3 min.
Amerykański epidemiolog o kolejnych pandemiach. „Przygotowania są znacznie ważniejsze niż reakcja”

Koronawirus - pandemia / gettyimages
Czas przygotować się na kolejną pandemię. Tak uważa dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA i kierownik Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. „Jeśli się nie przygotujesz, a potem zaczniesz gonić za pandemią, nie będzie to dobry przepis na sukces” – mówi ekspert.
Kolejne pandemie przed nami
Co na temat zagrożeń dla zdrowia publicznego powinno wiedzieć przyszli lekarze, epidemiolodzy i inni specjaliści?
Pandemie się zdarzają i ważne jest, by być na nie przygotowanym. Tak uważa dr Anthony Fauci, który podczas spotkania organizowanego przez American Medical Informatics Association przedstawiał swoją opinię nowym pokoleniom specjalistów z dziedziny ochrony zdrowia publicznego.
„Po pierwsze, pandemie się zdarzają. Przygotowania do nich są znacznie ważniejsze niż reakcja na nie. Ostatecznie trzeba zareagować, ale jeśli przygotujesz się dobrze, twoja reakcja będzie dobra” – mówił podczas spotkania dr Fauci.
Epidemiolog dodaje, że jeśli się nie przygotujemy, a następnie zaczniemy gonić za pandemią, nie będzie to dobrym pomysłem na sukces.
Pandemia koronawirusa
Dr Fauci przed pandemią pytany był o to, jakiej choroby najbardziej się boi. Epidemiolog odpowiedział wtedy, że obawia się nowego rodzaju infekcji oddechowej, która ma źródło odzwierzęce i wysoki poziom transmisji.
„W czasie pandemii COVID-19 wszystkie te warunki zostały spełnione. Teraz mierzymy się z moim największym koszmarem” – dodał.
Anthony Fauci – kim jest?

Anthony Fauci / gettyimages.com
Dr Anthony Fauci jest dyrektorem Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych – jednego z 27 instytutów wchodzących w skład rządowej agencji National Institutes of Health (NIH). Prowadzi go od 1984 r.
Według wielu specjalistów 79-letni Fauci jest uważany za najwybitniejszego w kraju znawcę i popularyzatora wiedzy o chorobach zakaźnych. Dr Fauci od lat współpracuje z WHO i doradza w walce z epidemiami, m.in. AIDS, SARS, ptasiej i świńskiej grypy czy eboli.
Obecnie dr Fauci wspiera działania rządu w walce z pandemią koronawirusa i czuje się odpowiedzialny za opóźnioną reakcję na wirusa w USA. Na początku bieżącego roku, gdy COVID-19 zbierał żniwo tylko w Chinach, ekspert twierdził, że wirus nie jest niebezpieczny. Teraz robi wszystko, by wygasić pandemię. Według najnowszego sondażu w sprawie koronawirusa ufa mu 78 proc. Amerykanów.
Warto też wspomnieć, że dr Fauci przez ostatnie tygodnie brał udział w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Fauci dodaje jednak, że jest bezstronny i apolityczny. W jednej z rozmów dla „New York Timesa” przyznał kiedyś, że w relacjach z przywódcami kieruje się „Ojcem chrzestnym”, czyli jego ulubioną książką filozoficzną. Epidemiolog na zwoływanych konferencjach prasowych w Białym Domu informował Amerykanów o bieżącej sytuacji w związku z pandemią.
I dla wielu z nich jest bohaterem. W USA można kupić nawet naklejki samochodowe z napisem: „In Dr. Fauci We Trust”. A to nie wszystko. W sieci można znaleźć stronę, która zbiera głosy, by nominować eksperta do tegorocznego tytułu „Najseksowniejszego żyjącego mężczyzny”.
Zobacz także

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

Przyłbica czy maseczka? Specjalista zdrowia publicznego nie pozostawia złudzeń: „One nie chronią przed niczym”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023