4 min.
Bezpłatna pomoc medyczna i szczepienia przeciwko COVID-19 dla Ukraińców. Tak Polska pomaga uchodźcom

Bezpłatna pomoc dla osób z Ukrainy / gettyimages
Osoby uciekające z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną oraz darmowe szczepienia przeciwko COVID-19. „W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – pisze Adam Niedzielski. Wyjaśniamy, gdzie można znaleźć bezpłatne wsparcie.
Spis treści
Pomoc Polaków dla Ukraińców
Wojna ukraińsko-rosyjska trwa. W związku z tym coraz więcej osób ucieka z Ukrainy, bojąc się o swoje życie. Ukraińcy, głównie kobiety i dzieci, często decydują się na wyjazd do Polski. Wiele z nich potrzebuje pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego.
W odpowiedzi na obecną sytuację minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na Twitterze, że każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski, może liczyć na dostęp do opieki medycznej.
„Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – napisał szef resortu zdrowia.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, dodał, że rząd od wielu tygodni przygotowywał się do zapewnienia pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy.
„Każdemu przybywającemu do naszego kraju musimy zapewnić bezproblemowy, bieżący dostęp do opieki medycznej, w tym również do hospitalizacji” – mówił.
Analizy przygotowane na zamówienie polskiego resortu zdrowia dotyczyły m.in. sytuacji epidemiologicznej w Ukrainie.
Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej. Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach 🇺🇦
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) February 24, 2022
Szczepienia przeciw COVID-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej
Ministerstwo zdrowia zajęło się sytuacją Ukraińców w Polsce w pierwszej kolejności. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na mocy którego z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-COV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską. Wszystko po to, by pomóc osobom uciekającym przed konfliktem zbrojnym.
W piątek natomiast, w odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej oraz w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym: dowód osobisty, paszport oraz tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).
Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18. roku życia. W rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Bezpłatna pomoc medyczna i wsparcie psychologiczne
Bezpłatną pomoc medyczną oraz wsparcie psychologiczne oferują nie tylko podmioty publiczne, ale również placówki prywatne. Jedną z nich jest np. Centrum Medyczne Damiana, które uruchomiło pakiet działań pomocowych na rzecz mieszkańców Ukrainy docierających do Polski. Mogą oni liczyć na wsparcie psychologiczne, bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych oraz wizyty u internisty i pediatry w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Obywatele oraz obywatelki Ukrainy przybywający do Polski będą mogli skorzystać z szeregu usług medycznych:
- 25 lutego 2022 r. o godz. 8.00 uruchomiony został telefon zaufania oferujący wsparcie psychologiczne w językach polskim, rosyjskim i angielskim. Trwają prace nad uruchomieniem konsultacji psychologicznych także w języku ukraińskim. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 27 we wtorki w godz. 8:00-13:00, środy w godz. 17:00-20:00 i piątki w godz. 8:00-13:00.
- Uchomiona zostanie także osobna infolinia w języku ukraińskim, w ramach której konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce: dostępne badania, placówki, niezbędne dokumenty etc. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 20 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-21:00.
- W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej dostępne będą bezpłatne wizyty u internisty oraz pediatry.
- Pomoc internistyczną będzie można otrzymać także w izbie przyjęć Szpitala Damiana w Warszawie (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-20:00; w soboty od 8:00-20:00 oraz w niedziele od 8:00 do 16:00).
- Centrum Medyczne Damiana oferuje także bezpłatne pakiety podstawowych badań profilaktycznych „Twój raport zdrowia” dla 100 osób w miesiącu.
- Wszystkie osoby wymagające pomocy ambulatoryjnej chirurgiczno-urazowej również w sytuacji niezbędnej operacji także otrzymają ją bezpłatnie.
Pomoc dla obywateli Ukrainy zaproponowała również Grupa LUX MED. Bezpłatnej pomocy medycznej w pilnych przypadkach dla wszystkich osób przybywających do Polski z Ukrainy udzielają placówki medyczne skupione w Grupie LUX MED, działające na terenie całego naszego kraju. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer (22) 45 87 007 lub pisząc maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.
Udostępnij!
Zobacz także

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Co można zrobić, by pomóc Ukraińcom?

Czujesz lęk przed wojną? „Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna” – podkreśla Mama Psychiatra

„W tym ponurym miejscu pełnym traum, Swietłana niesie nadzieję”. Kobieta, która w trakcie bombardowań nosiła rannych na własnych plecach
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023