2 min.
„Zidentyfikowaliśmy nowy lek, który może zwalczać COVID-19” – ogłosił międzynarodowy zespół badawczy

„Zidentyfikowaliśmy nowy lek, który może zwalczać COVID-19” – ogłosił międzynarodowy zespół badawczy / iStock
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
11.08.2022
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Aprotynina blokuje wnikanie koronawirusa do komórek gospodarza poprzez hamowanie enzymu który – jak już wcześniej ustalili naukowcy – jest konieczny do jego rozmnażania się.
Spis treści
Aprotynina: środek na grypę poradzi sobie z koronawirusem?
Aprotynina to kolejny, znany wcześniej lek (dopuszczony do użycia w Rosji jako środek przeciwko grypie), który budzi ogromne nadzieje świata medycznego w walce z COVID-19. Obiecujące wyniki badań przedstawili na łamach prestiżowego czasopisma „Cells” naukowcy z University of Kent, Goethe-University we Frankfurcie nad Menem i Hannover Medical School.
Międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez prof. Martina Michaelisa, dr Marka Wassa i prof. Jindrich Cinatla ustalił, że ów inhibitor proteazy zapobiega wnikaniu SARS-CoV-2 do komórek gospodarza. Dzieje się to poprzez blokowanie enzymu TMPRSS2 (seryny 2), dzięki któremu możliwe jest namnażanie się koronawirusa.
– Doniesiono, że aerozol aprotyniny jest szczególnie dobrze tolerowany przez pacjentów z grypą. W związku z tym – gdy zostanie zastosowana odpowiednio wcześnie po rozpoznaniu zakażenia – może mieć duży potencjał w zapobieganiu ciężkiego przebiegu COVID-19 – oznajmił prof. Martin Michaelis.
Testy laboratoryjne z wykorzystaniem czterech izolatów koronawirusa wykazały efektywność specyfiku dla różnych komórek, w tym komórek śródbłonka oskrzeli.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kolejne znane wcześniej leki testowane w walce z COVID-19
Aprotynina nie jest jedyną substancją, ostatnio badaną intensywnie pod kątem przydatności w walce z pandemią koronawirusa. Kilka dni temu we Włoszech organ regulacyjny ds. leków zezwolił na rozpoczęcie badań klinicznych raloksyfenu. To generyczny lek na osteoporozę, który zdaniem specjalistów również może być skuteczny w zwalczaniu choroby wywołanej SARS-CoV-2.
Eksperci Komisji Europejskiej mają natomiast przeanalizować przypadki chorych leczonych na COVID-19 przez polskiego lekarza z Przemyśla, Włodzimierza Bodnara. Ten ostatni do terapii swoich pacjentów wprowadził amantadynę – zarejestrowany dawno temu lek przeciwwirusowy (przed laty stosowany przeciwko grypie typu A). Jak przekonuje, w ten sposób wyleczył już ponad 100 osób.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Przyłbica czy maseczka? Specjalista zdrowia publicznego nie pozostawia złudzeń: „One nie chronią przed niczym”

Nowa strategia walki z koronawirusem: „Zmieniamy charakter reagowania” – MZ przedstawiło plan na jesień

„Lombardia wywiesza białą flagę”. Drastyczny wzrost zakażeń i nowe obostrzenia w regionie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022