Przejdź do treści

Wojna zmieniła ich życie na zawsze. Ołena Zełenska publikuje wstrząsające zdjęcia rannych

Ołena Zełeńska kolejny raz zabiera głos w mediach społecznościowych na temat Ukrainy owładniętej wojną /Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

„Wojna może być traumatyczna. Ale w naszej mocy jest przekształcenie traumy w życie. Tak wygramy” – napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w mediach społecznościowych. W poruszającym wpisie mówi o obywatelach swojego kraju, którzy w wyniku brutalnych działań Rosjan zostali już na zawsze okaleczeni. To właśnie z myślą o nich powstaje szczególna inicjatywa pomocowa.

„Potrzebują rehabilitacji: psychicznej i fizycznej”

Piętnastoletnia Masza Feshchenko z Zaporoża straciła nogę po ostrzale wroga. To tak jak Jurij Vetkin, scenarzysta i wojskowy z Czernichowa, który uszedł z życiem podczas ataku rosyjskiego czołgu. Aleksander Chekmaryov stracił kończynę podczas próby opuszczenia okupowanej Buczy, gdy jego samochód został ostrzelany przez wroga. I tak „miał szczęście”, że przeżył – jego żona i synowie zginęli.

To tylko kilka z setek przykładów dramatycznych historii Ukraińców, którzy w wyniku rosyjskiej agresji doznali bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu. Są w różnym wieku, pochodzą z różnych środowisk. To kobiety, mężczyźni, dzieci. Łączy ich jedno: nagle zostają osobami z niepełnosprawnościami, choć przed wojną cieszyli się zdrowiem i byli w pełni sił.

To właśnie im poświęca najnowszy wpis w mediach społecznościowych Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy. I publikuje poruszające zdjęcia rannych.

Muszą przyzwyczaić się do nowego stylu życia. Potrzebują rehabilitacji zarówno psychicznej, jak i fizycznej – podkreśla.

Ołena Zełenska nie zgadza się, że z niepełnosprawnością już nic nie da się zrobić. Wręcz przeciwnie: trzeba szukać pomocy i żyć dalej. To właśnie dzięki niej Ukraina przechodzi na nowy system rehabilitacji swoich obywateli z niepełnosprawnościami.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Ubezpieczeń Zdrowotnych i przy wsparciu ekspertów opracowuje specjalny dokument elektroniczny – Indywidualny Plan Rehabilitacji. Będzie dla wszystkich, którzy tego potrzebują, a osobom niepełnosprawnym umożliwi powrót do zdrowia i powrót do aktywnego życia – społecznego i osobistego – poinformowała pierwsza dama.

 

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zdaje sobie sprawę, że wojna niesie ze sobą traumę, ale uważa, że trzeba tę traumę przekształcić w życie. „Tak wygramy”- podsumowała we wpisie.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Ofiary nie mogą być statystyką

Ostatnio Zełenska udzieliła także wywiadu dla CNN, który został wyemitowany w środę. W rozmowie z dziennikarzami podjęła m.in. temat ewakuacji najsłabszych obywateli. Są to właśnie osoby z niepełnosprawnościami, ale także dzieci chore na raka oraz sieroty. Gdzie trafiają po ewakuacji?

(..) Do krajów, które zgodzą się przyjąć je na leczenie i rehabilitację. Główna trasa prowadzi przez Polskę, a stamtąd do innych krajów europejskich (…) Sama pomoc humanitarna nie wystarczy: dzieci potrzebują przyspieszonej socjalizacji i szkół w nowym miejscu. W szczególności dotyczy to tysięcy dzieci z autyzmem, które znalazły się za granicą – wyjaśniła.

Zełenska podkreśliła, że celem ataku Rosji jest „każdy Ukrainiec, każda kobieta, każde dziecko”. Zaapelowała, aby dla świata wojna nie spowszechniała, a ofiary nie stały się statystyką.

Nie przyzwyczajcie się do naszych cierpień – apelowała. – Już pierwszego dnia wojny stało się jasne, że nie ma paniki. Ukraińcy nie wierzyli w wojnę – my wierzyliśmy w cywilizowany dialog. Ale kiedy nastąpił atak, nie staliśmy się „przestraszonym tłumem”, na co liczył wróg. Nie. Staliśmy się zorganizowaną wspólnotą. W jednej chwili zniknęły polityczne i inne kontrowersje istniejące w każdym społeczeństwie. Wszyscy zjednoczyli się, aby bronić swojego domu.

Estonki sprzeciwiają się rosyjskim gwałcicielom

Wojna niesie ze sobą śmierć, zniszczenia, niepełnosprawność, a także gwałty. Gwałt to narzędzie wojny wykorzystywane coraz częściej przez Rosjan. Rośnie liczba ofiar przemocy seksualnej, wśród których są także dzieci.

Świat głośno wyraża swoje oburzenie. Od kilku dni trwa m.in. protest przed ambasadą Rosji w Tallinie. Kilkadziesiąt Estonek stanęło przed budynkiem ambasady ze związanymi z tyłu rękami, workami na głowach i bez spodni. Uczestniczki manifestacji ubrane są w tylko w bieliznę, którą oblały czerwoną farbą. W ten sposób wyraziły swój bunt wobec gwałtów dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy na niewinnych Ukrainkach i ich dzieciach.

Antywojenną manifestację doceniła Katya Osadcha, ukraińska dziennikarka. W najnowszym poście na Instagramie napisała:

Dziękujemy estońskim dziewczynom, które wyszły na protest i wyraźnie pokazały, co dzieje się na Ukrainie. Wojna, tortury i gwałty nie mogą stać się powszechne w telewizji i na łamach gazet. To horror, który dzieje się w centrum Europy! – napisała.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Katya Osadcha (@kosadcha)

Dziennikarka zaznaczyła też, że świat musi zwiększyć presję na Rosję i nakładać kolejne sankcje. Rosjan nazwała paranoikami. Jej zdaniem są oni w stanie popełniać największe zbrodnie.

 

 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Katastrofalna sytuacja w Mariupolu / gettyimages

W Mariupolu chirurdzy codziennie wykonują kilka amputacji nóg chorym na cukrzycę

„Życie z protezą to supermoc!” – mówi Anna Klecha, Dziewczyna z Fioletową Nogą

Epidemia czerwonki i cholery w Mariupolu / gettyimages

Czerwonka i cholera w Mariupolu. „Na ulicach gniją odpadki, a skażenie mogą wywołać prowizoryczne groby”

Zbiera hajs dla matek do przehulania na SPA, paznokcie i koncert. Ludzie wpłacili jej już ponad 80 tysięcy złotych

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

„Zaparkuj trudne sprawy na czas urlopu”. Jak skutecznie przewietrzyć głowę w trudnych czasach, mówi psycholożka Karolina Lipińska

Rosja wywoła epidemię cholery i oskarży o to Ukrainę? Niepokojące doniesienia służb

„Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

„Stawianie mnie w takiej sytuacji jest nieludzkie. Czuję się upokorzony” – Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz” gorzko o przeszkodach w znalezieniu asystenta

Zamiast bezpiecznego schronienia, otrzymały propozycje seksualne. „Ukrainki muszą być ostrożne”

Dorota Kraskowska: Wojna w Ukrainie sprawia, że trauma u osób, które przeżyły II wojnę światową, wraca ze zdwojoną siłą. Czują się tak, jakby wszystko przeżywali na nowo

„Inwazja Rosji sprawiła, że u osób, które przeżyły II wojnę światową, trauma wraca ze zdwojoną siłą. Czują się tak, jakby wszystko przeżywały od nowa” — mówi traumatolożka Dorota Kraskowska

„Saszeńka, nasz mały aniołek jest już w niebie!”. Wpis mamy chłopca, który zginął uciekając przed Rosjanami, rozdziera serce

Anna i Anton mieli zostać rodzicami, ich plany zniszczyła wojna. "Nie da się tego opisać słowami"

Anna i Anton mieli zostać rodzicami, ich plany zniszczyła wojna. „Nie da się tego opisać słowami”

Promieniowanie

Rosyjscy żołnierze z objawami choroby popromiennej. Wcześniej wjechali do Czerwonego Lasu

Agata Tomaszewska i Wojciech Sawicki obalają mity związane z niepełnosprawnością

„W postach o akceptacji ciała nie chodzi o to, aby chwalić czyjeś wnętrze” – stanowczo podkreśla Agata z Life On Wheelz

Znaki na rękach małych Ukraińców. Tak matki chronią swoje dzieci podczas wojny

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Akcja Menstruacja: Okres nie zatrzymuje się na czas wojny. Podpaski i tampony potrzebne są o każdej porze dnia i nocy

Ruszyła zbiórka Podpaski dla Ukrainy. „Okres nie zatrzymuje się na czas wojny”

Patrycja Gajda: Osoby, które były świadkami wojny, często reagują na wydarzenie traumatyczne zespołem ostrego stresu. Czym jest ASD i jak się objawia?

Patrycja Gajda: Osoby, które były świadkami wojny, często reagują na traumatyczne wydarzenie zespołem ostrego stresu. Czym jest ASD i jak się objawia?

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

7 zasad, jak psychicznie wspierać dzieci w czasach wojny. UNICEF wymienia je w swoim poradniku

7 zasad, jak psychicznie wspierać dzieci w czasach wojny. UNICEF wymienia je w swoim poradniku

Tweet/ Anastasiia Lapatina

Gotowa była umrzeć, żeby ocalić dziecko. Zdjęcie Olgi z Kijowa staje się symbolem

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×