wejdziesz w rolę profesjonalisty. Jak widzisz, strój wpływa na co, co myślisz o sobie. Nie wierzysz? Spróbuj wykonać ten eksperyment.

Reasumując, to co nosisz podczas pracy z domu, może zarówno poprawić, jak i obniżyć twoją produktywność – mówi psycholog i psychoterapeuta Aleksandra Bończewska.

Autorki profilu na Instagramie wyjogowane.pl

Pracowanie w piżamie i szlafroku rozleniwia! Nie musimy zakładać formalnego stroju biznesowego ani munduru roboczego, wystarczy abyśmy się ładnie ubrali. Masz przed sobą wideokonferencję i kusi cię, by założyć elegancką koszulę, ale pozostać w spodniach od piżamy? Wyobraź sobie, że w trakcie jej trwania będziesz musiał odejść od komputera po dokumenty. I co wtedy?

„Pewnego dnia, zdałam sobie sprawę, że nie nosiłam pierścionka zaręczynowego przez ostatni miesiąc, od kiedy pracuję w domu. Zwykle kiedy go noszę i patrzę na niego, przypominają mi się oświadczyny i bliska osoba. Od tego czasu zaczęłam go codziennie nosić” – powiedziała Stefanie Schwartz, psycholog z Baptist Behavioural Health.

Home office w makijażu

Pracując w piżamie, poczochranych włosach i jedynie z kremem nawilżającym wklepanym w skórę twarzy, szybko odniesiemy wrażenie, że gramy główną rolę w filmie „Dzień Świstaka”.

Męczy cię praca z domu z dzieciakami "na głowie"? Oto kilka rad ode mnie, mamy bliźniaków

Jeśli w makijażu i ładnej fryzurze czujemy się lepiej – zróbmy to. Zadbajmy o siebie, nawet gdy pracujemy z domu. Niedbanie o swój wygląd zewnętrzny, może wejść nam w nawyk, a co gorsza – odbije się na naszym zdrowiu psychicznym.

Dopóki wizyty w salonach fryzjerskich i kosmetycznych są niemożliwe, pielęgnujmy swoje ciało w domu. Maseczki nawilżające włosy, rozświetlające cerę i zmniejszające cienie pod oczami, korzystnie wpłyną na nasze zdrowie psychiczne.

„Bardzo łatwo jest popaść w kryzys, lęk i depresję. Przechodzimy przez to razem, ale wiele zależy od naszych osobistych zachowań” – dodaje Stefanie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.