2 min.
„Asystent sztucznej inteligencji” wie, jak przejdziesz COVID-19. To projekt naukowców ze Szczecina

Asystent sztucznej inteligencji / istock
Sztuczna inteligencja, która pomaga ocenić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, to nowy automatyczny algorytm stworzony przez naukowców ze Szczecina. „Asystent sztucznej inteligencji” lekarza nie zastąpi, ale może zrewolucjonizować proces diagnozy chorych na COVID-19.
„Asystent sztucznej inteligencji”
„Asystent sztucznej inteligencji” to automatyczny algorytm oceniający rodzaj i stopień zajęcia płuc. Dzięki niemu lekarz ma do dyspozycji specjalny panel, który po wykonaniu tomografii płuc umożliwia bardzo szybką ocenę stanu pacjenta.
Dzięki sztucznej inteligencji lekarz ma również możliwość porównywania zmian u konkretnego pacjenta w czasie, co pozwala na ocenienie, czy pacjent zdrowieje. Aby algorytm zadziałał, naukowcy sami musieli nauczyć się odczytywania poszczególnych danych.
„Najpierw potrzebne było badanie tomograficzne tkanki płucnej bez kontrastu, potem oceniał je radiolog i następnie, można powiedzieć, uczył algorytm sztucznej inteligencji rozpoznawania zmian w płucach” – wyjaśnia prof. Miłosz Parczewski, naczelny lekarz ds. COVID-19 Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, gdzie prowadzony jest projekt badawczy.
Ocena ryzyka zgonu z powodu COVID-19
Asystent sztucznej inteligencji ocenił już ponad 7 tys. pacjentów chorych na COVID-19. „Stoimy w przededniu technologicznych zmian w medycynie” – uważa prof. Miłosz Parczewski.
„To jedna z największych takich baz danych na świecie. System daje przede wszystkim możliwość bardzo szybkiej oceny pacjenta i tym samym szybkiego działania. Staramy się przewidywać przyszłość i oceniamy też ryzyko zgonu” – wyjaśnia prof. Parczewski.
Dodaje, że są to rozwiązania już wdrożone w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.
„Myślimy o tym, żeby otworzyć ten algorytm dla wszystkich pacjentów z Polski” – mówi prof. Parczewski.
Badania są częścią projektu o nazwie „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Udostępnij!
Zobacz także

Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? „Algorytm zawiera tyle danych, że lekarz musiałby je zbierać przez całe lata”

Nowatorska metoda wykrywania wczesnego spektrum autyzmu. Algorytm rozpoznaje zaburzenie w 10 minut!

Ciężki przebieg COVID-19 niszczy jelita. „Zakłócone jest działanie kluczowego elementu układu odpornościowego jelit” – alarmują naukowcy
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023