Przejdź do treści

 „Aktualnie sytuacja we Włoszech jest lepsza niż w Polsce” – Anna Cykowska krytycznie o postawie Polaków wobec pandemii

koronawirus w polsce
„Aktualnie sytuacja we Włoszech jest lepsza niż w Polsce” - Anna Cykowska o postawie Polaków wobec pandemii/ Unspalsh
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta z pączkami
Co zrobić, żeby pokonać ochotę na słodycze? Wyjaśnia dietetyczka
Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek
Czego w seksie potrzebuje mężczyzna? Odpowiada edukatorka seksualna Małgorzata Iwanek
Niedrożność nosa u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny
szalik zamiast maseczki? Lekarz: to nie jest dobry pomysł
„Maseczka nie jest częścią garderoby!”. Lekarz Aleksander Biesiada o zastępowaniu szalikiem maseczek
Kobieta wystawia twarz do słońca
Kiedy „nic mi się nie chce” to znak od organizmu, że czas zrobić sobie przerwę i odpocząć? Wyjaśnia psychoedukatorka

„To, co dzisiaj widzimy, to jest właśnie odpowiedź na to, czemu obowiązek szczepień jest potrzebny, czemu kary za niestosowanie się do pewnych zaleceń są czasem niezbędne” – pisze na swoim Instagramie studentka medycyny w Turynie Anna Cykowska.

Anna Cykowska: „większość osób uważa, że wirus to ściema”

W najnowszym wpisie autorka instagramowego profilu „Medicine Italy”, Anna Cykowska, nie zostawia suchej nitki na Polakach.

„Aktualnie sytuacja jest lepsza we Włoszech niż w Polsce pod kątem ilości przypadków. W wielu krajach wraca obowiązek masek a liczba przypadków jest w nich dużo mniejsza niż w Polsce” – pisze Cykowska. I rozwija myśl: Z tego, co widziałam, w kilku regionach Włoch [ludzie] częściej pilnują higieny rąk, np. w sklepach dezynfekują ręce, wchodząc i wychodząc ze sklepu, do sklepu wpuszcza się jedynie określoną liczbę osób. Co więcej, w wielu miejscach mierzą temperaturę”.

Ponieważ obecnie studentka medycyny wykorzystuje wakacje i przebywa w Polsce, ma możliwość zestawienia swoich włoskich doświadczeń z sytuacją, którą zastała nad Wisłą.

„Dzisiaj faktycznie w Krakowie sama zauważyłam to, o czym tyle osób do mnie pisało – puste pojemniki na żel w sklepie, ludzi ściśniętych w kolejkach bez odstępów (oczywiście bez masek, śmiejących się do siebie)”.

Cykowska nie ukrywa, że jest bardzo zadziwiona tym, co zaobserwowała w kraju:

„Ja naprawdę czegoś tu nie rozumiem – nikt, absolutnie nikt nie mówi, żeby poddawać się ścisłej izolacji. Można korzystać z wakacji, słońca, wyjścia do sklepu. Dlaczego nie robić tego w racjonalny sposób, z głową? Czy to naprawdę tak wiele: założyć maskę, nosić ze sobą żel, używać go przed wejściem i wyjściem do sklepu? Naprawdę nie można spędzić wakacji w bardziej odludnym miejscu? Unikać chodzenia w miejsca, gdzie mogą być tłumy?”.

Autorka profilu „Medicine Italy” przypomina, że zdyscyplinowanie jest jednym z najważniejszych elementów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i epidemii. Ponieważ jednak nie wszyscy traktują sprawę poważnie, lekceważą zalecenia, Cykowska argumentuje, że obowiązek szczepień, nakładania kar w wielu sytuacjach jest po prostu koniecznością.

„Kiedy nałożono obostrzenia, wszyscy się zastanawiali, czemu w jednym kraju jest tak, w innym inaczej. Ogromną różnicę robi to, jak zdyscyplinowane jest społeczeństwo i czy trzeba straszyć karami, żeby wyegzekwować dane zachowania. To, co dzisiaj widzimy, to jest właśnie odpowiedź na to, czemu obowiązek szczepień jest potrzebny, czemu kary za niestosowanie się do pewnych zaleceń są czasem niezbędne”.

Anna Cykowska

Na koniec Cykowska odnosi się do prognoz, z których jasno wynika, że jesienią możemy spodziewać się drugiej fali epidemii. Przyszła lekarka komentuje te przewidywania, z przekąsem nawiązując do popularnych, lecz niezbyt mądrych teorii, jakoby epidemia była wymysłem, a noszenie masek absurdalnym ograniczaniem wolności:

„I jeszcze jedno mnie zastanawia – ciekawe, jak po miesiącach kompletnego olewactwa, półprawd na temat pandemii od rządu wszyscy będą reagować na wzrost przypadków na jesień, skoro większość osób uważa, że wirus to ściema i że dusimy się w maskach. Kraj skrajności”.

Medicine Italy

Obserwowany przez ponad 53 tys. osób instagramowy profil @medicine.italy prowadzi Anna Cykowska, studentka medycyny w Turynie.

