Przejdź do treści

Bezpłatna pomoc medyczna i szczepienia przeciwko COVID-19 dla Ukraińców. Tak Polska pomaga uchodźcom

Bezpłatna pomoc dla osób z Ukrainy / gettyimages
Bezpłatna pomoc dla osób z Ukrainy / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Osoby uciekające z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, mogą liczyć na bezpłatną pomoc medyczną oraz darmowe szczepienia przeciwko COVID-19. „W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – pisze Adam Niedzielski. Wyjaśniamy, gdzie można znaleźć bezpłatne wsparcie.

Pomoc Polaków dla Ukraińców

Wojna ukraińsko-rosyjska trwa. W związku z tym coraz więcej osób ucieka z Ukrainy, bojąc się o swoje życie. Ukraińcy, głównie kobiety i dzieci, często decydują się na wyjazd do Polski. Wiele z nich potrzebuje pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego.

W odpowiedzi na obecną sytuację minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na Twitterze, że każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski, może liczyć na dostęp do opieki medycznej.

„Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – napisał szef resortu zdrowia.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, dodał, że rząd od wielu tygodni przygotowywał się do zapewnienia pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy.

„Każdemu przybywającemu do naszego kraju musimy zapewnić bezproblemowy, bieżący dostęp do opieki medycznej, w tym również do hospitalizacji” – mówił.

Analizy przygotowane na zamówienie polskiego resortu zdrowia dotyczyły m.in. sytuacji epidemiologicznej w Ukrainie.

Rozporządzenie o zwolnieniu z kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą / gettyimages

Szczepienia przeciw COVID-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej

Ministerstwo zdrowia zajęło się sytuacją Ukraińców w Polsce w pierwszej kolejności. W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, na mocy którego z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-COV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską. Wszystko po to, by pomóc osobom uciekającym przed konfliktem zbrojnym.

W piątek natomiast, w odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej oraz w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym: dowód osobisty, paszport oraz tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).

Rekomendowaną szczepionką jest szczepionka Vaccine Janssen J&J (szczepionka jednodawkowa) dla osób powyżej 18. roku życia. W rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego  Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Bezpłatna pomoc medyczna i wsparcie psychologiczne

Bezpłatną pomoc medyczną oraz wsparcie psychologiczne oferują nie tylko podmioty publiczne, ale również placówki prywatne. Jedną z nich jest np. Centrum Medyczne Damiana, które uruchomiło pakiet działań pomocowych na rzecz mieszkańców Ukrainy docierających do Polski. Mogą oni liczyć na wsparcie psychologiczne, bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych oraz wizyty u internisty i pediatry w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Obywatele oraz obywatelki Ukrainy przybywający do Polski będą mogli skorzystać z szeregu usług medycznych:

  • 25 lutego 2022 r. o godz. 8.00 uruchomiony został telefon zaufania oferujący wsparcie psychologiczne w językach polskim, rosyjskim i angielskim. Trwają prace nad uruchomieniem konsultacji psychologicznych także w języku ukraińskim. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 27 we wtorki w godz. 8:00-13:00, środy w godz. 17:00-20:00 i piątki w godz. 8:00-13:00.
  • Uchomiona zostanie także osobna infolinia w języku ukraińskim, w ramach której konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania związane z opieką medyczną w Polsce: dostępne badania, placówki, niezbędne dokumenty etc. Infolinia działać będzie pod numerem 22 566 22 20 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-21:00.
  • W ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej dostępne będą bezpłatne wizyty u internisty oraz pediatry.
  • Pomoc internistyczną będzie można otrzymać także w izbie przyjęć Szpitala Damiana w Warszawie (od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-20:00; w soboty od 8:00-20:00 oraz w niedziele od 8:00 do 16:00).
  • Centrum Medyczne Damiana oferuje także bezpłatne pakiety podstawowych badań profilaktycznych „Twój raport zdrowia” dla 100 osób w miesiącu.
  • Wszystkie osoby wymagające pomocy ambulatoryjnej chirurgiczno-urazowej również w sytuacji niezbędnej operacji także otrzymają ją bezpłatnie.

Pomoc dla obywateli Ukrainy zaproponowała również Grupa LUX MED. Bezpłatnej pomocy medycznej w pilnych przypadkach dla wszystkich osób przybywających do Polski z Ukrainy udzielają placówki medyczne skupione w Grupie LUX MED, działające na terenie całego naszego kraju. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer (22) 45 87 007 lub pisząc maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Lekarz na sali operacyjnej

Niezwykła operacja w Ukrainie z asystą saperów. W ciele żołnierza utknął niewybuch

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

"Nie chodzi o to, żeby czytać i oglądać wszystko, chociaż tak nam będzie podpowiadał lęk". Psychotraumatolożka mówi, jak sobie z nim radzić po informacjach o wybuchu rakiety na polskim terytorium

„Nie chodzi o to, żeby czytać i oglądać wszystko, chociaż tak nam będzie podpowiadał lęk”. Psychotraumatolożka mówi, jak sobie z nim radzić po wybuchu rakiety w Przewodowie

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Dzieci w szkole

W szkołach będą dystrybuować jodek potasu? „Będą mieli 6 godzin od ogłoszenia alarmu”

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała nieocenioną pomoc. "Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń" – podkreśla Ołena Zełenska

9-letnia Sasza, okaleczona podczas bombardowania w Buczy, otrzymała pomoc. „Zasługuje na życie bez bólu i ograniczeń” – podkreśla Ołena Zełenska

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września