3 min.
Adam Niedzielski zapowiada „program odbudowy zdrowia Polaków”

Adam Niedzielski zapowiada „program odbudowy zdrowia Polaków”/ Pexel
„Chcemy odbudowywać zdrowie Polaków nie tylko w zakresie COVID-19. Bo każde zaniedbanie będzie miało długofalowe skutki w przyszłości” – powiedział Adam Niedzielski na środowej konferencji. Minister zdrowia przedstawił pomysły zmian, które mają być wdrażane w systemie ochrony zdrowia od stycznia 2021 r.
Program odbudowy zdrowia Polaków – założenia
„Przygotowaliśmy program odbudowy zdrowia Polaków. Ten program będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 r., ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia” – ogłosił na konferencji 18 listopada szef resortu zdrowia.
O jakich założeniach mowa?
- Wdrożenie świadczeń dla osób powyżej 40 lat, które będą pozwalały dokonać podstawowej weryfikacji stanu zdrowia.
- Limity, które obowiązują w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej, zostaną zniesione, aby zwiększyć dostęp do specjalistów.
- Rozbudowanie sieci opieki onkologicznej oraz zbudowanie krajowej sieci opieki kardiologicznej.
- Kontynuacja procesu rozbudowy tzw. opieki środowiskowej psychiatrycznej dla młodzieży i dorosłych.
Ostatni pomysł ma być odpowiedzią na trudną sytuacją osób młodych, które pandemia dotyka w szczególnie dotkliwy sposób:
„Według badań przeprowadzonych przez specjalistów pandemia ma ogromne skutki dla zdrowia psychicznego Polaków. Ten czas odosobnienia, izolacji, ograniczenia kontaktów międzyludzkich szczególnie źle odbija się w grupie młodzieży i to oni są tą pandemią od strony psychicznej najbardziej dotknięci” – mówił Adam Niedzielski.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Z czego wynikają zapowiadane zmiany?
„Zdrowie Polaków to nie jest tylko kwestia koronawirusa. Głównym problemem zdrowotnym są choroby kardiologiczne, przyrastająca liczba zachorowań na nowotwory” – oznajmił szef resortu.
Minister zdrowia i obecni na konferencji specjaliści podkreślali, że „rozbudowa systemu procovidowego nie może się odbywać kosztem systemu niecovidowego”.
Adam Niedzielski wielokrotnie powtórzył również, że postulat „zostań w domu” nie dotyczy osób przewlekle chorych, które powinny kontynuować leczenie.
– Hasło „zostań w domu” nie dotyczy sytuacji, kiedy źle się czujemy. Lekarzy trzeba odwiedzać. To są rzeczy, które mogą zadecydować o zdrowiu w najbliższym czasie – powiedział.
Poleć artykuł
Zobacz także

„Szwedzi nie wzięli pod uwagę, że odporność stadną osiąga się stosunkowo wolno” – mówi prof. Maria Gańczak

Jest nowa szczepionka na koronawirusa. Ma aż 94,5 proc. skuteczności

Niezwykły poród we Wrocławiu. Cesarskie cięcie u kobiety chorej na COVID-19, podłączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023