2 min.
Antybakteryjny żel do rąk. Sprawdź, jak wybrać bezpieczny

Antybakteryjny żel do rąk. Sprawdź, jak wybrać bezpieczny Istock.com
25.06.2022
Nie tylko egzotyczne komary. Sprawdź, co może ci popsuć te wakacje!
25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”
24.06.2022
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
24.06.2022
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
24.06.2022
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć
Warto mieć go pod ręką. Żel antybakteryjny odkaża dłonie i zabija drobnoustroje, które mamy na skórze. Jego podstawowym składnikiem jest alkohol, ale niektóre mają też sporo szkodliwych substancji. Podpowiadamy, jak wybrać bezpieczny.
Żel antybakteryjny – uwaga na triclosan
Najbardziej niebezpiecznym i zarazem najbardziej popularnym składnikiem żeli antybakteryjnych do rąk jest triclosan. Choć ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, okazało się, że jego nadużywanie może spowodować, iż bakterie będą odporne na antybiotyki.
Wbrew pozorom nietrudno go nadużyć, bo znajduje się nie tylko w żelach antybakteryjnych, ale też w mydłach, szamponach, dezodorantach, pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej, środkach czystości, a nawet niektórych lekach.
Kanadyjskie ministerstwo zdrowia już jakiś czas temu zaleciło stopniowe ograniczanie triclosanu w produktach. Składnik ten może być przyczyną reakcji alergicznych i zapalenia skóry. Jest też szkodliwy dla środowiska, a badania na zwierzętach ujawniły uszkodzenia wątroby i problemy hormonalne.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Żel antybakteryjny – zapach i konserwanty
Dobry żel antybakteryjny nie potrzebuje długiej listy składników. Alkohol sam w sobie jest konserwantem, więc nie wymaga dodatkowych środków konserwujących w postaci np. parabenów. Sztuczny zapach też jest zbędny, tym bardziej że na rynku są dostępne żele antybakteryjne o naturalnym zapachu lawendy.
Co więcej, mamy też antybakteryjne żele do mycia rąk z ekologicznym certyfikatem. I takie są najbezpieczniejsze. Warto pamiętać, że zawarty w żelach alkohol będzie miał działanie wysuszające skórę, dlatego po umyciu rąk żelem dobrze nałożyć warstwę natłuszczającego kremu.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

20.06.2022