3 min.
Brytyjscy psychiatrzy przestrzegają przed kolejnymi negatywnymi skutkami pandemii. To trauma, lęki czy zaburzenia snu

Koronawirus / istock
Zaburzenia snu, trauma, lęki – z objawami stresu pourazowego po hospitalizacji spowodowanej zakażeniem koronawirusem może zmagać się wielu pacjentów. Przestrzegają przed tym brytyjscy psychiatrzy. W grupie największego ryzyka są osoby, które przebywały na oddziałach intensywnej terapii.
Spis treści
Skutki pandemii
Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób, które jeszcze kilka miesięcy temu były całkowicie zdrowe, teraz musiały spędzić tygodnie w szpitalu. To silne przeżycie, szczególnie dla pacjentów zmagających się z ciężkimi objawami koronawirusa.
Ale nie tylko o chorobę tu chodzi. Pobyt w szpitalu wiąże się również z widokiem innych ciężko chorych osób, a nierzadko także ze śmiercią wielu z nich. Stres powoduje też personel w maskach, przyłbicach oraz w kombinezonach ochronnych.
Jak podaje BBC News, specjaliści z grupy roboczej zajmującej się traumą chorych z COVID-19 twierdzą, że wielu tych pacjentów zagrożonych jest zespołem stresu pourazowego, a także zaburzeniami lękowymi i depresją. W grupie największego ryzyka są osoby, które przebywały na oddziałach intensywnej terapii. Właśnie dlatego powinny być one pod obserwacją, żeby w porę wykryć rozwijające się u nich zaburzenia psychiczne.
Zespół stresu pourazowego
Badania brytyjskich psychiatrów wskazują, że aż 30 proc. pacjentów z poważnymi objawami COVID-19, wykazuje po pewnym czasie symptomy rozwoju zespołu stresu urazowego. Zazwyczaj pojawiają się one po bardzo silnych przeżyciach – po śmierci bliskiej osoby, ciężkim wypadku samochodowym czy po katastrofie.
BBC News za przykład podaje 59-letnią pacjentkę przyjętą do szpitala Whittington w północnym Londynie w marcu bieżącego roku. Kobieta spędziła na szpitalnym łóżku ponad 3 tygodnie, z czego przez 7 dni przebywała na oddziale intensywnej terapii.
„Czułam się jak w piekle. Widziałam umierających ludzi i takich, z których życie dopiero zaczynało uchodzić. Personel medyczny pojawiał się wyłącznie w maskach, dostrzec można było jedynie ich oczy – byłam osamotniona i zalękniona” – mówiła pacjentka w rozmowie z BBC News.
Jak dodaje 59-latka, od opuszczenia szpitala odczuwa zaburzenia snu. Boi się, że w nocy umrze. Odczuwa także ciągłe zmęczenie. Ze swoimi objawami zgłosiła się do psychiatry. Jej zdaniem w podobnym stanie psychicznym jest wiele innych osób, które chorowały na COVID-19.
I zgadza się z nią dr Michael Bloomfield z University College Londyn, który ostrzega, że ozdrowieńcy jeszcze przez długi czas mogą odczuwać skutki psychiczne pobytu w szpitalu. Dodatkowym obciążeniem dla pacjentów było także odizolowanie od bliskich.
Zobacz także

„Już wkrótce wiele osób powinno zaobserwować poprawę samopoczucia. Wspaniałą ludzką cechą jest adaptacja do panujących warunków” – mówi psycholog Małgorzata Dragan o zdrowiu psychicznym w czasach koronawirusa

„Koronawirus odebrał mi wszystkie siły” – mówi chora na Covid-19 Anna, 40-letnia pielęgniarka z Kalisza

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023