Przejdź do treści

Zmarła najstarsza osoba na świecie. Chętnie dzieliła się sekretem długowieczności

Kanye Tanaka słynęła z niezwykłej aktywności\ Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lubiła rozwiązywać łamigłówki matematyczne, grać w planszówki i nigdy nie odmawiała sobie czekolady. Kane Tanaka z Japonii dożyła 119 lat. Była najstarszą osobą na świecie. Już w 2019 roku z tego powodu trafiła do Księgi Rekordów Guinessa.  Chętnie rozmawiała z mediami i dzieliła się sekretem długowieczności.  

Jadła czekoladę i grała w planszówki

Gdyby nie pandemia, Kane Tanaka wzięłaby dwa lata temu udział w sztafecie z ogniem olimpijskim na Igrzyskach w Tokio.  Aktywność to drugie imię Japonki, która na zawsze zapisała się na kartach historii. Seniorka zmarła 19 kwietnia w szpitalu, w swoim rodzinnym mieście.  Dożyła 119 lat. Jej śmierć pogrążyła Japonię w smutku.

W Kraju Kwitnącej Wiśni żyje ponad 80 tys. stulatków, z czego dziewięć na dziesięć to kobiety. Słynna z długowieczności Tanaka została uznana przez Księgę Rekordów Guinessa za najstarszą osobę na świecie już w marcu 2019 roku, kiedy miała 116 lat. Przeżyła kilka epok cesarskich Japonii. Mimo wieku pozostawała aktywna. Kobieta przez całe życie ciężko pracowała i wychowała piątkę dzieci. Wstawała codziennie o 6 rano. Popołudniami chętnie rozwiązywała zadania matematyczne i grała w planszówki. Uwielbiała rozwiązywać łamigłówki matematyczne, ćwiczyła kaligrafię, grała w gry planszowe.

Stan Tanaki pogorszył się w jej ostatnich latach życia. Trafiła do domu opieki. Mimo tego nie odmawiała sobie czekolady i napojów gazowanych, do których miała szczególną słabość.

O problemach ze zdrowiem kobiety informowała rodzina, która w połowie kwietnia za pośrednictwem Twittera wyjaśniła, że 119-latka wymagała w ostatnim czasie „wielokrotnych hospitalizacji”.

Tanakę pożegnał między innymi lokalny gubernator Seitaro Hattori. Mężczyzna wydał oświadczenie, w którym napisał:

Nie mogłem się doczekać zobaczenia Kane podczas tegorocznego Dnia Szacunku dla Starszych i świętowania razem z jej ulubionym napojem gazowanym i czekoladą. Jestem bardzo zasmucony tą wiadomością.

Tajemnice długowieczności Marty Zaraski / istock

Najstarsza Polka, najstarszy Polak

Według Gerontology Research Group, amerykańskiej organizacji naukowo-badawczej, miano najstarszej kobiety na świecie dzierżyć będzie Lucile Randon, francuska zakonnica znana jako siostra Andre, która ma 118 lat. Z kolei w Japonii nową rekordzistką została 115-letnia Fusa Tatsumi z Osaki.

Najstarszą Polką jest Tekla Juniewicz. Kobieta urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa. Jej matka Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Tekla trafiła do szkoły w Przeworsku, gdzie zajęły się nią siostry szarytki. Gdy wybuchła I wojna światowa, miała 8 lat.

W 1927 roku wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza. Po ślubie, już jako małżeństwo, Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia. Na świat przyszły ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (1929).

Tekla Juniewicz mieszkała sama do 103. roku życia. W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dr. Jarosława Derejczyka przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych.

Gliwiczanka znana jest ze swojego dobrego humoru. Jak mówi, nie wraca do przeszłości, nie rozpamiętuje, odcina się od złych rzeczy. Wnuki mówią o niej: „niesamowita i bardzo żywotna”.

Stanisław Kowalski, najstarszy Polak, zmarł trzy tygodnie temu, krótko przed 112. urodzinami. Po śmierci mężczyzny miano najstarszego Polaka przejął Marian Wojewódzki, który urodził się 16 września 1912 roku.

źródło:abcnews.go.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.