Przejdź do treści

Australia kupiła od Polski milion dawek szczepionki przeciw COVID-19. „To odpowiedzialna i solidarna polityka”

Australia kupiła od Polski milion dawek szczepionki przeciw COVID-19. „To odpowiedzialna i solidarna polityka”
Australia kupiła od Polski milion dawek szczepionki przeciw COVID-19. „To odpowiedzialna i solidarna polityka” / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas gdy w Polsce szczepionek jest dużo, a chętnych do szczepień niewiele, wiele krajów wciąż jest w odwrotnej sytuacji. Należy do nich między innymi Australia, którą postanowił wesprzeć polski rząd. 

Polska pomaga Australii

„Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wsparciu Australii poprzez odsprzedaż 1 mln szczepionek Pfizer. Zakupy, jakich dokonaliśmy, pozwalają zabezpieczyć potrzeby naszych obywateli i wspierać innych w potrzebie. To odpowiedzialna i solidarna polityka” – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak przekazał premier Australii, ponad połowa z zakupionych szczepionek ma trafić do stanu Nowa Południowa Walia, bo właśnie tam ostatnio odnotowano bardzo duży wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

„Brak mi słów, by wystarczająco podziękować wszystkim naszym przyjaciołom z Ministerstwa Zdrowia, RARS i MSZ za ich wysiłki i profesjonalizm” – powiedział ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick.

Wzrost przypadków i mało szczepień

Jeszcze w czerwcu w Australii liczba przypadków zarażenia koronawirusem nie przekraczała kilkunastu dziennie. Teraz jest ich ponad 400. Wzrost zaczął już być widoczny na początku lipca, ale najmocniej dał o sobie znać w ostatnich dniach. W sumie w kraju tym potwierdzono ponad 39 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i odnotowano 958 zgonów z powodu COVID-19.

Najgorsza sytuacja jest w najbardziej zaludnionym stanie Australii, Nowej Południowej Walii. 15 sierpnia według statystyk rządowych było tam 415 nowych przypadków zarażenia koronawirusem.

Niestety większa liczba zakażonych osób wcale nie idzie w parze ze wzrostem osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Jedynie ok. 24 proc. Australijczyków powyżej 16. roku życia jest w pełni zaszczepionych.


Źrodło: Reuter/ PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.