Ewelina Kaczmarczyk Zaburzony lipidogram przy niedoczynności tarczycy? Dietetyczka wyjaśnia, skąd ten problem Jedno z częstszych pytań osób z niedoczynnością tarczycy dbających o zdrową dietę to, jak mówi Emilia Cesarek: "Czemu wciąż mam zaburzony lipidogram?". Ekspertka tłumaczy, jaka może być tego przyczyna. 06.05.2021 3 min.
Magdalena Bury Suchość w ustach, krwawiące dziąsła, ruszający się ząb? Zbadaj swoją tarczycę! Tarczyca to mały narząd, jednak o wielkiej mocy. Wydzielane przez nią hormony mają wpływ na pracę całego organizmu. Gdy tarczyca zaczyna niedomagać, mogą pojawić się: suchość w jamie ustnej, problemy z gojeniem się urazów,… 04.05.2021 7 min.
Kasia Bigos i Andrzej Bogdał Diety cud a hormon tarczycy. Dlaczego powinnaś uważać z dużą redukcją kalorii? Nie mamy pojęcia, skąd wzięło się przekonanie, że odchudzać powinno się w „5 minut” i że można tracić zbędne kilogramy dzięki restrykcyjnym dietom i jest to „w porządku”. W porządku może być jedynie zdrowe podejście do tematu. 01.05.2021 2 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czy spożycie soi wpływa na pracę tarczycy? Odpowiada dr Damian Parol Co może mieć wspólnego soja z funkcjonowaniem tarczycy? Wbrew pozorom - bardzo dużo. Temat ten poruszył dietetyk dr Damian Parol. Jeśli masz problemy z tarczycą, przeczytaj koniecznie! 28.04.2021 2 min.
Małgorzata Germak „Hashimoto pojawia się po coś. To sygnał ciała, że nie jesteśmy dla siebie numerem jeden” – uważają Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto” Jak znaleźć źródło problemów z tarczycą i dlaczego warto zacząć zmiany od swojej psychiki i emocji? Rozmawiamy z Lidią Wójcik i Kamilą Bogucką z „Ogarnij Hashimoto”. 28.04.2021 18 min.
Katarzyna Dulian Płyn Lugola. Skład, zastosowanie i dawkowanie Po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu płyn Lugola wypiło ponad 18 milionów Polaków poniżej 17. roku życia. Miało to zapobiec wchłanianiu przez organizm radioaktywnego izotopu jodu. Pomimo że od katastrofy minęło już 35… 26.04.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk COVID-19 może powodować choroby tarczycy? Naukowcy nie mają wątpliwości COVID-19 może być odpowiedzialny za dolegliwości tarczycy u ozdrowieńców - tak wynika z obserwacji, których wyniki zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo… 13.04.2021 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Osoby z chorobą Hashimoto mogą odczuwać zarówno objawy nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Dlaczego tak się dzieje i o jakie objawy chodzi? Hashimoto, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy... Chorób tarczycy jest wiele i łatwo pogubić się w ich objawach. Porządkują je autorki profilu Instagramie @ogarnijhashimoto. Warto wiedzieć! 09.04.2021 3 min.
Dorota Zabrodzka Dr n. med. Tadeusz Oleszczuk: Dziewczyny, jeśli coś wam dolega, zróbcie sobie USG tarczycy! „Codziennie przekonuję się, jak bardzo można pomóc sobie, zmieniając dietę i jedząc dobre, naturalne produkty” – pisze na swojej stronie internetowej dr n. med. Tadeusz Oleszczuk. W swojej najnowszej książce „Uspokój swoje… 06.04.2021 9 min.
Magdalena Bury „Badania tzw. piątki tarczycowej, które są dostępne w laboratoriach, to naciąganie ludzi na niepotrzebne wydatki” – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska Dawno nie robiłaś sobie badań kontrolnych, więc kusi cię pakiet hormonalny w promocyjnej cenie? Starasz się o dziecko, więc łykasz garściami kwas foliowy, bo przeczytałaś na forum, że tak trzeba? A może masz TSH na poziomie 4,0… 19.03.2021 8 min.
Ewa Wojciechowska „Nawet połowa chorujących na Hashimoto zmaga się z chorobami jelit” – alarmują autorki „Ogarnij Hashimoto” "Dowiedziono już, że u większości ludzi z chorobą Hashimoto występują zaburzenia równowagi jelitowej. Zapalenie tarczycy Hashimoto często współwystępuje z celiakią i nadwrażliwością na gluten 18.03.2021 4 min.
