Przejdź do treści

Austriacki burmistrz o prawie do leczenia szpitalnego: „Niezaszczepieni wynocha z intensywnej terapii!”

Brak miejsc dla osób niezaszczepionych? / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Austrii nieustannie rośnie liczba przypadków koronawirusa. W związku z tym zaczyna brakować miejsc na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii, co jest przedmiotem ożywionych dyskusji. Swoją opinię wyraził m.in. Hans Stefan Hintner, burmistrz austriackiego Modling. Jego zdaniem w przypadku decydowania o kolejności przyjmowania pacjentów, osoby niezaszczepione nie powinny mieć prawa do leczenia szpitalnego.

Miejsca dla niezaszczepionych

Jak relacjonuje portal „Kurier”, Hans Stefan Hintner, burmistrz podwiedeńskiego Moedling (Dolna Austria) i członek Rady Narodowej z Partii Ludowej (OeVP), zareagował na program „Am Schauplatz” w państwowej telewizji ORF.

„W programie prezentowane były opinie przeciwników szczepień i teorie spiskowe – i to w dniu, w którym liczba infekcji poszybowała w górę” – czytamy.

Burmistrz po obejrzeniu programu opublikował w swoich mediach społecznościowych post:

„Jeśli dojdzie do triażu – niezaszczepieni wynocha z intensywnej terapii!”

Swoją opinią wywołał oburzenie wśród przedstawicieli FPOe, skrajnie prawicowej partii, wypowiadającej się przeciwko szczepieniu przeciw COVID-19  i negującej istnienie pandemii koronawirusa.

„To jakieś szaleństwo, co jest możliwe w dzisiejszych czasach. Burmistrz z OeVP publicznie wzywa do odmowy leczenia chorych, wyrzucenia ich na ulicę i pozostawienia własnemu losowi. To nieludzkie” – skomentował sytuację Udo Landbauer, polityk FPOe .

Kobieta w sklepie

„Niezaszczepieni zagrażają społeczeństwu”

Udo Landbauer nie był jednak jedyną osobą, która zareagowała na słowa austriackiego burmistrza. Sam Hintner wyjaśnił, że zwolennicy „wolności, światowych spisków i przeciwników szczepionek” zaczęli go wyzywać, przez co burmistrz rozważał zatrudnienie prawnika.

Pomimo to, Hintner nie zmienia swojego zdania, tłumacząc że „nieludzkimi można nazwać tych, którzy się nie szczepią i zagrażają społeczeństwu”.

„Nasze szpitale pracują do granic możliwości i tym należy się przede wszystkim zająć” – cytuje burmistrza „Kronen Zeitung”.

Koronawirus – statystyki

Do tej pory w Austrii zdiagnozowano 831 tys. przypadków zakażenia COVID-19. Zmarło 11 357 osób. Podano 11 517 599 dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. 63,1 proc. jest w pełni zaszczepionych. 

Dla porównania – w Polsce do tej pory zdiagnozowano 3 025 247 przypadków. Zmarło 76 999. Tylko 52 proc. Polaków jest w pełni zaszczepionych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.