Przejdź do treści

„Żaden inny narząd tak mocno, jak narząd bakteryjny, nie wpływa na funkcjonowanie każdej komórki w naszym organizmie” – mówi doktor nauk biologicznych Patrycja Szachta

Patrycja Szachta. Fot: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz
Ćwiczenia ogólnorozwojowe – co powinnyśmy o nich wiedzieć?
Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie
Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie? Położna Kasia o kontrowersyjnym trendzie
kobieta w ciąży
Wykonanie testu na koronawirusa to wymóg niezbędny do odbycia porodu rodzinnego? Jest stanowisko NFZ
Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi
Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Jaką rolę spełniają bakterie probiotyczne? Jak wybrać dobry probiotyk w aptece? Kto mieszka w twoich jelitach?  Mikroflora jelitowa może wpływać na nastrój, sprawiać, że przytyjesz, stymulować odporność. O tym kto, kim rządzi – my mikroflorą, czy ona nami rozmawiamy z jedną z najlepszych specjalistek badających mikrobiotę, z doktor nauk biologicznych Patrycją Szachtą z Centrum Medycznego Vitaimmun w Poznaniu.

Barbara Dąbrowska: Kto mieszka w naszych jelitach? Najczęściej mówi się o bakteriach, ale przecież to nie tylko one.

Patrycja Szachta: Najpopularniejszym określeniem mieszkańców naszych jelit jest mikroflora, nie jest to w pełni prawidłowe pojęcie. Lepszym jest mikrobiom jelitowy lub ekosystem jelitowy – to są nazwy właściwie opisujące organizmy bytujące w jelitach. Proszę zauważyć, że słowo mikroflora zawiera w sobie fragment flora, czyli świat roślinny, a to co my mamy w brzuchu to jest mikrobiom – świat zwierzęcy i to nie są tylko bakterie. To są również wirusy, grzyby i pasożyty, ale od razu uspokajam – najczęściej są to organizmy będące integralnym składnikiem naszego mikrobiomu jelitowego.

Zróżnicowane to towarzystwo jelitowe.

To skomplikowany ekosystem, który sprawnie funkcjonuje, jeśli wzajemne układy są w prawidłowych relacjach. Co to oznacza? Największą grupą mieszkańców jelit są bakterie, które mogą, w zależności od rodzaju, działać na naszą korzyść bądź nam szkodzić. W naszych jelitach żyje szereg drobnoustrojów, które nazywamy potencjalnie chorobotwórczymi, a to oznacza, że w pewnych określonych sytuacjach będą one działać na naszą niekorzyść. Bardzo ważne jest zatem, aby bakterie korzystne były jednak większością naszego mikrobiomu.