Przejdź do treści

20. urodziny za tobą? Zobacz, co czeka ciebie i twoje ciało

Vince Fleming /Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
czereśnie
Zjadłaś robaczywe czereśnie i zastanawiasz się, czy to mogło ci zaszkodzić? Sprawdź, co mówi dietetyczka w tej sprawie
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Testy na nietolerancje pokarmowe IgG – marketing czy wiarygodna diagnostyka?
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija
Zatkany kanalik – kiedy może się pojawić taki problem i jak temu zaradzić? Odpowiada Hafija
"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie
Noworodek ze spiralą w ręku / Facebook.com
„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa

Metabolizm osiągnie szczyt i… spadnie

Eksperci od odchudzania szacują, że większość kobiet osiąga najwyższy poziom podstawowego metabolizmu, czyli podstawowej przemiany materii (energia, której potrzebujesz, żeby po prostu żyć i trwać) we wczesnych latach 20-tych. Dokładny moment jest indywidualny i zależy od genetyki oraz codziennego poziomu aktywności. Jeśli często uprawiasz sport, zbudujesz większą masę mięśniową niż twoja nic nierobiąca rówieśniczka. A im więcej mięśni, tym większe spalanie kalorii i tym wyższy metabolizm. Jeśli dorzucisz do tego zdrowy, trwający 7-8 godzin sen, masz gwarancję osiągnięcia najwyższego możliwego punktu metabolizmu dla twojego organizmu.

Jednak musisz wiedzieć, że jeśli coś osiąga wskaźnik maksymalny, to zacznie też kiedyś spadać. I tak też będzie z twoim metabolizmem. Po tym, gdy będzie on szybował w chmurach, przyjdzie moment, gdy zacznie spadać, czyli procesy metaboliczne zaczną zwalniać. Jest to nieuniknione. Może to nastąpić, gdy zaczniesz zbliżać się do 30-tki.

Pojawią się krągłości

Gdy metabolizm zacznie zwalniać, w niektórych miejscach na twoim ciele mogą pojawić się ekstra warstwy tkanki tłuszczowej. Zwykle u kobiet po 20-tce zaokrąglają się biodra, uda i biust. Do zmian zachodzących w ciele dochodzą też wahania hormonalne – one też przyczyniają się do tego, że jest duża szansa, że trochę przytyjesz. Nawet jeśli jako nastolatka zawsze byłaś chudzinką, gdy wkroczysz w okres 20-tki, bądź przygotowana na dodatkowe centymetry w obwodach. Dlatego tak ważne jest, żeby na tym etapie życia zacząć się zdrowo odżywiać i zadbać o regularną aktywność fizyczną.