2 min.
Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby zakażone koronawirusem najbardziej zarażają przez pierwsze 5 dni od wystąpienia objawów

Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby zakażone koronawirusem najbardziej zarażają przez pierwsze 5 dni od wystąpienia objawów/ Pexels
Badanie opublikowane w medycznym czasopiśmie „The Lancet Microbe” pokazuje, że COVID-19 jest najbardziej zaraźliwy w ciągu pierwszych pięciu dni po wystąpieniu objawów. Podkreśla to znaczenie wczesnej identyfikacji i izolacji zakażonych osób.
Spis treści
Rozprzestrzenianie koronawirusa
Brytyjscy naukowcy z University of St. Andrews w Szkocji w trakcie obszernych badań odkryli, że osoby zarażone koronawirusem przenoszą wirusa przede wszystkim w ciągu pierwszych pięciu dni po wystąpieniu objawów. Autorzy badania opublikowanego przez czasopismo medyczne „The Lancet Microbe” stwierdzili, że nowe odkrycie wskazuje na potrzebę wczesnej identyfikacji i izolowania przypadków COVID-19. Według nich jest to kluczowe w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Metaanaliza 79 badań
Metaanaliza obejmowała 98 badań z udziałem 7997 pacjentów zakażonych koronawirusami– SARS-CoV (powodujący ciężki ostry zespół oddechowy), SARS-CoV-2 (powodujący COVID-19) i MERS-CoV (powodujący bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej). 79 badań (81 proc.) dotyczyło pacjentów z COVID-19.
W badaniach wykazano, że koronawirus SARS-CoV-2 osiągnął szczyt w górnych drogach oddechowych w ciągu pierwszych pięciu dni po wystąpieniu objawów. SARS-CoV-1 osiągnął szczyt po 10 do 14 dniach, a MERS-CoV po 7 do 10 dniach. Według naukowców może być to przyczyną szybszego rozprzestrzeniania się COVID-19 w społeczeństwie oraz tego, że trudniej je powstrzymać.
Jak długo zarażają osoby zakażone SARS-CoV-2?
Stwierdzono również, że osoby zakażone przestają zarażać po dziewięciu dniach. W ośmiu badaniach, w których wykorzystano próbki pobrane z dróg oddechowych od pacjentów w pierwszym tygodniu choroby, udało się wyhodować żywego wirusa. Nie znaleziono jednak wirusa w żadnej próbce pobranej po 9 dniach od wystąpienia objawów.
W badaniu nie przyjrzano się bliżej osobom, które przechodzą zakażenie bezobjawowo z powodu ograniczonych danych. Dr Muge Cevik, główny autor metaanalizy zaznaczył, że osoby przechodzące w ten sposób zakażenie szybciej usuwają wirusa z organizmu, zatem mogą zarażać przez krótszy czas.
To dla ciebie ważne? Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023