Przejdź do treści

Ruszają loty międzynarodowe. Jak będzie wyglądała nasza wizyta na lotnisku w „nowej rzeczywistości”?

Od 16 czerwca ruszają loty międzynarodowe. Tłumaczymy, jak będzie wyglądała nasza wizyta na lotnisku w „nowej rzeczywistości”
Od 16 czerwca ruszają loty międzynarodowe. Tłumaczymy, jak będzie wyglądała nasza wizyta na lotnisku w „nowej rzeczywistości” / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koronawirus może na zawsze zmienić nasz sposób podróżowania. Wizyty na lotnisku przed wylotem za granicę będą wyglądać teraz zupełnie inaczej niż przed pandemią. Już wcześniej wiele osób denerwowała duża liczba kontroli, teraz będzie ich znacznie więcej! Wyjaśniamy, na co musimy się przygotować – krok po kroku.

Bez pomiaru temperatury ani rusz!

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział tuż przed długim weekendem, że od 13 czerwca zostaną otwarte granice dla państw Unii Europejskiej. Natomiast od 16 czerwca zostaną uruchomione lotnicze połączenia międzynarodowe, które były zawieszone od 15 marca. Tym samym osoby podróżujące za granicę dołączą do tych, które latają po kraju, a to jest możliwe już od 1 czerwca. Już wtedy wprowadzono dodatkowe zasady bezpieczeństwa, ale teraz – gdy ruszą połączenia międzynarodowe – warto je przypomnieć.

Jak będzie teraz wyglądała nasza wizyta na lotnisku?

  • Najpierw udajemy się do punktu kontroli temperatury znajdującego się w wejściu do budynku terminala. W tym miejscu dodatkowo każdy obowiązkowo musi zdezynfekować dłonie. A to wszystko w maseczce ochronnej!
  • W jaki sposób będzie mierzona temperatura? To zależy od lotniska. Na Lotnisku Chopina w Warszawie temperaturę sprawdzi kamera termowizyjna, a na lotnisku w Krakowie-Balicach pomiar wykonuje na nadgarstku specjalny czujnik, który jest zamontowany na bramce przed terminalem.
  • Jeśli będziemy mieli 38 st. C lub więcej, zostaniemy skierowani na konsultację służb medycznych lotniska. Pomiar zostanie powtórzony, przeprowadzony będzie też wywiad.
  • Pasażer z objawami infekcji mogącej wskazywać na zakażenie COVID-19, nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu.

Nowe nawyki pasażera? Dezynfekcja i odstęp

Najczęściej powtarzana procedura podczas podróży samolotem w nowych realiach to wcale nie kontrola bagażu czy sprawdzanie paszportów, a… dezynfekcja rąk. Pojemniki z płynem na bazie alkoholu są ustawione już przy wejściu do hali odlotów Lotniska Chopina w Warszawie. Porty lotnicze zalecają, aby po każdym etapie (check-in, kontrola bezpieczeństwa) powtórzyć przemycie rąk płynem do dezynfekcji.

Lotniska zadbały też o zachowanie odległości. Przy stanowiskach odprawy i przy bramkach do wejścia na pokład pracowników lotniska od pasażerów oddzielają przesłony z tworzywa sztucznego. Kontakt ograniczany jest do minimum, m.in. za sprawą samodzielnego skanowania kart pokładowych. Boarding rozpoczyna się wcześniej i odbywa się strefowo, na przykład w PLL LOT w pierwszej kolejności wpuszczani są pasażerowie, którzy mają zarezerwowane miejsca w ostatnich rzędach.

Kolejną z podstawowych zasad podczas podróży przez lotnisko jest zachowywanie odstępu od innych pasażerów. Przypominają nam o tym naklejki na podłodze, plakaty, tabliczki informacyjne. W lotniskowych restauracjach wyłączony z użytku jest co drugi stolik, a w poczekalniach – co drugie krzesło.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.