Będzie nowa szczepionka? Wyniki badań nad preparatem koncernów Sanofi i GSK są bardzo optymistyczne

się ten artykuł?
Szczepionka przeciwko COVID-19 firm Sanofi i GlaxoSmithKline, o której mówiło się już w zeszłym roku, wraca do gry. Wstępne wyniki drugiej fazy przeprowadzanych na ludziach badań klinicznych preparatu potwierdziły jego wysoką skuteczność. UE zamówiła 300 mln dawek preparatu.
Silna odpowiedź immunologiczna
„Próby kliniczne wykazały silną odpowiedź immunologiczną u dorosłych z wszystkich grup wiekowych. Poziom wytworzonych przeciwciał był porównywalny z tym obserwowanym u osób, które przechorowały COVID-19 – napisał w komunikacie koncern Sanofi.
Nie stwierdzono także żadnych nieprawidłowości dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu. Co istotne, jedna dawka szczepionki wywołała wysoki poziom przeciwciał u osób, które wcześniej przeszły infekcję. Pokazuje to bardzo wyraźnie, że preparat ma duży potencjał jako szczepionka przypominająca.
Co wiemy o nowej szczepionce?
W badaniach, które trwały od 22 lutego, wzięło udział 722 osób. Niedługo ma się rozpocząć trzecia faza testów klinicznych, w których weźmie udział ponad 35 tys. pacjentów z kilku różnych krajach.
Preparat francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline jest dwudawkową szczepionką opartą na rekombinowanym białku. Prace nad szczepionką zaczęły się później niż było to planowane. Preparat ma wkroczyć na rynek pod koniec 2021 roku. UE już w lipcu zeszłego roku zamówiła 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK.
Źródło: PAP
Zobacz także
Polecamy

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę
