Przejdź do treści

Kobiecy zawał serca. HZ kontra mity #9

Zawał serca a menopauza, zdrowa dieta i aktywność fizyczna.
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zawał serca u kobiet występuje zazwyczaj po menopauzie, dlatego o serce należy dbać już w wieku młodzieńczym, za pomocą zdrowej diety i aktywności fizycznej. Ryzyko zawału związane jest z obniżeniem poziomu estrogenów, które zapewniają utrzymanie prawidłowej gospodarki lipidowej, obniżając poziom złego cholesterolu LDL, a podnosząc poziom dobrego cholesterolu HDL. Wiele osób stawia znak równości przy zawale serca u kobiet i zawale serca u mężczyzn, jednak one się różnią. U kobiet obserwuje się inne symptomy, a proporcje zgonów w wyniku zawału to już nie tylko „męska sprawa”. W ramach cyklu „HZ kontra mity” rozmawiamy z kardiologiem Józefem Jagusiem, który wskazał kilka mitów na temat zawału serca. 

Nie ma różnicy pomiędzy kobiecym a męskim zawałem serca

U kobiet objawy zawału serca są inne niż u mężczyzn. Serca różnią się od siebie, kobiece jest mniejsze od męskiego, położone jest nieco wyżej, ściany są cieńsze i ciśnienie tętnicze jest niższe. Kobiety mają znacznie bardziej rozbudowaną sieć naczyń wieńcowych, dlatego wszelkie zmiany w naczyniach powodują obkurczenie się, które są nazywane bólami zawałowymi. Mogą mieć one nietypowy charakter. Bóle żuchwy, krtani, szyi, pleców. Jak je odróżnić od zwykłego bólu? Nie przechodzą po wzięciu tabletek przeciwbólowych. Różnica między kobietami a mężczyznami polega także na ilości i rodzaju wytwarzanych hormonów płciowych. U mężczyzn największe znaczenie ma testosteron. Sam w sobie wywiera on minimalny wpływ na ryzyko wystąpienia zawału serca. U kobiet natomiast dominują estrogeny, które zapewniają utrzymanie prawidłowej gospodarki lipidowej, obniżając poziom złego cholesterolu LDL, a podnosząc poziom dobrego cholesterolu HDL.

Rzadko zdarzają się zawały serca u kobiet

Kiedyś było silne przekonanie, że zawał to „męska sprawa”, jednak nic bardziej mylnego. Proporcje rozkładają prawie pół na pół. Statystyki od wielu lat pokazują, że głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe, a dotyczą ponad 70 procent wszystkich zgonów. Zawał serca dotyka około 60 procent mężczyzn i około 40 procent kobiet. Nie jest to rzadkość u kobiet.

Mężczyzna z wynikiem badania EKG

O serce należy zadbać po menopauzie

Jest to nieprawda. Serce starzeje się, dlatego powinno się już w młodym wieku zadbać o spowolnienie tego procesu. Kluczową sprawą jest zdrowa dieta i nie obciążanie organizmu tłustymi pokarmami. Większość kobiet myśląc o zdrowej diecie ma na myśli ładną sylwetkę, nie zastanawiając się, że to jest walka o długość i jakość naszego życia. Aby wszystkie organy funkcjonowały dobrze i organizm był dożywiony. Wszelkie używki (alkohol, papierosy), siedzący tryb pracy, choroby – to są  czynniki ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Kobiecy zawał serca łatwo rozpoznać

Jest to mit. Większość kobiet, które przechodzą zawał serca, myli to ze zwykłym zmęczeniem lub schorzeniami układu pokarmowego. Wśród objawów mogą pojawiać się: nudności, wymioty, uczucie nieregularnego bicia serca, duszność, mroczki przed oczami, nadmierna potliwość, osłabienie, a także bóle w nadbrzuszu, krtani, kciuku, kłucie w mostku. Często te objawy są bagatelizowane. Jeśli ból nie ustępuje po 20 minutach, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.