5 min.
Bezpłatna pomoc medyczna i szczepienia przeciwko COVID-19 dla Ukraińców. Tak Polska pomaga uchodźcom

Bezpłatna pomoc dla osób z Ukrainy / gettyimages
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Osoby uciekające z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną oraz darmowe szczepienia przeciwko COVID-19. „W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – pisze Adam Niedzielski. Wyjaśniamy, gdzie można znaleźć bezpłatne wsparcie.
Spis treści
Pomoc Polaków dla Ukraińców
Wojna ukraińsko-rosyjska trwa. W związku z tym coraz więcej osób ucieka z Ukrainy, bojąc się o swoje życie. Ukraińcy, głównie kobiety i dzieci, często decydują się na wyjazd do Polski. Wiele z nich potrzebuje pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego.
W odpowiedzi na obecną sytuację minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na Twitterze, że każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski, może liczyć na dostęp do opieki medycznej.
„Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – napisał szef resortu zdrowia.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, dodał, że rząd od wielu tygodni przygotowywał się do zapewnienia pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy.
„Każdemu przybywającemu do naszego kraju musimy zapewnić bezproblemowy, bieżący dostęp do opieki medycznej, w tym również do hospitalizacji” – mówił.
Analizy przygotowane na zamówienie polskiego resortu zdrowia dotyczyły m.in. sytuacji epidemiologicznej w Ukrainie.
Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej. Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach 🇺🇦
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) February 24, 2022
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepienia przeciw COVID-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej
Ministerstwo zdrowia zajęło się sytuacją Ukraińców w Polsce w pierwszej kolejności. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na mocy którego z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-COV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską. Wszystko po to, by pomóc osobom uciekającym przed konfliktem zbrojnym.
W piątek natomiast, w odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej oraz w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym: dowód osobisty, paszport oraz tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).
Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18. roku życia. W rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Bezpłatna pomoc medyczna i wsparcie psychologiczne
Bezpłatną pomoc medyczną oraz wsparcie psychologiczne oferują nie tylko podmioty publiczne, ale również placówki prywatne. Jedną z nich jest np. Centrum Medyczne Damiana, które uruchomiło pakiet działań pomocowych na rzecz mieszkańców Ukrainy docierających do Polski. Mogą oni liczyć na wsparcie psychologiczne, bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych oraz wizyty u internisty i pediatry w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Obywatele oraz obywatelki Ukrainy przybywający do Polski będą mogli skorzystać z szeregu usług medycznych:
- 25 lutego 2022 r. o godz. 8.00 uruchomiony został telefon zaufania oferujący wsparcie psychologiczne w językach polskim, rosyjskim i angielskim. Trwają prace nad uruchomieniem konsultacji psychologicznych także w języku ukraińskim. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 27 we wtorki w godz. 8:00-13:00, środy w godz. 17:00-20:00 i piątki w godz. 8:00-13:00.
- Uchomiona zostanie także osobna infolinia w języku ukraińskim, w ramach której konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce: dostępne badania, placówki, niezbędne dokumenty etc. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 20 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-21:00.
- W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej dostępne będą bezpłatne wizyty u internisty oraz pediatry.
- Pomoc internistyczną będzie można otrzymać także w izbie przyjęć Szpitala Damiana w Warszawie (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-20:00; w soboty od 8:00-20:00 oraz w niedziele od 8:00 do 16:00).
- Centrum Medyczne Damiana oferuje także bezpłatne pakiety podstawowych badań profilaktycznych „Twój raport zdrowia” dla 100 osób w miesiącu.
- Wszystkie osoby wymagające pomocy ambulatoryjnej chirurgiczno-urazowej również w sytuacji niezbędnej operacji także otrzymają ją bezpłatnie.
Pomoc dla obywateli Ukrainy zaproponowała również Grupa LUX MED. Bezpłatnej pomocy medycznej w pilnych przypadkach dla wszystkich osób przybywających do Polski z Ukrainy udzielają placówki medyczne skupione w Grupie LUX MED, działające na terenie całego naszego kraju. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer (22) 45 87 007 lub pisząc maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.
Udostępnij!
Zobacz także

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Co można zrobić, by pomóc Ukraińcom?

Czujesz lęk przed wojną? „Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna” – podkreśla Mama Psychiatra

„W tym ponurym miejscu pełnym traum, Swietłana niesie nadzieję”. Kobieta, która w trakcie bombardowań nosiła rannych na własnych plecach
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022