Przejdź do treści

Zakrzepica po szczepionkach przeciw COVID-19. Naukowcy mają hipotezy, jaka może być ich przyczyna

Zakrzepica po szczepionkach przeciw COVID-19. Naukowcy mają dwie hipotezy, jaka może być ich przyczyna
Zakrzepica po szczepionkach przeciw COVID-19. Naukowcy mają dwie hipotezy, jaka może być ich przyczyna / freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szef zespołu ds. oceny szczepionek EMA Marco Cavaleri stwierdził niedawno: to jasne, że jest związek pomiędzy zakrzepami krwi a szczepionką koncernu AstraZeneca. Zastrzegł jednak, że EMA nie wie na razie, co powoduje taką reakcję. Teraz, gdy takie same skutki uboczne pojawiły się po przyjęciu szczepionki Johnson & Johnson, naukowcy zaczynają podejrzewać, co może być przyczyną zakrzepów. 

Przyczyną jest sam wektor?

Po tym, jak wiele krajów zawiesiło korzystanie z preparatu AstraZeneki, gdy pojawiły się doniesienia o zakrzepach po przyjęciu szczepionki, sprawą zajęła się Europejska Agencja Leków. Komitet EMA stwierdził, że nietypowe zakrzepy krwi z niskim poziomem płytek krwi powinno klasyfikować się jako niezwykle rzadkie efekty uboczne preparatu firmy AstraZeneca. Niedługo potem EMA oświadczyła, że rozpoczęła przegląd bezpieczeństwa szczepionki Johnson & Johnson po doniesieniach o zakrzepach krwi u niektórych pacjentów, którzy ją otrzymali.

Czy skutki uboczne tych dwóch szczepionek powinno się łączyć ze sobą, czy to zupełnie inne przypadki? Przyjrzeli się temu naukowcy.

Fakt, że obie szczepionki oparte są na tej samej zasadzie i powodują te same problemy, przemawia według mnie za tym, że przyczyną jest sam wektor – powiedział Johannes Oldenburg z Uniwersyteckiego Szpitala w Bonn agencji DPA.

Tzw. wektorem w preparatach koncernów AstraZeneca i Johnson & Johnson jest adenowirus, który jest używany, aby przetransportować informację genetyczną do organizmu. Jednak naukowcy zaznaczają, że nie stanowi on zagrożenia dla szczepionych osób.

Reakcja immunologiczna

Jak podaje „Deutsche Welle”, hipotez dotyczących przyczyn pojawiania się zakrzepów jest jednak więcej. Oldenburg podkreśla, że kluczową rolę może odgrywać również białko wirusa, które jest wykorzystywane we wszystkich dostępnych szczepionkach.

Są jednak i tacy specjaliści, którzy uważają, że osoby, które przyjęły szczepionkę,  wytwarzają w wyniku odpowiedzi immunologicznej określone przeciwciała, które aktywują płytki krwi. A to w konsekwencji powoduje powstawanie zakrzepów.

Zakrzepica żył to choroba powstała na skutek tworzenia się zakrzepów w żyle. Zakrzep ogranicza lub całkowicie blokuje światło żyły, uniemożliwiając prawidłowy przepływ krwi. Lokalizuje się głównie w kończynach dolnych, ale może umiejscowić się także w płucach, wątrobie lub w innym miejscu w organizmie.


Źródło: Deutsche Welle

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.