Przejdź do treści

Zdarzyło ci się płakać po seksie? Nie jesteś jedyna. Skąd to się bierze? Wyjaśnia ekspert

Kobieta leży na łóżku
Zdarzyło ci się płakać po seksie? Nie ty jedna. Skąd to się bierze? Wyjaśnia ekspert/ fot. Connor Irwin/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jakie masz pierwsze skojarzenia związane z seksem? Rozluźnienie, przyjemność, błogostan. A co jeśli zamiast spełnienia i radości odczuwamy po stosunku smutek i przygnębienie?

Właśnie miałaś ze swoim mężczyzną lub swoją kobietą świetny seks. I nagle robi ci się smutno, a do oczu napływają łzy. „Skąd to się bierze?”, „Przecież ten smutek ma się nijak do tego, co czuję”, „Dlaczego mi smutno, skoro było mi tak dobrze?” – próbujesz zrozumieć. O rozwianie tych wątpliwości poprosiliśmy ekspertkę – psycholożkę i seksuolożkę Marię Kmieciak.

Co to jest PCT?

Seks niesie wiele korzyści dla ciała – redukuje ból, ułatwia zasypianie, wzmacnia układ odpornościowy. Ale może też mieć nieoczekiwany i zaskakujący wpływ na twój nastrój. Zdarza się, że po seksie czujesz smutek tak bardzo, że nie potrafisz powstrzymać płaczu? To się zdarza.

Ten niewyjaśniony smutek po stosunku ma swoją nazwę – PCT (post-coital tristesse), inaczej dysforia lub nastrój dysforyczno-depresyjny. Naukowcy interesują się nim już od dawna, ale nadal nie są wstanie odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Stosunek seksualny dzielimy na cztery fazy: pobudzenia seksualnego, plateau, orgazmu i odprężenia. W ostatniej fazie napięcie mięśniowe towarzyszące podnieceniu ustępuje, a w krwi zaczyna krążyć miks hormonalny działający jak naturalne antydepresanty, czyli serotonina, oksytocyna i dopamina. W efekcie czego odczuwamy odprężenie psychiczne i fizyczne, osiągamy stan pełnego zrelaksowania oraz poprawę samopoczucia. Smutek pojawiający się nawet po satysfakcjonującym zbliżeniu seksualnym prawdopodobnie jest następstwem zakłóceń w cyklu ostatniej reakcji seksualnej, czyli fazy odprężenia po seksie – tłumaczy seksuolożka Maria Kmieciak.

Podstawowymi objawami dysforii są: uczuciem przygnębienia, rozdrażnienia i niepokoju. Jednak temu słabemu samopoczuciu po seksie może towarzyszyć też płaczliwość, a nawet oznaki depresji. PCT możemy doświadczyć również podczas masturbacji.

Słaby nastrój może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Poza smutkiem możemy mieć poczucie winy, czuć wstyd albo strach.

Ile z nas płacze po?

Okazuje się, że smutek po stosunku jest powszechnym zjawiskiem. Według ankiety, której wyniki opublikowano na łamach „Sexual medicine”, 46% badanych przyznało, że choć raz przeżyli taki smutek. I chociaż w badaniach skupiano się na kobietach, to syndrom ten dotyczy też mężczyzn. Z jednej z ankiet przeprowadzonej przez australijskich naukowców na temat PCT opublikowanej w „Journal of Sex & Marital Therapy” wyszło, że ponad 40% mężczyzn zdarzyło się doświadczyć w sim życiu dysforii po seksie. Jednorazowe lub rzadko zdarzające się przypadki lekarze radzą uznać za coś normalnego. I nie przejmować się nimi. Podstawą jest zaakceptowanie, że masz prawo przeżywać cały wachlarz emocji – nie zawsze tylko pozytywnych.

Jak naukowcy tłumaczą smutek po seksie?

