Przejdź do treści

Boisz się powikłań po szczepionce przeciw COVID-19? Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania

Boisz się powikłań po COVID-19? Rząd ma na to odpowiedź. Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepień
Boisz się powikłań po COVID-19? Rząd ma na to odpowiedź. Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepień / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania, jeżeli by takie były konieczne, w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia” – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Szczepionka przeciw COVID-19 – fundusz na wypadek powikłań

Szczepionka na koronawirusa wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Niektórzy są przekonani, że ją przyjmą, są jednak i tacy, którzy się wahają, bo obawiają się powikłań po zaszczepieniu się. Pomóc w podjęciu decyzji może pomóc informacja o specjalnym funduszu, który ma zostać powołany przez rząd.

 – W tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej i są bardzo niewielkie. Ale mimo wszystko mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała – podkreślił rzecznik rządu.

Piotr Müller podkreślił, że fundusz powstał głównie po to, żeby „rozjaśnić” wszelkie wątpliwości osób wciąż nieprzekonanych co do bezpieczeństwa szczepionki producenci (jednym z głównych argumentów antyszczepionkowców jest powtarzane jak mantra stwierdzenie, że nikt – ani państwo, ani producenci – nie chcą wziąć odpowiedzialności za możliwe działania niepożądane). Chodzi również o to, by jasno określić kwestię odpowiedzialności finansowej w razie wystąpienia ewentualnych powikłań.

Jaka jest kolejność szczepień?

Pierwsza dostawa szczepionki dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer 25 grudnia. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od 27 grudnia zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Polacy będą szczepieni w ściśle określonej kolejności:

  • Etap 0 – pracownicy ochrony zdrowia, nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale również np. salowe;
  • Etap 1 – pensjonariusze Domów Opieki Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, a także osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz przedstawiciele służ mundurowych i nauczyciele;
  • Etap 2 – osoby poniżej 60. roku życia, cierpiące na choroby przewlekłe oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa;
  • Etap 3 – najpierw przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na podstawie rozporządzeń, a następnie reszta populacji.

Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla „niepriorytetowych” grup ruszą 15 stycznia. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.