Przejdź do treści

Nieprzyjemny zapach z ust? Ten problem ma 60 proc. z nas. Przyczyną nie zawsze jest nieprawidłowa higiena

Cuchnięcie z ust / Istock.com
Cuchnięcie z ust / Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

60 proc. z nas ma problem z nieświeżym oddechem. To nie przypuszczenia, a wyniki badań na światowej populacji. Brzydki zapach z ust wpływa nie tylko na nasze kontakty towarzyskie, ale i może zaburzać pewność siebie. Nie to jest jednak najgorsze. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu z ust może być bardziej niebezpieczna niż może ci się wydawać.

Halitoza – jakie są przyczyny?

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, może być spowodowana wieloma czynnikami.

– Zła higiena jamy ustnej prowadząca do odkładania się znacznych ilości kamienia nazębnego, parodontoza, zalegające w przestrzeniach międzyzębowych resztki jedzenia – to wszystko może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust.

Zęby z ubytkami, niepousuwane korzenie, uszkodzone lub stare uzupełnienia protetyczne czy infekcje grzybicze również mogą prowadzić do halitozy – mówi lek. dent. Konrad Telecki z DentaCare Medicover Stomatologia.

Kobieta oddycha ma halitozę

Halitoza – higiena jamy ustnej to podstawa

Odczuwasz nieprzyjemny zapach z ust? Ktoś zwrócił ci uwagę z tego powodu? Zacznij od bardziej dokładnego mycia zębów – i to co najmniej dwa razy dziennie. Przy szczotkowaniu nie zapominaj o czyszczeniu języka. Ze względu na chropowatą strukturę, narząd ten jest idealnym siedliskiem dla rozmnażania się bakterii.

Co po myciu zębów i języka? Nitkowanie! Jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia raportu, tylko 22 proc. rodziców dzieci w wieku 0-12 lat nitkuje swoje zęby po każdym szczotkowaniu. W tym temacie musimy się podszkolić. Eksperci zalecają bowiem, by każda z nas nitkowała zęby dwa razy dziennie. Masz stłoczone zęby albo skłonność do próchnicy i paradontozy? Nitkuj je po każdym posiłku.

A jakie są rekomendacje ekspertów w tym temacie? Każdy z nas powinien nitkować zęby raz dziennie. W przypadku, gdy ktoś ma stłoczone zęby, powinien nitkować je częściej – nawet po każdym posiłku. Podobnie powinni postępować pacjenci ze skłonnością do próchnicy i paradontozy.

Uśmiechnięta kobieta

Higiena jamy ustnej – okiem eksperta

– Zła higiena jamy ustnej, poza powodowaniem brzydkiego zapachu, przyczynia się także do znacznie poważniejszych dolegliwości i to nie tylko w obrębie ust. W dużej mierze wynika to z rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Bakterie próchnicowe mogą z kolei przyczyniać się do powstawania lub zaostrzania chorób układu krążenia, nerek, chorób autoimmunologicznych czy alergii.

Warto też przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i zdać sobie sprawę z tego, że halitoza występuje często u osób pijących mało płynów oraz u osób będących na restrykcyjnej diecie. Z czego to wynika? Będąc na diecie wysokobiałkowej, w której spożywa się mało węglowodanów, można wprowadzić swoje ciało w stan ketozy.

Organizm będzie wtedy spalał tkankę tłuszczową, by pozyskać energię, a powstające produkty uboczne wydalane są między innymi przez oddech, przez co z ust odczuwalny jest zapach rozkładających się owoców – dodaje Konrad Telecki.

Czystek - właściwości lecznicze. Na co pomaga czystek?

Halitoza – gdy przyczyną jest choroba

Wykluczyłaś nieodpowiednią higienę jako przyczynę nieprzyjemnego oddechu? Halitoza może być także skutkiem choroby, np. zapalenia migdałków czy zapalenia zatok. Chorujesz często na anginę? W twoich migdałkach mogą pojawiać się bruzdy i wgłębienia, w których gromadzą się resztki pokarmu czy ropna wydzielina spływająca z zatok.

Brzydki zapach z ust może być również spowodowany refluksem, wrzodami, a w niektórych przypadkach – astmą i zapaleniem oskrzeli!

– Przyczyn powstawania halitozy może być bardzo wiele – może być objawem wspomnianych wyżej chorób układu pokarmowego czy cukrzycy (zapach fermentujących owoców), a nawet wynikać z chorób nowotworowych. Może także świadczyć o niewydolności wątroby (zapach gnijącego mięsa) lub poważnych schorzeniach nerek (zapach amoniaku). Często jednak powód jest prozaiczny – brzydki zapach z ust występuje jako efekt uboczny przyjmowania leków – wyjaśnia lek. dent. Konrad Telecki z DentaCare Medicover Stomatologia.

Nie martw się na zapas. Nieświeży oddech może być też skutkiem palenia papierosów i diety (zwłaszcza, gdy jemy dużo czosnku, cebuli i ostrych przypraw).

 


Artykuł powstał w oparciu o materiału Medicover Stomatologia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.