3 min.
3-letnia Polka została zaszczepiona na COVID-19 w ramach badań klinicznych Pfizera

3-letnia Polka została zaszczepiona na COVID-19 w badaniach Pfizera/ Getty Images
„Bardziej niż szczepionki boimy się koronawirusa” – mówią rodzice trzyletniej dziewczynki z Poznania, która w ramach badań klinicznych Pfizera otrzymała właśnie drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Koncern już w czerwcu zapowiedział uruchomienie badań nad zastosowaniem swego preparatu wśród najmłodszych. Testy objęły dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat.
Najmłodsza zaszczepiona w Polsce
Najmłodszą osobą w naszym kraju, która przyjęła szczepionkę na COVID-19, była do tej pory 6-letnia Zosia (więcej przeczytaj tutaj.). W badaniu klinicznym nad szczepionką Pfizera zdecydowali się wziąć udział również rodzice trzylatki z Poznania. Dziewczynka otrzymała właśnie drugą dawkę preparatu.
„We wrześniu córka idzie do przedszkola i to był jeden z powodów, który pomógł nam podjąć decyzję o wzięciu udziału w badaniach klinicznych. Teraz ma kontakt z nami, dziadkami, oraz czasami znajomymi, ale jesteśmy w stanie utrzymać to pod względną kontrolą. Kiedy pójdzie do przedszkola, będzie miała kontakt z dużą grupą dzieci” – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” ojciec dziewczynki.
Jak dodaje matka, dzieci w przedszkolu nie są zaszczepione, co niesie większe ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (obecnie w Polsce dopuszczone jest szczepienie nieletnich od 12 r.ż.). Mama trzylatki zaznacza jednak, że przed podjęciem ostatecznej decyzji, wraz z małżonkiem byli pełni obaw.
„Te badania są kontynuacją i jakąś wiedzę w temacie już mamy. To nie jest badanie pierwszej fazy, a ponadto są już znane możliwe skutki uboczne szczepienia u dorosłych i mając to na uwadze, łatwiej nam było podjąć decyzję” – wyjaśnia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Badania kliniczne Pfizera z udziałem dzieci
Testy, w których wzięła udział trzylatka z Poznania, są rezultatem pozytywnych wyników pierwszej fazy badań w tej grupie wiekowej, o czym poinformował w trakcie czerwcowej konferencji szef KPRM Michał Dworczyk. W badaniu, w którym wzięło udział 144 dzieci z USA, wykazano silną odpowiedź układu odpornościowego oraz brak poważnych powikłań poszczepiennych. Tym razem w testach ostatniej fazy wzięło udział 4500 dzieci z Finlandii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski.
„W badaniu oceniamy bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19 podawanej w schemacie dwóch dawek (w odstępie ok. 21 dni) w trzech grupach wiekowych: dzieci w wieku od 5 do 11 lat, od 2 do 5 lat i od 6 miesięcy do 2 lat” – potwierdza biuro prasowe Pfizera.
Maluchy w badaniu podzielone są losowo a jedna trzecia z nich otrzymała placebo zamiast szczepionki. Rodzice trzylatki zaznaczają, że ich córka przeszła szczepienie bezobjawowo. Jeśli otrzymała placebo, na zakończenie badań i tak zostanie w pełni zaszczepiona. Na razie jednak znajduje się pod stałą obserwacją, do której zalicza się codzienne mierzenie temperatury oraz sprawdzanie, czy nie pojawia się niepożądana reakcja poszczepienna.
„Bardziej niż szczepionki boimy się koronawirusa. U dzieci, które przeszły COVID-19, zaobserwowano wieloukładowy zespół zapalny, który jest dużo groźniejszy niż sam przebieg choroby, a jeszcze nie znamy długofalowych skutków. W trosce o zdrowie i życie córki zmniejszamy więc ryzyko, jak tylko to możliwe” – podsumowują.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023