Żaneta Michalak Rzepa biała i czarna – jak jeść, gdzie kupić, jakie mają wartości? Rzepa biała i czarna rzepa to kuzynki powszechnie znanej wszystkim rzodkiewki. Co więcej, chociaż nie są tożsame, są też nazywane odpowiednio białą rzodkiewką i rzodkiewką czarną. Są to warzywa bardzo wartościowe i zdrowe, ale… 18.03.2021 5 min.
Marta Urbaniak Joga hormonalna – sposób na równowagę Joga hormonalna poprawia płodność, regularność miesiączek, niweluje objawy PMS, pomaga łagodniej wejść w menopauzę. 07.02.2021 6 min.
Ewa Wojciechowska Hello My Hero. Katarzyna Wolińska: Chciałabym, żeby ktoś kiedyś powiedział: „pamiętacie tę Kaśkę? Ona była taka fajna, wygłupiała się, tańczyła na wózku” Choruje na zespół Jadassohna i raka tarczycy, jednak udowadnia, że życie jest nieprzewidywalne. Umówiła się na spacer, a spotkała miłość. 05.02.2021 13 min.
Milena Marchewka Tyreotropina (TSH) – co to jest, wytwarzanie, funkcje, normy Tyreotropina (TSH) jest hormonem odpowiedzialnym za kontrolę wydzielania hormonów tarczycy. Pośrednio wpływa na funkcje organizmu związane z metabolizmem białek, tłuszczów i węglowodanów. Badanie tyreotropiny trzeciej generacji to… 02.02.2021 4 min.
Magdalena Bury Masz Hashimoto, leczysz się od lat, a i tak czujesz się źle? Przyczyną tego stanu mogą być niedobory, o których nawet byś nie pomyślała Wiele osób zmagających się z chorobą Hashimoto, mimo leczenia, nadal czuje się źle. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Jak wyjaśniają ekspertki z "Ogarnij Hashimoto" na Instagramie, jedną z nim mogą być niedobory. Jakie? 08.01.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Leki na tarczycę można przyjmować na noc? Dlaczego niektórzy pomimo leków wciąż czują się źle? Wyjaśniają autorki „Ogarnij Hashimoto” O czym należy pamiętać, przyjmując leki na tarczycę, by te działały w stu procentach? Czy można brać je na noc zamiast z samego rana? 06.01.2021 4 min.
Dorota Zabrodzka Nie ma dowodów, by choroba Hashimoto była przeciwwskazaniem do szczepień na COVID-19 Pierwsze nieprawdziwe informacje o tym, jakoby istniał związek między chorobą Hashimoto a ciężkim przebiegiem COVID-19, pojawiły się w marcu ubiegłego roku. Na naszym portalu od razu ukazał się materiał dementujący te… 05.01.2021 3 min.
Karolina Twardowska 10 pytań o chorą tarczycę. Sprawdź, czy wszystko o niej wiesz Każdy Polak zna się na polityce, piłce nożnej i ‒ rzecz jasna ‒ medycynie, dlatego czasem nie chcemy zadawać „głupich pytań”. W przypadku tarczycy i przytarczyc takie pojęcie nie powinno istnieć, ponieważ są to niezwykle… 02.01.2021 7 min.
Magdalena Bury Kwas hialuronowy a choroba Hashimoto. Czy chorując na zapalenie tarczycy, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej? Czy można wykonywać zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym ust, policzków, bruzd czy nosa w chorobie Hashimoto, czyli w przewlekłym autoimunologicznym zapaleniu tarczycy? Dr n. med. Joanna Kuschill, specjalistka medycyny estetycznej,… 08.12.2020 3 min.
Marta Ploch Eva Galant: Wciąż mało jest wyrozumiałości wobec chorych na tarczycę. To jak depresja – nie „widać” jej po tobie, więc trudno uwierzyć, że coś ci dolega - Czułam, że tracę siły do życia, swoje zdolności, siebie - mówi Eva Galant. Hashimoto, chorobę tarczycy na tle autoimmunologicznym, zdiagnozowano u niej w wieku 25 lat. Jej determinacja w dążeniu do zdrowia przerodziła się w… 27.11.2020 13 min.