Polka była we Włoszech w  najtrudniejszym dla tego kraju momencie pandemii. Od początku śledzi wydarzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie. Za pośrednictwem Instagrama i swojego bloga informuje o aktualnościach oraz i dementuje fałszywe newsy oraz błędne przekonania.

View this post on Instagram

Aktualnie sytuacja jest lepsza we Włoszech niż w Polsce pod kątem ilości przypadków. W wielu krajach wraca obowiązek masek a ilość przypadków jest w nich dużo mniejsza niż w Polsce. Z tego co widziałam w kilku regionach Włoch, to częściej pilnują higieny rąk np w sklepach ludzie dezynfekują ręce wchodząc i wychodząc ze sklepu, do sklepu wpuszcza się jedynie określoną ilość osób. Co więcej w wielu miejscach mierzą temperaturę. Dzisiaj faktycznie w Krakowie sama zauważyłam to o czym tyle osób do mnie pisało – puste pojemniki na żel w sklepie, ludzi ściśniętych w kolejkach bez odstępów (oczywiście bez masek, śmiejąc się do siebie). Ja naprawdę czegoś tu nie rozumiem – nikt, absolutnie nikt nie mówi żeby poddawać się ścisłej izolacji. Można korzystać z wakacji, słońca, wyjścia do sklepu. Dlaczego nie robić tego w racjonalny sposób z głową? Czy to naprawdę tak wiele założyć maskę, nosić ze sobą żel, używać go przed wejściem i wyjściem do sklepu? Naprawdę nie można spędzić wakacji w bardziej odludnym miejscu? Unikać chodzenia w miejsca gdzie mogą być tłumy? Kiedy nałożono obostrzenia, wszyscy się zastanawiali czemu w jednym kraju jest tak, w innym inaczej. Ogromną różnice robi to jak zdyscyplinowane jest społeczeństwo i czy trzeba straszyć karami żeby wyegzekwować dane zachowania. To co dzisiaj widzimy to jest właśnie odpowiedz na to czemu obowiązek szczepień jest potrzebny, czemu kary są za niestosowanie się do pewnych zaleceń są czasem niezbędne. I jeszcze jedno mnie zastanawia – ciekawe jak po miesiącach kompletnego olewactwa, półprawd na temat pandemii od rzadu wszyscy będą reagować na wzrost przypadków na jesień skoro większość osób uważa ze wirus to ściema i ze dusimy się w maskach 🙃. Kraj skrajności.

A post shared by Anna Cykowska (@medicine.italy) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lekarka w maseczce ochronnej

Ilu pracowników ochrony zdrowia zmarło w Polsce na COVID-19 od początku pandemii? MZ podaje dane

Pokonała już raka i sepsę, teraz 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z COVID-19

Pokonała już raka i sepsę, teraz 102-latka po raz drugi wyzdrowiała z COVID-19

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna wyleczy Polaków z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Teraz Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna leczy z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania

Portret za Osocze

Portret za osocze. Rewelacyjna akcja fotografki z Legnicy

Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?

Szczepienia na koronawirusa w Polsce coraz bliżej. Jak będzie wyglądał proces szczepień?

Kolejna zmiana w przepisach odnośnie maseczek w pracy. To jednak pracodawca ma o tym decydować

Kolejna zmiana w przepisach odnośnie maseczek w pracy. To pracodawca ma decydować

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła milion

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce przekroczyła milion

Szczepionka na koronawirusa już dostępna w Wielkiej Brytanii. Dopuściła preparat jako pierwszy kraj na świecie

Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuściła do użytku szczepionkę na koronawirusa stworzoną przez firmy Pfizer i BioNTech

dziewczyna w domu w czasie pandemii koronawirusa

Włoscy badacze: w Lombardii do 93 proc. zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych

punkt wymazowy drive-thru

Na koronawirusa będziemy się szczepić w… remizach strażackich? Rząd rozważa różne ewentualności

Japonka

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

Pulsoksymetr

Minister zdrowia o Domowej Opiece Medycznej. Na czym polega i kto zostanie nią objęty?

Szczepienia

Jak długo będziemy odporni na COVID-19 dzięki szczepionce? Amerykański epidemiolog ma wątpliwości

Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek

Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek w pracy. Nie tylko biuro, ale też kuchnia i kantyna

Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony

Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony

Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?

Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?

Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?

Galerie handlowe znów otwarte. Na jakich warunkach?

Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Ludzie w maseczkach ochronnych

Uczestnicy badań przesiewowych na COVID-19 w Zachodniopomorskiem rezygnują po I etapie

Czyrak gromadny – co to jest, objawy, leczenie, powikłania

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. "To jest moment, aby zacząć bić na alarm"

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. „To jest moment, aby zacząć bić na alarm”

Kobieta sprawdza swój portfel

Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii

Polacy nie chcą się testować. Potencjalnie zakażeni SARS-CoV-2 unikają wykonania testu, by nie trafić na kwarantannę

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?