Najprawdopodobniej ma to związek z hormonami. W trakcie seksu i orgazmu wydziela się w organizmie oksytocyna – hormon odpowiadający za przywiązanie. Niektórzy eksperci uważają, że jeśli ogarnia cię smutek po zbliżeniu z twoim mężczyzną albo kobietą, może to odzwierciedlać twoje niezadowolenie z tego związku. Lekarze też dopatrują się znaczenia wzrostu dopaminy i prolaktyny w PCT.

para w łóżku

Seks także sprawia, że czujemy się bezbronni, a to u niektórych może zwiększyć podatność na płacz. Kiedy emocje się uwalniają w trakcie stosunku, do głosu mogą też dojść te uczucia, które wolelibyśmy schować głęboko. W pewnej chwili tama pęka i wszystkie uczucia – też te smutku, strachu, przygnębienia – wypływają na wierzch.

Każdemu może się zdarzyć odczuwanie smutku czy przygnębienia po stosunku i jeśli takie emocje pojawiają jednorazowo lub raz na kilka miesięcy nie ma powodów do obaw. Prawdopodobnie emocje te są następstwem stresu, napięć w związku, zmęczenia, przeciążenia codziennymi sprawami. Jeśli jednak stan ten przydarza się częściej lub po każdym zbliżeniu, należy wtedy udać się po pomoc do specjalisty – radzi seksuolożka Maria Kmieciak.

Syndrom PCT może też uaktywnić się u osób, które w przeszłości doznały np. napaści na tle seksualnym i doświadczenie seksualne może im przypomnieć o tym traumatycznym zdarzeniu.

Podczas diagnozowania PCT trzeba wziąć również pod uwagę przeżywane emocje, obecny stan psychiczny, przekonania pacjenta, podejście do seksu czy wewnętrzne konflikty mówi ekspertka.

Kobieta

Co może cię skłonić do wizyty u specjalisty?

Jeśli czujesz smutek i płaczesz po seksie, i nie masz pewności, dlaczego tak się dzieje, na pewno warto spotkać się z terapeutą, który pomoże dokonać wglądu w siebie.

Co powinno cię zaniepokoić?

– jeśli dysforia trwa kilka dni lub tygodni (może być oznaką głębszego problemu)

– jeśli te uczucia powodują, że zaczęłaś unikać seksu

– jeśli smutek i płacz po seksie przypominają ci o konkretnej traumie z przeszłości.

Zainteresował Cię WIMIN?

Zobacz więcej

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost”, fot. Adobe Stock

Bądź moim towarzyszem. „W menopauzie o wsparcie trzeba prosić wprost” – mówi psycholog Natalia Smakulska

”Gry, zabawy i zabawki w łóżku zbliżają. Pary, które bawią się razem, zostają razem”. O eksperymentowaniu w seksie mówi Joanna Keszka

Co to jest demiseksualizm? Orientacja podszyta emocjami

Powstaje polski chatbot do walki z samotnością. „Takiego rozwiązania technologicznego jeszcze na świecie nie było”

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

Trendy w seksie, których potrzebujemy tej wiosny

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Odbicie mężczyzny w lustrze

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem. Jak rozpoznać narcyza?

„Rodzice boją się, że zrobią coś źle – nadużyją dziecko, albo nauczą czegoś, czego potem się nie oduczy i będzie nieszczęśliwe”. O prawidłowym wspieraniu dziecięcej seksualności mówi Małgorzata Iwanek

Wstyd w łóżku. Jak go oswoić? Dlaczego nie należy go zwalczać?

„W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz /fot. Adobe Stock

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Co dzieje się z twoim organizmem, jeśli unikasz seksu? Może to wpływać na samoocenę i pewność siebie

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

Honorata Skarbek

Honorata Skarbek o problemie współuzależnienia: „To jest coś, czego się człowiek wstydzi. To jest obawa przed ocenianiem”

toksyczny związek

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Inaczej, czyli jak? Czym jest kink w seksie, jakie są jego zalety i na co trzeba uważać

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

„Tęsknię za robieniem prostych rzeczy, takich jak wzięcie prysznica”. Słowa zapłakanej młodej mamy poruszyły internautki

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

„W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie” – mówi seksuolożka Paulina Jęczmień