Justyna Mazur Parathormon (PTH) – norma, podwyższony, niski poziom Parathormon (PTH) to hormon syntetyzowany przez przytarczyce. Parathormon pełni z organizmie ważną funkcję - reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, oddziałuje na kości i nerki, prowadząc do zwiększenia poziomu wapnia we krwi.… 05.11.2020 4 min.
Justyna Mazur FT4 – badanie, norma, co oznacza niskie i wysokie fT4 FT4, czyli wolna tyroksyna to frakcja hormonu tarczycy niezwiązana z białkami nośnikowymi. Jest to frakcja aktywna biologicznie, podobnie jak FT3, czyli wolna frakcja trójjodotyroniny. Badanie FT3 i FT4 służy ocenie stanu… 04.11.2020 5 min.
Lena Helman Tyroksyna (T4) – co to, podwyższony i niski poziom, lek Tyroksyna jest jednym z głównych hormonów wydzielanych przez tarczycę. W diagnostyce często przeprowadza się rutynowe badanie stężenia tego hormonu we krwi, aby wykryć nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu. 03.11.2020 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Czy osoby z chorobami tarczycy mogą oddawać krew? Szpitale apelują o oddawanie krwi, która w tak trudnym dla służb medycznych czasie jest pacjentom szczególnie potrzebna. Czy honorowym krwiodawcą może zostać osoba cierpiąca na Hashimoto, niedoczynność bądź nadczynność tarczycy? 03.11.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska Kalcytonina – norma, badanie i działanie w organizmie Kalcytonina to hormon wydzielany przez tarczycę, którego głównym zadaniem jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej. Badanie kalcytoniny wykonuje się m.in w diagnostyce raka rdzeniastego tarczycy. Podwyższony poziom kalcytoniny… 29.10.2020 5 min.
Patrycja Nawojowska USG szyi – co wykrywa i jakie są wskazania do badania USG szyi to bezbolesne i nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce powiększonych węzłów chłonnych, chorób tarczycy, ślinianek i tętnic szyjnych. Za jego pomocą możliwe jest wykrycie nieprawidłowości takich jak… 26.10.2020 5 min.
Anna Jastrzębska Jak uporać się ze zmęczeniem w Hashimoto? Kamila Bogucka dzieli się swoją historią Kamila Bogucka, jedna z założycielek i prowadzących grupę wsparcia i program „Ogarnij Hashimoto”, na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy choruje od kilkunastu lat. Jak przyznaje, wiele lat zajęło jej dojście do formy sprzed… 11.09.2020 8 min.
Magdalena Bury Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z „Ogarnij Hashimoto”: nie daj się zbywać, jeśli nadal źle się czujesz, to znaczy, że jest dużo do zrobienia "Najważniejsza rzecz to trafić do odpowiedniego lekarza, który będzie cię słuchał i będzie jak detektyw szukał dalej" - piszą Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z "Ogarnij Hashimoto". Ich misją jest edukowanie społeczeństwa, że… 05.09.2020 4 min.
Anna Jastrzębska Psychosomatyczne objawy Hashimoto. Przyjmujesz hormony, odstawiłaś gluten i nadal czujesz się źle? Jest jeszcze jedna rzecz, której powinnaś spróbować „Sama kiedyś byłam ofiarą robienia czegoś dla siebie pod przykrywką, że robię wszystko, aby sobie pomóc. Tak naprawdę nie robiłam nic, żeby być dla samej siebie ważniejsza” – pisze na Instagramie Lidia Wójcik,… 28.07.2020 7 min.
Justyna Mazur Hashimoto – jakie są jej objawy i przyczyny, jak wygląda leczenie? Choroba Hashimoto powoduje stan zapalny tarczycy i rozregulowuje jej pracę. Jest to choroba autoimmunologiczna, która nie tylko wiąże się z tarczycą, ale również z naszym układem odpornościowym. 23.05.2020 10 min.
Ewa Wojciechowska Podejrzewasz, że masz chorą tarczycę? Zobacz, jakie hormony powinnaś zbadać Przez cały czas jesteś zmęczona, na nic nie masz siły a do tego nie możesz zrzucić dodatkowych kilogramów? A może bardzo schudłaś? 20.05.2020 3 min.
Urszula Gruszka Selen a tarczyca. Jak działa na Hashimoto i inne choroby? Cierpisz na Hashimoto i choroba daje ci w kość? Twoje ciało potrzebuje selenu, który wspomaga układ odpornościowy i pracę metabolizmu. Organizm samodzielnie go nie wytwarza , dlatego musi być dostarczany poprzez dietę lub… 20.05.2020 6 min.
