Przejdź do treści

Osteopatia – co to jest? Czy osteopatia naprawdę działa?

osteopatia
Osteopatia - co to, dla kogo, jak działa, czy działa Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Powiedzmy sobie szczerze – każda z nas czasem szuka informacji na forach. A tam, przy omawianiu wielu schorzeń, może pojawiać się enigmatyczne „osteopatia” – w różnych kontekstach: od entuzjazmu do ostrej krytyki. Czym właściwie jest osteopatia? Jak działa i czy w ogóle działa? Sprawdzamy.

Co to jest osteopatia

Mianem osteopatii określa się metodę manualnego diagnozowania i leczenia, w oparciu o dotyk i odpowiednią filozofię życiową. Osteopatia bazuje nie tylko na pracy nad ciałem. W założeniu osteopatii kluczową rolę odgrywa teza, że dusza i cało, soma i psyche, są nierozerwalnie powiązane. W takim ujęciu organizm zyskuje niemal nieograniczone możliwości do samouzdrawiania i autoregeneracji. Źródłem sukcesu w leczeniu jest nastawienie i wiara w zdrowienie.

Niektórzy przypisują osteopatii wręcz magiczne działanie. Na forach internetowych bywa polecana na wszystko – od alergii po ADHD. Ile w tym prawdy? Pytamy specjalistę.

Ciężko powiedzieć, czy osteopatia działa na wszystko, czy nie – mówi fizjoterapeuta i osteopata, Konrad Skrzat. – Raczej należałoby spojrzeć na to w ten sposób, że głównym założeniem jest wprowadzenie w ciele balansu, żeby organizm sam wszedł w proces leczniczy. Zatem możemy stwierdzić,że działa na wszystko i nic, ponieważ leczymy pacjenta, a nie chorobę. Gdy usuniemy czynnik, który generuje jakiś problem, to ciało wyleczy się samo –tłumaczy specjalista.

Komu pomoże osteopatia

Do osteopaty mogą udać się osoby cierpiące z powodu problemów z kręgosłupem. Może być pomocna przy pozbyciu się wad postawy, zarówno wrodzonych, jak i powodowanych urazami lub przeciążeniami. Sprzyja walce z dyskopatią, rwą kulszową, zmianami chorobowymi w obrębie stawów i kręgosłupa. Ulgę przynosi w przypadku obrzęków limfatycznych.

Osteopatia może być również pomocna w przypadku dolegliwości takich, jak bóle głowy, zawroty głowy, migreny, bóle i stany zapalne zatok, problemy ze wzrokiem lub słuchem. Niektórzy korzystają z pomocy osteopatów także przy problemach z układem pokarmowym, układem oddechowym, układem sercowo-naczyniowym. Również kobiety borykające się ze schorzeniami ginekologicznymi mogą znaleźć pomoc w gabinecie osteopaty. Osteopatia bywa pomocna również przy problemach urologicznych.

Osteopatią leczone bywają również choroby duszy: obniżenie nastroju, depresja, zaburzenia lękowe. Sprzyja odbudowie odporności. Wykorzystywana jest również jako jedna z metod terapeutycznych dla dzieci, które doświadczyły urazów okołoporodowych lub ze względu np. na wcześniactwo wymagają rehabilitacji.
Osteopatia stanowi szansę na wyleczenie bez leków, bez zabiegów, ingerencji w ciało. Oczywiście, są przypadki, gdy – podobnie jak inne metody leczenia – zawodzi. Jednak wiele osób chwali stan zdrowia, jaki osiągnęli dzięki osteopatii. W przeciwieństwie do np. farmakoterapii osteopatia nie powoduje skutków ubocznych.

Z pewnością osteopatia jest bezpiecznym systemem leczenia zarówno noworodków, dzieci, dorosłych i dla osób w podeszłym wieku – podkreśla Konrad Skrzat.

Główną różnicą terapii osteopatycznej w świetle innych terapii jest dokładny proces diagnostyczny. Podczas badania szukamy przyczyny danego problemu, jego pochodzenia oraz połączeń w organizmie z nim związanych. Dlatego osteopata bierze pod uwagę czynnik neurologiczny, krążeniowy, hormonalny, limfatyczny czy mechaniczny – tłumaczy specjalista. To całościowe spojrzenie pozwala na odpowiednie, również całościowe podejście do dążenia do wyzdrowienia. W przeciwieństwie do leków, które celują w jednym kierunku, osteopatia ma szerszy zasięg.

Jak pozycje snu wpływają na nasz organizm? Wyjaśnia fizjoterapeuta / istock

Jak działa osteopatia

Terapia w osteopatii polega na wykorzystywaniu wiedzy o anatomii i fizjologii człowieka. W osteopatii stosuje się odpowiednie techniki manualne, wpływające na biomechanikę ciała, na mięśnie, kości, stawy. W ten sposób organizm jest motywowany do samoleczenia.

Na początku, jak w każdym procesie leczenia, ustala się diagnozę. W tym celu niezbędny jest wywiad z pacjentem lub jego rodzicami w przypadku dzieci, oględziny i wstępne badanie manualne, rezonans, prześwietlenia. Następnie, podobnie jak w fizjoterapii, odpowiednie techniki manualne są wykorzystywane do poprawy funkcjonowania. Można zmniejszyć obrzęki, przykurcze, napięcie i zaburzenia funkcjonowania.
Osteopata patrzy nie tylko na jeden problem, ale na człowieka, jako na jeden organizm. Ukierunkowuje w stronę zdrowej diety, zdrowego trybu i stylu życia. Podpowiada, jak uniknąć nawrotów dolegliwości w przeszłości.

Czy osteopatia naprawdę działa

Wbrew opinii krytyków, osteopatia nie jest szarlatanerią, magią, przesądem. Osteopatami w Polsce mogą zostać tylko lekarze lub fizjoterapeuci po ukończeniu dodatkowych szkoleń. Osteopatia opiera się o racjonalne zasady i rzetelną wiedzę. Można ją określić mianem medycyny naturalnej.

Osteopatia nie jest jednak alternatywą dla klasycznej medycyny czy fizjoterapii, ale jej uzupełnieniem. Nie zdziała cudów, tam gdzie są niemożliwe, ale pozwoli na maksymalnie wsparcie procesów leczenia. Uwzględnienie psycho-fizycznego podłoża dolegliwości może zdziałać naprawdę wiele.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.