8 osób z Małopolski trafiło do szpitala po przyjęciu szczepionki. Najprawdopodobniej już wcześniej byli zakażeni koronawirusem

się ten artykuł?
Ośmioro pacjentów z Tarnowa i Limanowej trafiło do szpitala w związku z powikłaniami po szczepionce przeciwko COVID-19. U każdego z nich wykryto zakażenie koronawirusem.
Powikłania po szczepionce?
Siedem osób, pracowników służby zdrowia, po kilku dniach od przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, zgłosiło się na SOR Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Wszyscy skarżyli się na zły stan zdrowia. Każdej z osób wykonano test na obecność COVID-10 w organizmie. We wszystkich przypadkach okazał się pozytywny.
„Pytanie, czy zakaziły się już po szczepieniu, ponieważ organizm mógł być wtedy trochę osłabiony, czy miały COVID-19 już w chwili szczepienia. Zdaje się, że COVID-19 w chwili szczepienia jest bardziej prawdopodobny” – powiedział PAP rzecznik prasowy placówki Damian Mika.
Limanowski Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego również przyjął jedną ze swoich pielęgniarek, która poczuła się źle już po upływie 40 minut od szczepienia. Kobiecie wzrosło ciśnienie, była osłabiona. Po ośmiu godzinach hospitalizacji pielęgniarkę wypisano do domu.
To ósma osoba, która trafiłą do szpitala po przyjęciu szczepionki w ostatnich dniach.
Szczepionki przeciwko COVID-19
Amerykańska FDA i Europejska Agencja Leków (EMA), które kontrolują wprowadzanie szczepionek na rynek, są zdania, że szczepionka na COVID-19 jest bardzo bezpieczna. Organy te współpracowały z producentami jeszcze na etapie przygotowywania szczepionki. Co więcej, cała procedura wprowadzenia ich na rynek była bardzo rygorystyczna – tak jak ma to miejsce w przypadku awaryjnego dopuszczenia jakiejkolwiek szczepionki w USA.
Skutki uboczne szczepionki na COVID-19 pojawiły się jedynie u bardzo niewielkiej grupy pacjentów.
W przypadku szczepionki Moderna jedynie niewielka liczba osób skarżyła się na ból głowy oraz bóle w miejscu podania zastrzyku.
Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer, reakcje pacjentów przypominały niektóre objawy grypy sezonowej, takie jak: zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów.
Zobacz także
Polecamy

„Nie może już siedzieć, stać ani chodzić”. Cierpiąca na long COVID mama czwórki dzieci zbiera na eutanazję

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

Kora wierzby działa przeciwwirusowo. Może być przełomem w walce z groźnymi infekcjami