Anna Jastrzębska Jak podnieść libido przy Hashimoto? Podpowiada Lidia Wójcik z Ogarnij Hashimoto Spadek libido, który nierzadko towarzyszy autoimmunologicznemu zapaleniu tarczycy, to jeden z głównych tematów przewijających się na facebookowej grupie wsparcia dla kobiet „Ogarnij Hashimoto”. Nic dziwnego – ta choroba… 20.05.2020 5 min.
Magdalena Bury Dietetyczka kliniczna o wynikach badań hormonalnych. Na co zwraca uwagę? Za tobą badania hormonów? "Przy interpretacji musisz wiedzieć, w którym dniu cyklu były robione badania" - wyjaśnia dietetyczka kliniczna Paulina Ihnatowicz. Co można odczytać z ich wyników? 19.05.2020 4 min.
Magdalena Bury Julia Wieniawa spotkała się ze swoją dietetyczką kliniczną. Ekspertka zdradziła, z jaką chorobą żyje celebrytka Coraz więcej celebrytek, aktorek czy piosenkarek przyznaje, że zmaga się z chorobą Hashimoto. Przykładem może być Julia Wieniawa, która nie ukrywa, że od czasu diagnozy musiała zmienić niektóre ze swoich dotychczasowych… 12.05.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska Aktywność fizyczna a chora tarczyca – na co zwrócić uwagę, by trening przyniósł efekty? Hormony tarczycy wpływają na całe ciało, w tym na metabolizm. Z tego powodu trening przy chorobach tego gruczołu nie jest prosty. 26.04.2020 3 min.
Marta Dragan Hashimoto a ciąża – jakie TSH, aby zajść w ciążę? Jeśli tarczyca jest dobrze wyrównana przy Hashimoto, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest statystycznie zbliżone do kobiet zdrowych. 08.04.2020 8 min.
Magdalena Bury Choroba Hashimoto – od czego zacząć? Dietetyczka Paulina Jamrozik wyjaśnia Z chorobą Hashimoto na całym świecie zmaga się obecnie co trzecia kobieta. Objawy nie są specyficzne. To zmęczenie, brak chęci do życia i problemy z koncentracją. Właśnie dlatego wiele z nas nie poddaje się badaniom… 27.02.2020 3 min.
Magdalena Bury Łykasz lewotyroksynę? Uważaj na to, kiedy (i w jakich ilościach) jesz nabiał - Jeśli zażywasz lewotyroksynę to pamiętaj, że wapń może zmniejszać jej wchłanianie - wyjaśnia mgr Anna Wyrwas, znana w mediach społecznościowych jako "Młody Farmaceuta". Dlaczego to takie ważne? I co ma wspólnego lek… 24.01.2020 3 min.
Ewa Wojciechowska „Z wiekiem pokochałam siebie i zaczęłam rozumieć, że nikt nie jest idealny”. Dominika Pliszka o słuchaniu swojego ciała Blogerka Dominika Pliszka w rozmowie z Hello Zdrowie zdradza, jak poradzić sobie z chorą tarczycą i PMS, by sprostać szybkiemu stylu życia w zgodzie z własnym organizmem. 15.01.2020 8 min.
Magdalena Bury Małgorzata Kożuchowska od lat poważnie choruje. „Byłam wyczerpana, napuchnięta, czułam, że we wszystkim wyglądam słabo” – mówi aktorka Małgorzata Kożuchowska to obecnie jedna z najbardziej rozchwytywanych polskich aktorek. Okazuje się jednak, że nie wszystko w jej życiu było tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Niedawno, w felietonie dla "Forbes", aktorka… 26.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Na czym polega badanie anty TPO? Badanie anty TPO zaleca się pacjentom, u których zachodzi prawdopodobieństwo występowania problemów z tarczycą. Jest to odpłatne badanie, które po skierowaniu lekarza wykonuje się w przychodni. Polega na pobraniu próbki krwi z… 18.11.2019 3 min.
Ewa Wojciechowska Jesteś osłabiona, masz problemy z koncentracją, drętwieją ci nogi i ręce? To może być niedobór witaminy B12! Kto jest zagrożony? Tłumaczy farmaceutka 11.09.2019 5 min.
Magdalena Bury Najpopularniejszy lek na tarczycę z nowym składem. Farmaceutka Anna Wyrwas mówi, co się zmieniło 02.09.2019 3 min.