Przejdź do treści

Amantadyna jednak nie taka zła? Wskazuje na to nowe odkrycie naukowców

Amantadyna jednak nie taka zła? Wskazuje na to nowe odkrycie naukowców
Amantadyna jednak nie taka zła? Wskazuje na to nowe odkrycie naukowców
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amantadyna hamuje tzw. kanały jonowe kodowane przez koronawirusa – informuje czasopismo naukowe „Communications Biology“. Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie nad amantadyną, wskazują ją jako „nowy, tani, łatwo dostępny i skuteczny sposób leczenia COVID-19”.

Amantadyna jednak skuteczna?

Kiedy rok temu pediatra i specjalista chorób płuc lek. Włodzimierz Bodnar starał się udowodnić, że do leczenia COVID-19 warto wprowadzić amantadynę, środowisko lekarzy w większości nie było raczej temu przychylne. Prof. dr hab. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, podkreślała w rozmowie z nami, że substancja ta ma słabe działanie przeciwwirusowe, za to generuje dużo działań niepożądanych.

Ministerstwo Zdrowia z kolei w związku z tym, że wokół amantadyny pojawiało się zbyt dużo znaków zapytania, wydało w grudniu zeszłego roku rozporządzenie, zgodnie z którym lek ten może być stosowany jedynie w dwóch wypadkach: w chorobie i zespole Parkinsona oraz w dyskinezie późnej u osób dorosłych.

Teraz jednak naukowcy z Danii, Niemiec i Grecji opublikowali na łamach „Communications Biology“ wyniki badania, które może wiele zmienić w podejściu do amantadyny.

Lekarz z Przemyśla twierdził, że amantadyna wyleczy Polaków z COVID-19 w ciągu 48 godzin. Teraz Ministerstwo Zdrowia zakazało jej stosowania

„Tani i łatwo dostępny sposób na leczenie COVID-19”

Badacze udowodnili, że amantadyna i heksametylenoamiloryd (HMA) blokują aktywność kanału jonowego białka E z wirusa SARS-CoV-2. Takich właściwości nie ma jednak pochodna amantadyny – rymantadyna. Oprócz tego wykryto jeszcze jedną zależność. Naukowcy wykazali, że amantadyna blokuje aktywność nowo odkrytego kanału jonowego ORF10. Oznaczałoby to, że substancja ta działa na wirus SARs-CoV-2 dwutorowo.

„Proponujemy amantadynę jako nowy, tani, łatwo dostępny i skuteczny sposób leczenia COVID-19” – piszą autorzy badania.

Co ciekawe, artykuł został przesłany do „Communications Biology“ już rok temu, jednak publikacji doczekał się dopiero teraz. Choć wyniki badań napawają optymizmem, eksperci zwracają jednak uwagę na to, że to, że lek działa w warunkach laboratoryjnych, wcale nie musi oznaczać, że przyniesie efekty w leczeniu osób chorych. Badania kliniczne nad amantadyną wciąż trwają, prowadzone są też w Polsce. Skuteczność amantadyny weryfikują od kwietnia 2021 r. naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W testach klinicznych do tej pory wzięło udział 500 pacjentów.

Źródło: Amantadine has potential for the treatment of COVID-19 because it inhibits known and novel ion channels encoded by SARS-CoV-2 | Communications Biology (nature.com)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.