Przejdź do treści

Przemoc psychiczna wobec dzieci. „Jesteś do niczego!” Takich komunikatów nie powtarzaj

Przemoc psychiczna wobec dzieci / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ty jesteś winny za chorobę siostry, bo jesteś niegrzeczny!”, „Mam cię kompletnie dość, chciałabym, żebyś zniknął!”, „Przyjdzie pan i cię zabierze!” – czy kiedykolwiek usłyszałaś te słowa skierowane do dziecka? A może sama, w złości, krzyknęłaś tak do swojego malucha? Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dziecka.

Przemoc psychiczna

„Za Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę: Zdefiniowanie przemocy psychicznej nie jest łatwe, gdyż katalog form, jakie może przyjmować, jest praktycznie niewyczerpany. Uznaje się, że przemoc psychiczna to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a rodzicem lub opiekunem, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania” – pisze Natalia Ziopaja, prowadząca profil „Psychologiczne ciekawości” na Instagramie.

Jak zauważa dalej psychoedukatorka, nacechowane wrogością lub obojętnością zachowanie rodziców, które (o ile jest uporczywe i intensywne) niszczy w dziecku poczucie własnej wartości, obniża zdolność uczenia się, zmniejsza poczucie przynależności i uniemożliwia zdrowy i prawidłowy rozwój dziecka.

Jak brzmi przemoc wobec dzieci?

  • „Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”,
  • „Jesteś do niczego!”,
  • „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają!”,
  • „Ty jesteś winny za chorobę siostry, bo jesteś niegrzeczny!”,
  • „Mam cię kompletnie dość, chciałabym, żebyś zniknął!”,
  • „Przyjdzie pan i cię zabierze!”,
  • „Jesteś taki głupi, że nie możesz tego rozwiązać sam?”,
  • „Tak naprawdę nigdy cię nie chcieliśmy”,
  • „Masz już 4 lata, nie umiesz sobie sam obiadu zrobić nieudaczniku?”,
  • „Jak nie przestaniesz się mazgaić, to cię wyrzucę z domu”,
  • „Jak nie dostaniesz 5 to powiem matce co zrobiłeś, ale cię zleje”,
  • „To przez ciebie ojciec odszedł”,
  • „Ty kretynie, ile jeszcze będę się z tobą użerać?”,
  • „Ubrudziłaś się? Powinnaś się za siebie wstydzić, ale wstyd mieć takie dziecko!”.

W jaki sposób przeciwdziałać przemocy psychicznej?

„Uświadamiać, reagować, zapoznawać z formami terapii, walczyć o większą dostępność pomocy i edukacji, mówić głośno o przemocy i jej skutkach” – napomina psychoedukatorka. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Za Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę: Zdefiniowanie przemocy psychicznej nie jest łatwe, gdyż katalog form, jakie może przyjmować, jest praktycznie niewyczerpany. Uznaje się, że przemoc psychiczna to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja pomiędzy dzieckiem a rodzicem lub opiekunem, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Infografiki z badania „Ogólnopolska Diagnoza Przemocy w Rodzinie” przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje w 2013 roku wskazują, że 22% dzieci doświadcza jej kiedykolwiek, a 14% w roku ostatnim. Według Doroty Iwaniec nacechowane wrogością lub obojętnością zachowanie rodziców, które (o ile jest uporczywe i intensywne) niszczy w dziecku poczucie własnej wartości, obniża zdolność uczenia się, zmniejsza poczucie przynależności i uniemożliwia zdrowy i prawidłowy rozwój dziecka. ? Jak przeciwdziałać? Uświadamiać, reagować, zapoznawać z formami terapii, walczyć o większą dostępność pomocy i edukacji, mówić głośno o przemocy i jej skutkach. Jakie skutki przynosi przemoc ta niewidzialna, a często bardzo bolesna, przeczytać możecie w książce „Histeria” Izabeli Janiszewskiej. W oparciu o: • Przemoc Psychiczna, pobrane za: https://fdds.pl/tag/przemoc-psychiczna/ • Morawska, D. Krzywdzenie emocjonalne dziecka. Ośrodek Rozwoju Edukacji. #childabuse #przemocpsychiczna #przemoc #psychologia #terapia #psychoterapia #psychika #dziecko #przemocwobecdzieci #zdrowie #zdrowiepsychiczne #pomoc #dajemydzieciomsiłę #emocje #samoocena #strach #psycholog #książka #kryminał #książkakryminalna Grafika: icons8.com, https://icons8.com

Post udostępniony przez Natalia Ziopaja (@psychologiczne_ciekawosci)

Edyta Zając

Natalia Ziopaja

Natalia Ziopaja jest psychoedukatorką i przyszłą psycholożką. Prowadzi profil „Psychologiczne ciekawości” na Instagramie, gdzie umieszcza merytoryczne posty. Ekspertkę obserwuje już 28 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: