Przejdź do treści

11 stycznia rusza wielkie testowanie nauczycieli na koronawirusa. Zgłosiło się już niemal 200 tys. chętnych

11 stycznia rusza wielkie testowanie nauczycieli na koronawirusa. Zgłosiło się już niemal 200 tys. chętnych
11 stycznia rusza wielkie testowanie nauczycieli na koronawirusa. Zgłosiło się już niemal 200 tys. chętnych / Yulia Reznikov
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, co będzie po feriach: czy wróci nauczanie w szkołach, czy ciągle ich dzieci czeka nauczanie zdalne? Czy pojawią się jakieś zmiany dla uczniów? Czy jeśli dzieci wrócą do szkół, narażają się na zarażenie koronawirusem? Pytań jest na pewno więcej niż odpowiedzi, a czas płynie nieubłaganie. Być może rodziców i uczniów uspokoi testowanie na COVID-19 nauczycieli klas I-III, które zadecyduje o tym, którzy z nich na razie nie wrócą do szkół po powrocie do zajęć stacjonarnych.

Wielkie testowanie

Między 11 a 15 stycznia 2021 roku odbędzie się testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2. Badania będą dobrowolne i bezpłatne.

– Zebraliśmy informacje od nauczycieli z całego kraju, kto chce przetestować się. Chcemy stworzyć taką bramkę, która spowoduje, że nauczyciele, którzy będą mieli koronawirusa będą musieli udać się jeszcze na nauczanie zdalne czy w ogóle w izolację. Natomiast do szkół wrócą tylko ci, którzy nie mają koronawirusa – wskazał w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zainteresowanie testowaniem jest bardzo duże. Jak mówił Czarnek, chęć poddania się testowi zadeklarowało 190 tys. osób, z czego 130 tys. to nauczyciele klas I-III, a 60 tys. to pracownicy administracji szkół.

Co dalej?

W weekend przed 18 stycznia, czyli 16-17 stycznia, będą opracowywane wszystkie sygnały epidemiczne płynące ewentualnie z tego testowania – wytłumaczył na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jednak jak podkreśla zarówno rzecznik MZ, jak i minister edukacji, to nie od wyników testów nauczycieli będzie zależało, czy dzieci wrócą po 17 stycznia do szkół. Kluczowy będzie przebieg epidemii, a więc to, jak będziemy przestrzegać koronawirusowych restrykcji.

Będziemy to oceniać za kilka dni, będą to oceniać epidemiolodzy, wirusolodzy, będą oceniać dynamikę pandemii koronawirusa. Będziemy podejmować decyzję po 4 stycznia – między 4 a 11 stycznia, o tym, czy wracamy do szkół i kto wraca – stwierdził minister edukacji i nauki.

Decyzja ma dotyczyć tego, czy po 17 stycznia uczniowie w ogóle wrócą do nauki, a jeśli tak, to czy jako pierwsi wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych, czy także uczniowie klas VIII i klas maturalnych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.