2 min.
„Zidentyfikowaliśmy nowy lek, który może zwalczać COVID-19” – ogłosił międzynarodowy zespół badawczy

„Zidentyfikowaliśmy nowy lek, który może zwalczać COVID-19” – ogłosił międzynarodowy zespół badawczy / iStock
Aprotynina blokuje wnikanie koronawirusa do komórek gospodarza poprzez hamowanie enzymu który – jak już wcześniej ustalili naukowcy – jest konieczny do jego rozmnażania się.
Spis treści
Aprotynina: środek na grypę poradzi sobie z koronawirusem?
Aprotynina to kolejny, znany wcześniej lek (dopuszczony do użycia w Rosji jako środek przeciwko grypie), który budzi ogromne nadzieje świata medycznego w walce z COVID-19. Obiecujące wyniki badań przedstawili na łamach prestiżowego czasopisma „Cells” naukowcy z University of Kent, Goethe-University we Frankfurcie nad Menem i Hannover Medical School.
Międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez prof. Martina Michaelisa, dr Marka Wassa i prof. Jindrich Cinatla ustalił, że ów inhibitor proteazy zapobiega wnikaniu SARS-CoV-2 do komórek gospodarza. Dzieje się to poprzez blokowanie enzymu TMPRSS2 (seryny 2), dzięki któremu możliwe jest namnażanie się koronawirusa.
– Doniesiono, że aerozol aprotyniny jest szczególnie dobrze tolerowany przez pacjentów z grypą. W związku z tym – gdy zostanie zastosowana odpowiednio wcześnie po rozpoznaniu zakażenia – może mieć duży potencjał w zapobieganiu ciężkiego przebiegu COVID-19 – oznajmił prof. Martin Michaelis.
Testy laboratoryjne z wykorzystaniem czterech izolatów koronawirusa wykazały efektywność specyfiku dla różnych komórek, w tym komórek śródbłonka oskrzeli.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kolejne znane wcześniej leki testowane w walce z COVID-19
Aprotynina nie jest jedyną substancją, ostatnio badaną intensywnie pod kątem przydatności w walce z pandemią koronawirusa. Kilka dni temu we Włoszech organ regulacyjny ds. leków zezwolił na rozpoczęcie badań klinicznych raloksyfenu. To generyczny lek na osteoporozę, który zdaniem specjalistów również może być skuteczny w zwalczaniu choroby wywołanej SARS-CoV-2.
Eksperci Komisji Europejskiej mają natomiast przeanalizować przypadki chorych leczonych na COVID-19 przez polskiego lekarza z Przemyśla, Włodzimierza Bodnara. Ten ostatni do terapii swoich pacjentów wprowadził amantadynę – zarejestrowany dawno temu lek przeciwwirusowy (przed laty stosowany przeciwko grypie typu A). Jak przekonuje, w ten sposób wyleczył już ponad 100 osób.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Przyłbica czy maseczka? Specjalista zdrowia publicznego nie pozostawia złudzeń: „One nie chronią przed niczym”

Nowa strategia walki z koronawirusem: „Zmieniamy charakter reagowania” – MZ przedstawiło plan na jesień

„Lombardia wywiesza białą flagę”. Drastyczny wzrost zakażeń i nowe obostrzenia w regionie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023