Magnetoterapia – na czym polega, komu jest zalecana, jakie daje efekty?
Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, jest jednym z zabiegów fizjoterapeutycznych, który stosuje się z powodzeniem w rehabilitacji różnych schorzeń. Polega na działaniu na komórki polem magnetycznym, co skutkuje przyspieszeniem procesu regeneracji tkanek. Jakie ma zastosowanie i jak wygląda zabieg? Kto powinien skorzystać? Czy są przeciwwskazania do magnetoterapii domowej?
Co to jest i na czym polega magnetoterapia?
Magnetoterapia (magnetornik) jest to technika rehabilitacyjna stosowana w wielu dziedzinach współczesnej medycyny. Polega na przenikaniu przez ludzkie ciało pola magnetycznego, które pozytywnie wpływa na struktury błon komórkowych. Dzięki temu do ich wnętrza skuteczniej dochodzi tlen oraz niezbędne substancje odżywcze.
Do zalet tego typu zabiegów zaliczyć można:
- szybką regenerację zmienionych chorobowo tkanek,
- łagodzenie bólu,
- działanie przeciwzapalne.
Leczenie polem magnetycznym jest metodą całkowicie bezpieczną, praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Także z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy magnetoterapia jest skuteczna. Otóż: eksperci przekonują, że właśnie ze względu na skuteczność działania stała się tak bardzo popularną metodą leczenia. Według specjalistów jest to rozwiązanie, które pozwala na stosunkowo szybką poprawę stanu zdrowia pacjentów z różnymi dolegliwościami.
Pole magnetyczne – zastosowanie w lecznictwie
Generalnie rzecz ujmując, wykorzystywane w fizjoterapii pole magnetyczne dzieli się na:
- statyczne – główną rolę odgrywają tu różnego rodzaju magnesy; współcześnie nie mają szerszego zastosowania;
- dynamiczne (impulsowe bądź zmienne) – powstając przy udziale prądu elektrycznego płynącego przez przewodnik, to właśnie ono jest dziś najczęściej wykorzystywanie w celach leczniczych.
Pole magnetyczne wykorzystywane w magnetoterapii stosuje częstotliwość mniejszą od 100 Hz (zazwyczaj jest to 10-20 Hz) i indukcję magnetyczną rzędu 0,1 mT do 20 mT.
Magnetoterapia – jak wygląda zabieg?
Magnetoterapia nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Przed zabiegiem należy jedynie zdjąć z siebie wszystkie metalowe przedmioty, które mogą zaburzać pracę urządzenia. Nie jest wymagane ściągnięcie odzieży do wykonania magnetroniku. Następnie należy umieścić chorą część ciała w specjalnej obręczy. W trakcie wykonywania zabiegu pacjent może siedzieć lub leżeć.
Najczęściej rekomenduje się wykonanie 10 zabiegów, z których każdy może trwać od 10 do 30 minut. Dawki i natężenie pola magnetycznego, które są zastosowane, zaleca lekarz specjalista na podstawie aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
Efekty magnetoterapii
Magnetoterapia ma szerokie pole zastosowań. Ogólnie rzecz ujmując, metoda ta poprawia komfort życia pacjentów cierpiących na wiele chorób przewlekłych i przyspiesza powrót do zdrowia w ostrych stanach zapalnych.
Najważniejsze efekty leczenia polem magnetycznym to przede wszystkim:
- działanie przeciwbólowe,
- szybsza regeneracja w przypadku złamań,
- niwelowanie ubytków tkanki kostnej, które są skutkiem osteoporozy,
- sprawniejsze leczenie stawów,
- redukcja napięcia mięśniowego,
- widoczna poprawę ukrwienia,
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- zmniejszenie obrzęku,
- działanie przeciwzapalne,
- regeneracja tkanki nerwowej.
Co istotne – magnetoterapia nie wywołuje skutków ubocznych. Sporadycznie zdarzają się pacjenci, u których nastąpiło obniżenie ciśnienia krwi, spowolnienie czasu reakcji oraz zaburzenia widzenia.
Magnetoterapia a magnetostymulacja
I magnetoterapia, i magnetostymulacja są formami fizjoterapii wykorzystującymi lecznicze działanie zmiennego pola magnetycznego. Mają podobne zastosowanie i mogą być stosowane przy tych samych schorzeniach bądź dolegliwościach, choć ich efekt rehabilitacyjny może się różnić.
Główną różnicą pomiędzy nimi jest indukcja i częstotliwość wykorzystywanego pola magnetycznego. W magnetoterapii wykorzystuje się wyższe wartości indukcji i niższe częstotliwości (1-100 Hz), zaś w magnetostymulacji niższe wartości indukcji, a wyższą częstotliwość (nawet do 3000 Hz).
Ta pierwsza ma też dłuższa historię – jej początki sięgają lat 70. XX wieku, ta druga to metoda terapii XXI w.
Magnetoterapia – wskazania do zabiegów
Magnetoterapia ze względu na skuteczność działania i szerokie zastosowanie jest wskazana w przypadku:
- stanach pourazowych i przy urazach sportowych,
- przyspieszenia gojenia się ran i oparzeń,
- zaburzeń krążenia obwodowego,
- leczenia osteoporozy,
- zapalenia jajników,
- chorób zwyrodnieniowych stawów kończyn i stawów kręgosłupa,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- zapalenia stawów i tkanek okołostawowych,
- nadciśnienia tętniczego,
- zapalenia nerwów,
- odleżyn,
- częstych bólów głowy lub występowaniu migren,
- zaburzenia procesów przemiany materii,
- zapalenia oskrzeli i zatok obocznych nosa.
Magnetoterapia – przeciwwskazania
Ze względu na specyfikę zabiegu, nie może on być wykonywany u każdego. Wśród głównych przeciwwskazań do zlecenia magnetoterapii wylicza się m.in.:
- choroby nowotworowe,
- ciążę,
- poważne choroby serca,
- ostre infekcje,
- niewydolność nerek,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- choroby układu krążenia,
- grzybicę,
- gruźlicę,
- wszczepiony rozrusznik serca.
Co ważne, przeciwwskazaniem do leczenia polem magnetycznym nie są metalowe implanty w tkankach – rozrusznik serca stanowi wyjątek.
Magnetoterapia – zabiegi w domu
Na rynku dostępne są aparaty do magnetoterapii w domu, które umożliwiają wykonywanie zabiegów w zaciszu własnego mieszkania, np. w trakcie odpoczynku. Jest to jednak stosunkowo droga inwestycja. 2000 zł w górę – tyle trzeba zapłacić za mobilne, nowoczesne urządzenie do magnetoterapii domowej, które wytwarza pole magnetyczne. Cena jest wysoka, a na tym się nie kończy. Dodatkowo bowiem należy zaopatrzyć się w specjalną matę, której ceny wahają się od kilkuset złotych, do nawet ponad tysiąca.
Ewentualny zakup urządzenia warto skonsultować wcześniej ze specjalistą i upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegów.
Zobacz także
„Migrena jest chorobą powszechną, to żadna fanaberia hrabianek. Cierpi na nią 3 mln Polek” – mówi dr Marcin Straburzyński
Biorezonans – na czym polega, jak działa i czy jest skuteczny?
„Chorzy na fibromialgię mają taką zasadę: nie za szybko, nie za długo, nie za ciężko, nie za mocno. Gdy człowiek się do niej dostosuje, może realnie zmniejszyć ból”. Jak wygląda życie z bólem, którego nikt nie rozumie?
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?