Przejdź do treści

Aplikacja rozpozna, czy to COVID-19 na podstawie nagrania kaszlu. W Turynie trwają testy

Aplikacja diagnozująca COVID-19 / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Włoski dziennik „La Repubblica” pisze o aplikacji wykrywającej COVID-19. Zdaniem jej twórców wystarczy dwie minuty, by rozpoznać zakażenie. A wszystko to dzięki nagraniu kaszlu osoby chorej. W Turynie trwają testy kliniczne. Skuteczność aplikacji oceniana jest na 73,5 proc.

Aplikacja analizująca kaszel

Twórcy aplikacji wyjaśniają, że ich projekt mógłby w przyszłości zastąpić błyskawiczne testy w przypadku osób z objawami COVID-19. Aplikacja powstała w ramtach startupu, aby dać możliwość zdalnego identyfikowania chorób układu oddechowego na podstawie analizy kaszlu.

Jak pisze włoski dziennik, aplikacja działa na komputerze oraz smartfonie. Wystarczy nagrać kaszel, który następnie przez dwie minuty jest analizowany. Twórcy wyjaśniają, że koszt takiego badania wynosi około 1 euro, znacznie mniej niż błyskawiczne testy.

Obecnie aplikacja jest testowana w szpitalu publicznej służby zdrowia w Turynie i w Luksemburgu.

Błyskawiczne testy na COVID-19

Przypomnijmy: dotychczas jedynym szybkim sposobem na sprawdzenie, czy jest się zakażonych koronawirusem, jest badanie antygenowe.

Badanie antygenowe na COVID-19 jest testem służącym do wykrywania białkowych antygenów – elementów struktury wirusa SARS-CoV-2. Obecność tych antygenów w próbce pobranej z nosa lub nosogardzieli świadczy o aktywnej infekcji koronawirusem.

Niewątpliwymi zaletami testów antygenowych są krótki czas oczekiwania na wynik (10-30 minut) oraz relatywnie niski koszt. Ze względu na te cechy badanie stosuje się w diagnostyce COVID-19, choć w przypadku uzyskania wyniku ujemnego konieczna może być jego weryfikacja za pomocą testu genetycznego (np. RT-PCR).

Wyróżniamy kilka rodzajów badań antygenowych stosowanych w diagnostyce COVID-19:

  • jakościowe testy chromatograficzne, nazywane także szybkimi testami antygenowymi,
  • półilościowe i ilościowe immunochemiczne testy diagnostyczne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.