3 min.
Bezpłatne testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2 w aptekach. MZ opublikowało mapę punktów

Shot of a doctor using cotton swab while doing coronavirus PCR test. Doctor laboratory assistant takes swab from nose of sick patient at home. Nurse taking coronavirus sample from female patient's nose.
Od czwartku, 27 stycznia, w wybranych aptekach w Polsce można wykonywać bezpłatne testy antygenowe na obecność wirusa SARS-CoV-2. Badanie wykonuje farmaceuta, a wynik dostępny jest już w kilkanaście minut. Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę dostępnych punktów. Sprawdź, gdzie bezpłatnie możesz się przetestować.
Bezpłatne testy na COVID-19 w aptekach
„Dziękuję farmaceutom, którzy podjęli wyzwanie wykonywania testów w aptekach. Dla chcącego nic trudnego!” – napisał we środę Adam Niedzielski, minister zdrowia, na swoim Twitterze. Tym samym nawiązał on do nowego programu rządowego, dzięki któremu każdy z nas może bezpłatnie przetestować się na obecność wirusa SARS-CoV-2 w aptece.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami właśnie ruszył program bezpłatnych badań w kierunku COVID-19 przy pomocy testów antygenowych w aptekach.
„Nie będzie ograniczenia liczby testów, które mogą być wykonane u jednej osoby. Farmaceuta pobierze Ci wymaz z nosogardzieli, wykona test i umieści Twój wynik w systemie, czyli zobaczysz go na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP” – czytamy na stronie pacjent.gov.pl.
Jeśli wynik będzie pozytywny pacjent zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach otrzyma z kolei Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o wyzdrowieniu z choroby. Jeśli natomiast test wypadnie ujemnie, ale pacjent ma objawy, które mogą wskazywać na koronawirusa, może on poprosić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o skierowanie na test PCR.
Punkty testowania w aptekach
Początkowo minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że testy będą w każdej aptece. Później jednak ministerstwo zdrowia doprecyzowało, że takie testy będą wykonywać apteki, które dysponują odpowiednią infrastrukturą.
Apteka wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki).
W pomieszczeniu powinna być umywalka z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji – umywalka mobilna, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.
Konieczny jest także termometr bezdotykowy do mierzenia pacjentowi temperatury przed wykonaniem testu, sprzęt komputerowy z dostępem do internetu i drukarka, miejsce pozwalające na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne.
„Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe. Zapraszam na stronę dotyczącą testowania w aptekach i na systematycznie aktualizowaną mapę testujących aptek” – napisał w czwartek minister zdrowia.
Mapa z aktualnie działającymi aptekami dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023